وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

برآمدگی رگ ها، معمولاً در اثر شرایط مختلفی مانند ترومبوفلبیت، بارداری، سن بالا و دریچه های معیوب رگ ها اتفاق می افتد. رگ های واریسی، رگهای گشادی هستند که اغلب درهم پیچیده و متورم می شوند و می توانند دردناک باشند. رگ های واریسی اغلب اوقات در پاها مشاهده می شوند. این رگها دارای دریچه هایی هستند که برای جلوگیری از جریان معکوس خون، به هنگام بالا بردن پاها، به صورت سوپاپ هایی یک طرفه عمل می کنند.

برآمدگی رگ ها زمانی رخ می دهد که دریچه های آنها به طور صحیح عمل نمی کنند و باعث جمع شدن خون و بزرگ شدن رگ می شوند. این شرایط ممکن است بر اثر مشکلات خود رگ، یا به دلیل مسائل کلی تری مانند بارداری یا بالا رفتن سن رخ دهد.

علل ایجاد رگ های برآمده

التهاب و ورم رگ (ترومبوفلبیت)، یکی از علل رایج رگ های برآمده می باشد و سایر علت ها، شامل عدم حرکت و چاقی می شوند. همچنین انسداد های جریان خون در رگ ها نیز، می تواند موجب برآمدگی رگ شود.

علل ایجاد رگ های برآمده

در برخی از زنان، بارداری می تواند موجب برآمدگی رگ ها شود. بارداری حجم خون در بدن را افزایش داده و در مقابل، جریان خون از پاها به رگها را کاهش می دهد. کاهش جریان خون از پاها، می تواند منجر به برآمده شدن رگ های آن شود. برآمدگی رگ ها ممکن است در اواخر بارداری که رحم، فشار بیشتری به رگ های پا وارد می کند، تشدید شود. سن بالا نیز می تواند موجب برآمدگی رگ ها شود. همچنین فرایند پیری نیز، می تواند موجب ضعیف شدن رگ ها و از دست دادن قابلیت ارتجاعی آنها شود. در این شرایط، رگ ها دیگر قادر نیستند خون را به طور مؤثر به طرف قلب بازگردانند.

جمع شدن خون در رگ ها باعث بزرگ شدن و بیرون زدگی آنها می شود. در برخی موارد، برآمدگی رگ ها می تواند نشانه ی یک بیماری جدی باشد. در صورتی که همراه با بیرون زدگی رگ ها، ضایعات پوستی یا ورم ناگهانی در آن ناحیه را تجربه کنید، فوراً باید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. این علائم از نشانه های بیماری عروقی محیطی و لخته های خونی هستند. همچنین، اگر رگ های برآمده ی شما مقاوم هستند یا موجب نگرانی شما می شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم دیگری که ممکن است همراه با رگ های بیرون زده اتفاق بیفتند، چه مواردی هستند؟

برآمدگی رگ ها ممکن است همرا با علائم دیگری باشند که عبارتند از:

 • درد خفیفی که ممکن است پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بدتر شود.
 • تیره شدن پوست
 • احساس سنگینی در پاها
 • جوش هایی که خارش دارند
 • ورم
 • گرفتگی عضلات

علائم دیگری که ممکن است همراه با برآمدگی رگ ها رخ دهند

برآمدگی رگ ها ممکن است با علائم دیگری همراه باشند که مربوط به سایر سیستم های بدن می شوند. این علائم عبارتند از:

اگر رگ های واریسی درمان نشوند چه اتفاقی می افتد؟

علائمی که ممکن است نشانه ی یک مشکل جدی باشند

در برخی موارد، برآمدگی رگ ها ممکن است همراه با علائمی باشد که نشانه ی نوعی بیماری جدی هستند. در صورت تجربه ی موارد زیر باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

 • خونریزی ناشی از آسیب به رگ
 • احساس کشش یا درد در پا
 • قرمزی، گرما یا ورم پا
 • ضخیم شدن پوست مچ یا ساق پا و تغییر رنگ آن
 • زخم یا جوش های پوستی روی پا یا مچ پا

چه چیزی موجب برآمدگی رگ ها می شود؟

برآمدگی رگ ها معمولاً ناشی از دریچه های ضعیف یا معیوب رگ ها می باشد. قلب، خون سرشار از اکسیژن و مواد مغذی را، از طریق شریان ها به سراسر بدن می رساند. سپس رگ ها، خون را از بدن به قلب باز می گردانند. زمانی هم که عضلات پا منقبض می شوند، خون از قسمت پایین تنه، برخلاف جاذبه زمین به قلب باز گردانده می شود.

رگ ها دارای دریچه هایی هستند که برای جلوگیری از بالا رفتن خون به هنگام بالا نگه داشتن پاها، به شکل سوپاپ هایی یک طرفه عمل می کنند. اگر این دریچه ها ضعیف شوند، خون ممکن است از درون رگ ها نشت پیدا کند و در آنجا انباشته شود و رگ ها بزرگتر و برآمده شوند.

علل برآمدگی رگ ها

برآمدگی رگ ها ممکن است ناشی از شرایط مختلفی باشد. در موارد نادر، عفونت ها و تومورها ممکن است در یک ناحیه خاص به رگ ها فشار وارد کنند و باعث برآمدگی و احتقان رگ ها شوند. علل برآمدگی رگ ها عبارتند از:

داروی واریس

علل خطرناک یا تهدید کننده ی برآمدگی رگ ها

در برخی موارد، برآمدگی رگ ها ممکن است نشانه ی شرایط جدی یا خظرناکی باشد که باید فوراً به صورت اورژانسی درمان شود. این شرایط شامل موارد زیر می شوند:

 • لخته ی خونی
 • عفونت
 • تومور

عوارض احتمالی برآمدگی رگ ها چه مواردی هستند؟

از آنجا که برآمدگی رگ ها می تواند ناشی از یک بیماری جدی باشد، تأخیر در درمان می تواند منجر به عوارض خطرناک و آسیب دائمی شود. شما پس از تشخیص علت زمینه ای بیماری توسط پزشک، باید برنامه درمانی طراحی شده مخصوص خود را دنبال کنید تا احتمال عوارض جانبی همچون لخته های خونی، ضایعات پوستی نزدیک به رگ های برآمده و التهاب و درد را کاهش دهید.

سؤالاتی در مورد تشخیص علت برآمدگی رگ ها

پزشک برای تشخیص علت برآمدگی رگ ها، ممکن است از شما سؤالات زیر را بپرسد:

 • چند وقت است که دچار برآمدگی رگ ها شده اید؟
 • آیا در ناحیه ی برآمدگی رگ ها، دچار آسیب شده اید؟
 • آیا علائم دیگری دارید؟
 • چه دارویی مصرف می کنید؟

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر