وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

استنت، یک استوانه فلزی بسیار ظریف و تور مانند است. این وسیله کوچک با باز نگه داشتن نواحی تنگ یا مسدود شده در شریان ها، جان بیماران را نجات می دهد. استنت ها در فرایند های آنژیوپلاستی برنامه ریزی شده یا اورژانسی، جهت درمان حمله قلبی در شریان ها جایگذاری شده و تنگی ناشی از تجمع پلاک چربی را برطرف می کنند. در ادامه مطلب، فنر گذاشتن در قلب را توضیح خواهیم داد.

در صورتی که شریان تنها با استفاده از آنژیوپلاستی گشاد شود، امکان تنگی یا گرفتگی مجدد شریان وجود خواهد داشت. در حالی که خطر تنگی مجدد در حدود 30 درصد است، جایگذاری استنت این عدد را به 10 الی 15 درصد کاهش می دهد. در صورتی که استنت از نوع آغشته به دارو باشد، خطر به 2 تا 3 درصد کاهش خواهد یافت.

فنر زدن قلب

استنت ها در هنگام قرار گیری در شریان ها می توانند حمله قلبی و آنژین را درمان کنند. امروزه، این وسایل کوچک در تمامی فرایند های آنژیوپلاستی به کار می روند. البته، در صورتی که بیمار نسبت به مواد به کار رفته در استنت حساسیت داشته یا عروق خونی بسیار کوچک یا بزرگ باشند، از استنت گذاری صرف نظر می شود.

احتمال بروز واکنش حساسیتی به مواد تشکیل دهنده استنت بسیار نادر است. این استنت ها همچنین در عروق خونی پا ها، گردن (تنگی شریان کاروتید) و کلیه ها نیز قرار داده می شوند. در ادامه مطلب نحوه فنر زدن قلب را توضیح خواهیم داد.

اندازه استنت چقدر است؟

رایج ترین استنت ها نزدیک به 15 تا 20 میلی متر طول دارند. اما می توانند 8 تا 48 میلی متر طول و 2 تا 5 میلی متر قطر داشته باشند.

استنت ها چگونه جایگذاری می شوند؟

یک لوله تو خالی و بلند (کاتتر) به درون شریانی از مچ دست یا کشاله ران وارد شده و به کمک تصویر برداری اشعه ایکس تا به محل تنگی شریان هدایت می شود. یک سیم بسیار ظریف از طریق کاتتر وارد شده و تا به محل تنگی می رسد. استنت به صورت جمع شده بر روی بالون قرار گرفته و بالون از طریق سیم هدایتی به محل تنگی می رسد.

پس از این که پزشک متخصص از قرار گیری بالون در محل مناسب اطمینان یافت، آن را باد کرده و شریان گشاد می شود. سپس، بالون تورم خود را از دست داده اما استنت پس از بزرگ شدن و اتصال به دیواره شریان، به حالت قبل باز نمی گردد. در این مرحله، بالون و سیم از بدن بیمار خارج شده و استنت در جای خود باقی می ماند. این فرایند معمولا 30 تا 60 دقیقه به طول می انجامد.

چه مدت بعد از استنت گذاری، باید دارو های پیشگیری از لخته خون را استفاده کرد؟

استنت از چه چیزی ساخته شده است؟

استنت از فلز هایی همچون فولاد ضد زنگ، آلیاژ پلاتین و کروم یا آلیاژ کوبالت و کروم ساخته شده است. یک لایه پوششی به نام پلیمر بر روی فلز قرار گرفته و خود این لایه نیز در اغلب اوقات با لایه ای از دارو پوشانده می شود. داروی یاد شده از تشکیل بافت جای زخم در بین سوراخ های استنت و بروز تنگی مجدد جلوگیری می کند.

این موارد، استنت آغشته به دارو نام داشته و به دلیل داشتن نتایج بهتر در بلند مدت، در 95 درصد موارد استفاده می شوند.

آیا فنر زدن قلب دردناک است؟

استفاده از فنر قلب، به طور معمول بدون درد است. قبل از ورود کاتتر به بدن، یک داروی بی حسی موضعی به محل ورود تزریق می شود. سطح داخلی شریان حاوی پایانه های عصبی نبوده و بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. برخی افراد در هنگام متورم شدن بالون، دردی خفیف را در ناحیه قفسه سینه تجربه می کنند. بیمار در طول این فرایند، دراز کش و هوشیار است. پزشک بنا به تشخیص خود می تواند یک داروی آرام بخش برای بیمار تجویز کند.

