داروی جم ‌فیبروزیل را در کنار یک رژیم مناسب استفاده می‌کنند تا به کاهش چربی خون (تری‌گلیسیرید) و افزایش کلسترول خوب (HDL) خون کمک کند. این دارو هم ‌چنین در کاهش کلسترول بد (LDL) نیز موثر است. جم ‌فیبروزیل به یک گروه دارویی به نام «فیبرات ‌ها» تعلق دارد. این دارو میزان چربی که کبد تولید می‌ کند را کاهش می‌دهد. کاهش تری ‌گلیسیرید در افرادی که سطح بالایی از تری ‌گلیسیرید خون را دارند، می ‌تواند خطر بیماری ‌های پانکراس (پانکراتیت یا التهاب لوز‌المعده) را کاهش دهد. با این حال، جم ‌فیبروزیل نمی ‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته را کاهش دهد. در مورد مزایا و خطرات داروی جم ‌فیبروزیل با متخصص قلب خود مشورت کنید.

علاوه بر داشتن رژیم مناسب (مثل کلسترول پایین یا رژیم کم چربی)، ایجاد تغییرات دیگری در سبک زندگی مثل ورزش ‌کردن، کاهش مصرف الکل، کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن و نیز ترک سیگار می‌تواند اثر بخشی این دارو را افزایش دهد.

روش مصرف داروی جم ‌فیبروزیل

کاهش کلسترول

این قرص را طبق دستور پزشک مصرف کنید. آن را ۳۰ دقیقه قبل از وعده صبحانه یا عصرانه مصرف کنید. میزان دوز این دارو با توجه به شرایط پزشکی و واکنش شما نسبت به درمان تعیین می‌شود.

اگر داروهای خاص دیگری برای کاهش کلسترول (رزین ‌های متصل به اسید صفراوی مثل کلستیرامین (cholestyramine) و کلستیپول (colestipol) ) مصرف می‌کنید، داروی جم‌ فیبروزیل را باید حداقل یک ساعت قبل یا ۴ الی ۶ ساعت بعد از مصرف داروهایتان، استفاده کنید. این محصولات می‌توانند با جم‌ فیبروزیل واکنش نشان دهند و از جذب کامل این دارو جلوگیری کنند.

جم فیبروزیل را به‌طور منظم مصرف کنید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. یادتان باشد که باید هر روز سر یک ساعت مشخص آن را استفاده کنید. حتی زمانی ‌که احساس سلامتی کامل هم دارید به مصرف این دارو ادامه دهید. حدود ۳ ماه طول می ‌کشد تا تأثیر کامل این دارو را در خودتان مشاهده کنید.

ترکیب داروها

کدام داروهای استاتین می‌توانند همراه با جم‌ فیبروزیل مصرف شوند؟

توصیه می‌شود دوز داروهایی مثل سیمواستاتین (simvastatin) و روسوواستاتین (rosuvastatin ) را، وقتی به همراه جم‌ فیبروزیل مصرف می‌شوند، کاهش دهید. هم ‌چنین زمانی‌ که داروی لوواستاتین (lovastatin ) با «فیبرات‌ ها» ترکیب می‌شود باید دوز آن را کم کنید. اگر چه در برچسب محصول مشخص نشده ‌است، آتورواستاتین (atorvastatin ) هم زمانی‌ که با فیبرات‌ها ترکیب می‌شود، باید با پایین‌ ترین دوز ممکن استفاده شود.

آیا می ‌توانید جم‌ فیبروزیل و آتورواستاتین را همراه با یکدیگر مصرف کنید؟

مصرف جم ‌فیبروزیل همراه با آتورواستاتین می‌تواند خطر عوارض جانبی مثل آسیب به کبد را افزایش دهد و هم‌ چنین منجر به بیماری نادر ولی جدی به نام رابدومیولیز (rhabdomyolysis) شود که باعث تجزیه بافت عضلات اسکلتی می‌شود.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر