وبسایت دکتر مرعشی زاده

لوزارتان اچ

در این مقاله مطالعه می کنید:

هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) یک داروی خوب 2 در 1 بوده، که باعث کاهش فشار خون و پیشگیری از سکته مغزی می شود.

عملکرد هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید)

هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید) یک داروی ترکیبی است که -همانطور که از نام آن مشخص است- حاوی دو داروی لوزارتان و هیدروکلروتیازید می باشد. لوزارتان به عنوان یک مسدود کننده ی گیرنده ی آنژیوتانسین II (ARB)، آن دسته از مواد شیمیایی که منجر به سفت شدن رگ های خونی می شود را مسدود می کند. بنابراین، رگ های خونی شل شده و فشار خون فرد کاهش می یابد. هیدروکلروتیازید که اغلب اوقات با نام HCTZ شناخته می شود، یک داروی دیورتیک (قرص ادرار آورد یا قرص آب) است. این دارو با دفع آب اضافی کلیه ها و برخی از مواد معدنی (مثل سدیم و پتاسیم) به کاهش فشار خون و تورم کمک می کند.

هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید)

موارد مصرف هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید)

 • فشار خون بالا
 • کاهش خطر سکته مغزی در افراد مستعد

اشکال دارویی هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید)

قرص

دوز رایج هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید)

معمولاً دوزی که پزشک در ابتدا برای بیمار تجویز می کند دوزmg  50/12/5 در روز است. بیشتر از 100/25 mg در روز توصیه نمی شود. البته، پزشک بر اساس میزان فشار خون شما دوز مناسب را برایتان تجویز می کند.

مزایا و معایب هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید)

مزایا:

 • خطر سکته ی مغزی را در افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی کاهش می دهد.
 • خطر حمله قلبی را در افراد مبتلا به فشار خون کاهش می دهد.
 • به حفظ عملکرد کلیه در افراد مبتلا به دیابت یا بیماری های کلیوی خفیف کمک می کند.
 • عوارضی جانبی نسبتاً کمی دارد.
 • مصرف یک قرص ترکیبی از مصرف دو قرص راحت تر است.

مصرف آمیودارون

معایب:

نکات دارویی هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید)

 • شما ممکن است در چند روز اول مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) دچار ضعف و سرگیجه ی خفیف شوید. علت این امر این است که بدن در حال سازگار شدن با فشار خون جدید (پایین تر) بوده و با گذشت زمان بهتر می شود.
 • شما باید یک هفته پس از مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) فشار خون خود را چک کرده و آزمایش خون بدهید. پس از این یک هفته مرتب باید فشار خون را چک کنید.
 • در صورت مشاهده ی تورم (به خصوص در اطراف صورت و گردن) فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 • هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) ممکن است باعث افزایش دفعات و مقدار ادرار شود. در نتیجه برای جلوگیری از مشکلات خواب سعی کنید این دارو را در زمان صبح یا بعد از ظهر مصرف کنید.
 • در صورت بارداری از مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) بپرهیزید.

عوارض جانبی هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید)

هر دارویی در کنار فوایدی که برای بدن دارد، دارای عوارض جانبی نیز می باشد. در نتیجه، حتی اگر داروی مؤثری مصرف می کنید، ممکن است با برخی از عوارض جانبی آن نیز مواجه شوید. در صورت مشاهده ی هر یک از موارد زیر در زمان مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) فوراً به پزشک مشاهده کنید:

 • آنژیو ادم (تورم صورت، زبان، گلو)

عوارض جانبی زیر ممکن است با گذشت زمان و عادت کردن بدن به دارو، خود به خود برطرف شوند. در صورتی که این علائم ادامه دار شد سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید:

عوارض جانبی رایج:

کمر درد

سایر عوارض جانبی:

 • شکم درد
 • تورم (ادم)
 • ضربان قلب بالا
 • گرفتگی بینی
 • راش (دانه های پوستی)

خطرات و هشدارهای مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید)

هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) ممکن است سبب برخی از مشکلات جدی سلامتی شود. این خطرها برای گروه های خاص تا چند برابر بیشتر می باشد. بنابراین در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید:

نقص های مادرزادی

هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) می تواند باعث نقص های مادرزادی شود. بنابراین اگر متوجه بارداری خود شدید فوراً مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

پایین آمدن فشار خون و کم آبی بدن

عوامل خطرزا: مصرف الکل، مصرف سایر داروهای کاهش دهنده ی فشار خون، مصرف دیورتیک ها

هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید) باعث پایین آمدن فشار خون می شود. شما ممکن است در برخی موارد احساس سرگیجه یا منگی کنید. این علائم باید پس از چند روز از بین بروند. در صورت ادامه دار شدن این علائم، باید فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید. پزشک برای حل مشکل شما ممکن است دوز مصرفی را تغییر داده و یا از داروهای جایگزین استفاده کند. همچنین، اگر ادرارتان کمتر از حد معمول شده یا با وجود مصرف مایعات ادرار شما تیره شده است به پزشک خود اطلاع دهید.

تشدید مشکلات کلیوی

عامل خطرزا: سابقه ی مشکلات کلیوی

اگرچه هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید) برای کلیه ها مفید است، اما در برخی موارد نادر می تواند باعث تشدید مشکلات کلیوی شود. قبل از شروع مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) و همچنین بعد از شروع مصرف، شما باید به طور مرتب آزمایش خون بدهید تا پزشک بتواند عملکرد کلیه هایتان را به خوبی تحت نظر داشته باشد. اگر ادرار شما کمتر از حد معمول شده و یا با وجود مصرف مایعات، ادرارتان تیره شده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک

عوامل خطرزا: سابقه ی سایر آلرژی ها

احتمال اینکه افرادی که قبلاً به سایر آلرژی ها مبتلا شده اند، واکنش مشابهی را در حین مصرف هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید) تجربه کنند، وجود دارد. قبل از مصرف این دارو در مورد سابقه ی آلرژی خود با پزشک مشورت کنید. همچنین، در صورت مشاهده ی بثورات شدید پوستی، مشکل تنفسی یا تورم در اطراف صورت و گردن فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

مشورت با پزشک

عدم تعادل مواد معدنی

عوامل خطرزا: ضعف عملکرد کلیه، آب و هوای گرم

هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) ممکن است موجب تغییر در سطح مواد معدنی بدن (مانند سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم) شود. اگر در زمان مصرف این دارو متوجه علائمی مثل خشکی دهان، ضعف، سرگیجه، درد یا گرفتگی عضلات، ضربان قلب بالا، تهوع و استفراغ شده اید پزشک خود را در جریان بگذارید.

مشکلات چشمی (گلوکوم)

عوامل خطرزا: سابقه آلرژی به سولفونامید یا پنی سیلین

بر برخی موارد نادر، ممکن است شما با مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) علائمی مثل تاری دید یا درد چشم را تجربه کنید. در صورت مشاهده ی این علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است این علائم به یک مشکل دائمی تبدیل شوند.

لوپوس

عوامل خطرزا: سابقه ی لوپوس

هیزار (لوزارتان اچ /هیدروکلروتیازید) در برخی از بیماران ممکن است منجر به لوپوس شده و یا این بیماری را تشدید کند. اگر سابقه ی ابتلا به لوپوس را دارید، حتماً در مورد خطرات و مزایای مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید)

هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) ممکن است با برخی از داروها یا مکمل های غذایی تداخل داشته باشد. همیشه در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید (اعم از داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی یا گیاهی) با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. همچنین، مصرف برخی از داروها در کنار هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) توصیه نمی شود. اما در صورت نیاز به مصرف هر دو دارو، پزشک ممکن است دوز یا زمان مصرف یک یا هر دو دارو را تغییر دهد. برخی از تداخلات دارویی احتمالی با هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) عبارتند از:

 • آلیسکیرین
 • دوفتیلید
 • آسکلوفناک
 • استتاسین
 • استیل دیگوکسین
 • آمفتامین
 • آمتولمتین گواسیل
 • تری اکسید آرسنیک
 • آسپرین
 • بنازپریل
 • بنزفتامین
 • برومفناک

این لیست شامل تمامی موارد نمی شود.

سؤالات متداول

آیا هیزار (لوزارتان اچ/هیدروکلروتیازید) همان لوزارتان است؟

خیر. هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) ترکیبی از لوزارتان و هیدروکلروتیازید می باشد و عملکرد متفاوتی برای کاهش فشار خون شما دارد. اگرچه نام این دو دارو شباهت دارد اما لوزارتان، بدون هیدروکلروتیازید است.

آیا هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) باعث افزایش وزن می شود؟

اضافه وزن از عوارض جانبی هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) نیست. اما اگر متوجه تورم در بدن خود شده اید و یا احساس می کنید بدن شما به میزان بیشتری آب در خود نگه می دارد با پزشک تماس بگیرید.

آیا می توانم در زمان مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) موز بخورم؟

هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) باعث تغییر در سطح پتاسیم بدن شما می شود. اینکه در زمان مصرف این دارو، به طور منظم آزمایش خون دهید از اهمیت بالایی برخوردار است. پزشک می تواند با توجه به آزمایش خون شما، مناسب ترین رژیم غذایی و منع مصرف برخی از مواد غذایی را برایتان شرح دهد.

در زمان مصرف هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) چه مسکنی می توانم مصرف کنم؟

مصرف مسکن هایی مثل تایلنول و نورکو (طبق دستور پزشک) همراه با هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) مشکلی ندارد. از مصرف ایبوبروفن همراه با هیزار (لوزارتان/هیدروکلروتیازید) خودداری کنید؛ زیرا مصرف همزمان این دو دارو می تواند باعث آسیب دیدگی کلیه شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صبور شنبه ۱۳ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آیا این دارو را مادم العمر باید مصرف کنم سنم ۲۸ساله و نمیدونم چرا فشار خون گرفتم در خانوده هم کسی نداره فشارخون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۳ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   درمان فشار خون مادام‌العمر می‌باشد
 • تصویر کاربر تیمور چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  در مورد تورم پا هام وبدنم است قرص تیروید کم کار می خورم متورال ۵۰ وهمچنین قرص روماتیسم هم می خورم ایا تداخل داروی دارم یا عوارض دیگری است لطفا راهنماییم کنید ممنونماز لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   این داروها که ذکر کردید تداخل ندارند
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با عرض سلام من سه پیش آنژیو کردم و تحت نظر پزشک هستم طبق دستور بزشک صبح و عصر باید قرص فشار خون بخورم ولی متاسفانه با مشکل تکرر ادرار روبرو شدم که قابل کنترل نیست لطفاً راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   ممکنه قرص فشار شما ادرار آور باشد جهت تغییر با پزشک معالج مشورت کنید
 • تصویر کاربر اعظم شنبه ۱۷ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام برا من دکترم روزی دو عدد قرص بیزوپرولول و یک عدد قرص لوزارتان اچ ۵۰ .گفتن بیزوپرولول یکعدد صبح یکعدد عصر، و لوزارتان نصفی ظهر نصفی شب .نمیدانم فاصله ظهر تا شب چند ساعت باید باشد این موضوع اعصابم رو ناراحت کرده چون از خودش پرسیدم گفت ساعتش مهم نیست چون قبلا" لوزار۲۵ یه دوه صبح ساعت ۸ میخوردم یه شب ساعت هشت
  از نظر نظم راحت بودم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۷ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام یک فاصله ۵-۶ ساعته لحاظ کنید
 • تصویر کاربر M شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باعرض ادب واحترام.57سالمه،6سال قبل سک ته قلبی کرده ضمن معاینات درکرمان دریچه قلبم گشاد،دکترلوزارتان 25+آ ای آ80+آتور واس تاتین 20م +یک یا دو قلم دارو برام نوشت درمراجعه بعدی داروها مؤثرومشکل برطرف ،اینبار مجدد تکرار مصرف دوماه داروهارابرام توصیه نمود، 1/5سال بعد فشارم ناگه زدبالا اسکته مغزی شدید کردم دکتر نوارمغزمو گرفت بسیار درهم برهم بودبرام کلونازپام 1میل ودو سه قلم دارو نوشت داروها افاقه کرد تمام اعضای بدنم حالت عادی برگشت.یک سال واندی بعدمجددسکته قلبی کردم خوردن لوزارتان+آ اس آ+آتورواستاتین+کلونازپام را ادامه دادم منتهی خودسرانه چون فشارم بالا بودوتوان مادی مراجعه بدکترم درکرمان را نداشتم لوزارتان را ترک وبجاش تریامترن اچ مصرف کرده ومیکنم حالا فشارم مرتبا روزانه بدفعات می‌ره بالا که زیرزبانی هم اگراستفاده نکنم نمیاد پایین+ رگهای دست بیشتر پاهام شدیدمیگیرن انگاركسی کمخون باشه+قلبم گاها درد آماسوزش بیشتر دارد+مشکل وعواقب روزهای اول سکته مغزیم رااز لحآظ عصبی سرسنگینی وصدای گروم گروم درگوشهام وتحمل شلوغی وحتی صدای تلویزیون را ندارم دکترجان یک ساله دچارناتوا نی جنسی ام.بزرگوار قسمت نمیدم اما چون من بیکار ودارای سه بجه بیمارم ک چشمان شان نیاز به لنز وعمل دارند ودرآمدمابخدافقط یارانه 300تومانیست ایمانآ پول نان نداریم برام اگه میشه دارو تجویزفرما ،دکترجان اگر مرکز ویا جایگاه خبری برای درمان یا مساعدت می‌شناسی بعداز راستی آزمایی ثوابی بکن.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   اکوی آخر، نوار قلب و لیست داروهای مصرفی ارسال شود
 • تصویر کاربر پاییز یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  آیا معده درد و تهوع از عوارص لوزارتان اچ است؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   در موارد محدود می‌تواند این عارضه را ایجاد کند
 • تصویر کاربر کریمی پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من خانم ۵۷ ساله هستم ومدت یکساله قرص فشار مصرف میکنم لورارتن ۲۵ سابقه فشار خون نداشتم واکو قلب انجام دادم ومشکلل نداشتم ولی فردی استرسی وترسو هستم وفشارم هم بالا وپایین میره گاهی روی ۱۳ و۱۴ وتا ۱۶ میره وصبح یک قرص فشار استفاده میکنم ولی فشارم روی ۱۵ رفته بود دکتر برام قرص فشار لوزارتان اچ۵۰ تجویز کرده البته دکتر عمومی هر ۱۲ساعت یکی الان نمیدونم آیا باید این دوز دارو بالا استفاده کنم البته قرص پرانول هم روزی دوتا میخورم وقرص چربی شبی یکی چکاپ کردم آزمایشهام نرمال بودن چربی ۱۵۷ وقند ۸۹ لطف کنید بگید این دارو استفاده کنم یا همون لوزلرتان ۲۵ ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 سال پیش)
   با توجه به افزایش فشار داروی لوزارتان اچ را مصرف کنید
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  بامصرف این قرص دچار خونریزی روده ای میشوم. این مورد مشابه دارد
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   نام دارو را در سوال ذکر کنید
 • تصویر کاربر زاهدی چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام مادرم سه سالی میشه سکته مغزی شدید کرده ودکتر داروی لوزاتن اچ بهش داده سه سالی میشه مصرف میکنه تااین یک ماه که داروشو قطع کردیم الان یه هفته میشه پاهاش ودست هاش وزیر چشم هاش ورم کرده بنظرتون قطع کردن داروی لوزاتن دلیل ورم پاها ودست هاش میتونه باشه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   خیر، ولی قطع دارو حتما باید با نظر پزشک معالج باشد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر من فشار خون بالا دارم قبلن داروی املودیپین ۵ یکی صبح ویکی شب مصرف میکردم حس کردم دارو اذیتم میکنه دل دردو...ورم و خواب رفتگی اندام بنده مشکل پروستات و سوزش ادرار هم داشتم خواستم ببینم نطر شما چیست چه قرصی جایگزین کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۰ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   سلام‌ باید حضوری مراجعه کنند تا بر اساس معاینه داروها تنظیم شود
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.