استنت از طریق کشاله ران جایگذاری می شود یا مچ دست؟

در اغلب اوقات به دلیل خطر کمتر خونریزی از محل ورود کاتتر، از شریان مچ دست برای این کار استفاده می شود. شریان کشاله ران دسترسی آسان تر و امکان ورود کاتتر های بزرگ تر را فراهم کرده و گزینه انتخابی برای انجام فرایند های پیچیده است.

استنت از طریق کشاله ران

عمر استنت قلب چقدر است؟

 استنت به صورت دائمی در بدن باقی می ماند. احتمال بازگشت تنگی 2 تا 3 درصد است و معمولا در 6 تا 9 ماه اول بروز می دهد. تنگی در صورت بروز با یک استنت دیگر درمان می شود. البته، امکان ابتلای دیگر شریان ها به تنگی وجود داشته که معمولا با جایگذاری استنت های بیشتر برطرف می شوند. مصرف دارو های تجویز شده و ایجاد تغییر در سبک زندگی می تواند خطر ابتلا به تنگی های متعدد را کاهش دهد. ترک سیگار، کاهش کلسترول و کنترل دیابت و فشار خون بالا از جمله این تغییرات به شمار می روند.

فنر زدن قلب چه خطراتی دارد؟

وجود اندکی کبودی در محل ورود کاتتر رایج بوده و معمولا پس از گذشت چند هفته برطرف می شود. خونریزی پس از این فرایند نادر بوده اما با اعمال فشار به ناحیه زخم به آسانی درمان می شود. خطر خونریزی در مچ دست کمتر از کشاله ران است زیرا شریان دقیقا در زیر پوست قرار داشته و اعمال فشار بر روی آن خونریزی را به سرعت متوقف می کند.

خطر ابتلا به عوارض شدید کمتر از 1 در هر 100 مورد است. پارگی دیواره های شریان، در اثر متورم شدن بالون از جمله این موارد بوده که در صورت بروز به سرعت با استفاده از استنت های بیشتر مهار می شود. خود فرایند استنت گذاری می تواند سبب تشکیل لخته خونی و در نتیجه آن حمله قلبی شود. با این حال، احتمال بروز این عارضه بسیار نادر بوده و از هر 500 نفر، 1 بیمار به آن دچار می شود.

دوره بهبودی بعد از فنر زدن قلب چگونه است؟

در فرایند هایی که از قبل برنامه ریزی می شوند، قلب بلافاصله پس از جراحی شروع به بهبودی می کند. در صورتی که از شریان مچ استفاده شده باشد، بیمار پس از فرایند بلافاصله می تواند بر پای های خود ایستاده و راه برود. در صورت به کار گیری شریان کشاله ران، جهت اطمینان از توقف خونریزی بیمار باید 4 تا 6 ساعت به صورت دراز کش باقی بماند.

دوره بهبودی بعد از فنر زدن قلب چگونه است؟

با این که بیمار در روز پس از فرایند احساس مناسبی خواهد داشت اما باید به مدت چند روز از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کرده و چند هفته ای بر خود آسان گرفت. در صورتی که استنت با هدف درمان حمله قلبی جایگذاری شده باشد، بسته به شدت حمله قلبی بهبودی از آن اندکی طولانی تر خواهد بود. بیماران باید به مدت یک هفته پس از آنژیوپلاستی و استنت گذاری از رانندگی خودداری کنند. در صورتی که فرایند موفقیت آمیز نباشد این مدت به چهار هفته افزایش می یابد.

عوارض جانبی جایگذاری استنت چیست؟

 جایگذاری یک جسم خارجی در بدن و تماس آن با خون می تواند با اندکی خطر تشکیل لخته های خونی همراه باشد. این عارضه در 2 درصد موارد و ظرف یک سال اول پس از فرایند بروز داده اما مصرف دارو می تواند احتمال آن را کاهش دهد. پزشکان جهت جلوگیری هر چه بیشتر از تشکیل لخته خونی، علاوه بر آسپرین یک داروی ضد پلاکت دیگر نیز تجویز می کنند.

کلوپیدوگرل، پرازوگرل و تیکاگرلور از جمله این موارد هستند. پزشک معمولا مصرف آسپرین را به صورت مادام العمر و مصرف کلوپیدوگرل را به مدت 3 تا 12 ماه پس از فرایند تجویز خواهد کرد. لایه داخلی شریان در طول این مدت استنت را در بر گرفته و خطر تشکیل لخته های خونی بیشتر کاهش می یابد.

خطر بروز واکنش حساسیتی به استنت چقدر است؟ آیا بدن می تواند آن را رد کند؟

از آن جایی که فلز های به کار رفته در استنت ها به ندرت سبب بروز واکنش حساسیتی می شوند، بروز چنین واکنشی تاکنون تقریبا شنیده نشده است. این استنت ها از جنس بافت زنده نبوده و توسط بدن رد نمی شوند.

آیا استنت های به کار رفته در بیمارستان های دولتی و مراکز خصوصی تفاوت دارند؟

خیر، استنت های به کار رفته در هر دو مرکز درمانی معمولا از نوع آغشته به دارو بوده و تفاوتی ندارند.

آنژیوپلاستی و فنر زدن قلب چقدر طول می کشد؟

این مدت بسته به هر مورد متفاوت بوده اما در اغلب اوقات ظرف 30 تا 60 دقیقه انجام می شود.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب و عروق

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Naseh چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  اقای دکتررر سلام پدرم اژیو شدن واسه یکی از رگهاش فنر گذاشتن ولی الان بیهوشن ب نظرتون طبیعی بیهوش شدن
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   خیر حتما علت رو از پزشک معالج جویا شوید
 • تصویر کاربر حسن، شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. دوهفته قبل بعلت نفس تنگی ودرد سینه. واقدامات اولیه. مثلاً تست ورزش، اکو، و..... آنژیوگرافی وفنر گذاشتن.، مشکلات گوارشی شدید وکهنه دارم. 70 سالمه. 38 کیلو وزن ، داروی چربی اتوراستاتین 40.واسپرین. ولوزار25 و پلاویکس 75.میخورم ، خونابه در بینی دیدم.، گاهی. درد کم در سینه.، خستگی. این دارو ها با وزن کم من ومشکلات گوارشکه دارم. زیاد نیست ، نولپازا 40 هم میخورم. ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش)
   با توجه به تعبیه فنر چاره‌ای نیست و این دارو‌ها رو باید مصرف کنید
 • تصویر کاربر ملوک شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمادرم سه ماه پیش فشارش رفت بالابستریش کردن گفتن سکته قلبی بهش دست داده آنژیوگرافی انجام داده گفتن سه تارگ قلبش مسدوده الان میگن فنریاعمل بازکدومش براش انجام بدیم ۶۷سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش)
   سلام فیلم آنژیو باید رویت بشه تا ارزیابی بشه که آیا امکان فنر گذاری هست یا نه
 • تصویر کاربر حاجی جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من از انگلیس مزاحم میشم من هفت ماه پیش سکته قلبی کردم فنر برام گذاشتن که ۹۵ درصد تنگی عروق داشتم و عمل کردم حالا هفت ماه که از عمل گذشته هنوز درد همون حالت قبل سکته زیادی دارم و ازموقع عمل تا حالا بیست بار بستری شدم ولی میگن خونت مشکل نداره ولی فشارخونت بالاست این درد حتی نمیتونم شبا بخوابم مال چی هست با تشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   سلام روز شما بخیر بدون دیدن فیلم آنژیو شما نمیشود اظهار نظر دقیقی کرد
 • تصویر کاربر هومن دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام . من کارشناس ارشد استراتژیک هستم .حالا که این همه اطلاعات خوب دادید خواستم بگم آقا دکتر برای رسیدن به جایگاه بالاتر علمی حتما یک نگاه به رشته ما هم بیاندازید .مدیریت استراتژیک یعنی راه رسیدن به اهداف و چشم انداز آینده .
  امیدوارم که نام زیبای شما در کنار نام پرفسور سمیعی و سایر بدرخشد .براتون آرزوی موفقیت دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 7 ماه پیش)
   ممنون از اطلاعات خوب شما 🙏🌺
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۴ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام و سپاس از انسانیت و شرافت شما که چنین امکانی فراهم کردید . سال ۸۸ سکته قلبی کردم فنر گذاشتند ۵ سال قبل همان رگ بسته شد که فنر دوم را در همان محل قرار دادند حال دکتر برام فقط زالربان ۲۰ تجویز کرده کافی است یا آسپرین هم مصرف کنم در ضمن نقرس دارم آسپرین برام ضرر دارد حال پلاویکس بهتر است یا زالربان
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۴ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   سلام زالربان کافیست
 • تصویر کاربر م شنبه ۲۲ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید پسر 7 ساله ام یک سوراخ قلبی vsd 3mm دارد.آیا امکان بسته شدن به طور طبیعی در آینده وجود دارد؟خیلی دلشوره داریم و استرس.عمل بستن با فنر خطری ندارد؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۲ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر م شنبه ۲۲ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید پسر 7 ساله ام یک سوراخ قلبی vsd 3mm دارد.آیا امکان بسته شدن به طور طبیعی در آینده وجود دارد؟خیلی دلشوره داریم و استرس.عمل بستن با فنر خطری ندارد؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۲ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   با متخصص اطفال مشورت کنید
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر