وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

آیا شما احساس سنگینی در قلب را احساس می کنید! احساس سنگینی در قفسه سینه، می تواند ناشی از شرایط فیزیکی و روانی مختلفی باشد. مردم، اغلب احساس سنگینی در قفسه سینه را مربوط به مشکلات قلبی می دانند، اما این ناراحتی می تواند نشانه ی اضطراب یا افسردگی باشد. افراد ممکن است درد یا ناراحتی قفسه سینه را به صورت احساس سنگینی در قفسه سینه توصیف کنند. دیگر احساساتی که افراد مبتلا به درد قفسه سینه، ممکن است تجربه کنند شامل موارد زیر می باشد:

13 علت احساس سنگینی قفسه سینه

اضطراب

اختلال اضطراب، یک مشکل سلامت روانی می باشد که موجب می شود فرد احساس نگرانی، دلهره و تنش داشته باشد. همچنین این اختلال، علائم جسمانی بسیاری را به همراه دارد. تجربه ی اضطراب می تواند منجر به احساس سنگینی یا تنگی در قفسه سینه شود. دیگر علائم جسمانی اضطراب شامل موارد زیر می شوند:

حمله پانیک شامل تجربه ی بسیاری از این علائم می شود. علائم حمله پانیک شدید و طاقت فرسا هستند. اگر فردی پیش از این تجربه حمله پانیک را نداشته است، ممکن است علائم خود را با علائم حمله قلبی اشتباه بگیرد. تجربه حمله ی پانیک می تواند باعث شود که فرد احساس کند جسم او در خطر است، اما این حمله ها از نظر فیزیکی خطرناک نیستند. علائم معمولاً پس از 20-10 دقیقه از بین می روند. اگر فردی اغلب اوقات دچار حمله پانیک می شود، ممکن است دارای نوعی اختلال اضطراب به نام حمله پانیک باشد.

عوامل خطر حمله قلبی

افسردگی

یک پژوهش صورت گرفته در سال 2017 ارتباطی بین افسردگی و تجربه درد قفسه سینه مکرر پیدا کرد. فرد مبتلا به افسردگی ممکن است علائمی فیزیکی را نیز تجربه کند، چرا که افسردگی بر نحوه ی احساس درد افراد تأثیر می گذارد. یک نظریه این است که افسردگی بر انتقال دهنده های عصبی که هم درد و هم روحیه را کنترل می کنند، تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به افسردگی، همچنین ممکن است سنگینی قفسه سینه ناشی از افزایش استرس درک شده را تجربه کنند. درد ها و تیر کشیدن های بدون دلیل همراه با احساس ناامیدی، بی ارزشی و یا گناهکار بودن ممکن است نشانه ی افسردگی باشد.

کشیدگی عضلانی

کشش عضلات میان دنده ای ممکن است به دنده ها فشار وارد کند و موجب احساس سنگینی در قفسه سینه شود.

GERD

GERD در زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به گلوی فرد باز می گردد. علاوه بر درد قفسه سینه، این بیماری می تواند موجب شرایط زیر شود:

پری کاردیت

علائم و نشانه های حمله قلبی

پریکاردیوم، نام لایه های بافتی اطراف قلب می باشد. پریکاردیت زمانی اتفاق می افتد که پریکاردیوم عفونت کند و ملتهب شود. زمانی که پریکاردیوم ملتهب می شود، ممکن است به قلب سابیده شود و موجب درد قفسه سینه شود. درد معمولاً زمانی که فرد صاف می نشیند بهتر می شود و در حین دراز کشیدن بدتر می شود.

آنژین

آنژین می تواند موجب احساس فشار در قفسه سینه شود. این حالت در زمانی اتفاق می افتد که قلب، خون کافی را دریافت نکند و نشانه یک بیماری کرونری شریانی می باشد.

علاوه بر درد قفسه سینه، آنژین می تواند موجب درد در نواحی زیر شود:

حمله قلبی

ناراحتی قفسه سینه یکی از علائم حمله قلبی می باشد. در طول حمله قلبی، قفسه سینه ممکن است موارد زیر را احساس کند:

دیگر علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • درد در گردن، فک، کمر یا معده
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع

حمله ی قلبی، یک شرایط اورژانسی پزشکی می باشد، بنابراین هر کسی که مشکوک به حمله قلبی باشد، فوراً باید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرد.

پنه مونی (ذات الریه)

ذات الریه یکی از عوارض آنفلوانزا و دیگر عفونت های دستگاه تنفسی می باشد. دیگر علائم ذات الریه شامل موارد زیر می شود:

ریه فروریخته

این شرایط که به پنوموتوراکس شناخته شده است، زمانی اتفاق می افتد که هوا در فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه جمع می شود. پنوموتوراکس می تواند خود به خود اتفاق بیفتد و یا یکی از عوارض بیماری ریوی باشد. فرد مبتلا به ریه فروریخته، علاوه بر درد قفسه سینه ممکن است تنگی نفس را نیز تجربه کند.

آمبولی ریوی

احساس سنگینی یا درد در قفسه سینه ممکن است علامت آمبولی ریوی باشد. این امر زمانی اتفاق می افتد که شریان ریوی مسدود شده باشد. انسداد، معمولاً یک لخته خونی می باشد، اما در موارد نادر می تواند متشکل از مواد دیگری همچون چربی باشد.

انسداد موجب علائم زیر نیز می شود:

کوستوکندریت

اگر فرد در محل اتصال استخوان سینه (جناغ) با دنده ها درد داشته باشد، ممکن است دچار کوستوکندریت شده باشد. این بیماری که به درد دیواره ی قفسه سینه معروف است، زمانی رخ می دهد که غضروف بین دنده و استخوان سینه ملتهب شود. زمانی که فرد این ناحیه را لمس می کند، ممکن است درد شدیدتر شود.

نقص مادرزادی قلب

سنگ صفرا

تجمع کلسترول یا بیلی روبین می تواند موجب تشکیل توده هایی به نام سنگ صفرا در کیسه صفرا شود. سنگ صفراها همیشه علائمی ندارند، اما زمانی که مجاری صفراوی فرد را مسدود کنند، می توانند موجب درد قفسه سینه شوند. پزشکان این شرایط را حمله سنگ صفرا می نامند.فرد معمولاً درد حمله سنگ صفرا را در سمت راست بالای شکم خود احساس می کند. درد اغلب تیز و ناگهانی است اما می تواند شبیه به یک احساس گرفتگی شدید و کسل کننده نیز باشد.

تشریح آئورت

آئورت شریان اصلی قلب می باشد. تشریح آئورت زمانی رخ می دهد که دیواره آئورت پاره شود. این یک شرایط اورژانسی پزشکی است و نیاز به درمان فوری دارد.

احساس سنگيني در گلو و قفسه سينه

فشار یا سنگینی در گلو، قفسه سینه، شانه ها یا پشت، می تواند نشانه حمله قلبی باشد. گاهی اوقات گلوی شما نیز سفت می شود، در صورت داشتن یک واکنش آلرژیک شدید هم، ممکن است چنین احساسی را داشته باشید. 

درمان

درمان سنگینی قفسه سینه بسته به علت آن متفاوت می باشد.

درمان مشکلات روانشناختی

زمانی که سنگینی یا تنگی قفسه سینه یکی از علائم اضطراب یا افسردگی باشد، کمک گرفتن برای رفع مشکل زمینه ای بسیار مهم است. افراد، اغلب می توانند اضطراب و افسردگی خود را از طریق ترکیبی از داروها و صحبت درمانی کنترل کنند.

تکنیک های کنترل استرس و تغییرات سبک زندگی زیر نیز می توانند به فرد کمک کنند:

 • ورزش منظم
 • یوگا، مدیتیشن یا ذهن آگاهی
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل
 • خواب کافی
 • یادداشت نویسی روزانه
 • درخواست حمایت عاطفی از خانواده و دوستان

درمان علل فیزیکی

هر کدام از علل سنگینی یا درد قفسه سینه ممکن است نیاز به درمان های مختلفی داشته باشند:

کشش عضلانی: داروی مسکن، استراحت و کمپرس می تواند کشیدگی را در طول زمان بهبود بخشد.

GERD: تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی اغلب می توانند از بروز علائم جلوگیری کنند.

پریکاردیت: پزشک ممکن است برای کاهش التهاب دارو تجویز کند.

 

برادی ‌کاردی (کند شدن ضربان قلب)

آنژین: دارو و تغییرات سبک زندگی اغلب می توانند علائم را کاهش دهند. گاهی اوقات انجام عمل جراحی ضروری است.

حمله قلبی: این بیماری نیاز به درمان فوری دارد که می تواند شامل دارو و جراحی باشد.

ذات الریه: استراحت و دارو می توانند به درمان عفونت کمک کنند. در صورتی که علائم شدید باشند فرد ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

ریه فرو ریخته: تمرکز درمان بر روی آزادسازی هوای گیر افتاده می باشد.

آمبولی ریوی: فرد ممکن است در بیمارستان، داروهای رقیق کننده ی خون، اکسیژن و مسکن دریافت کند.

کوستوکندریت: داروی مسکن، کمپرس و استراحت می تواند علائم را تسکین بخشد.

سنگ صفرا: حمله های سنگ صفرا ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشد.

تشریح آئورت: این مورد ممکن است نیاز به جراحی اورژانسی داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

افرادی که دچار اضطراب یا افسردگی هستند، ممکن است به عنوان یکی از علائم، در قفسه سینه خود احساس سنگینی کنند. در این مورد، معمولاً هر زمانی که این علائم اتفاق می افتند، مراجعه به پزشک ضروری نیست. گرچه، از آنجا که درد و سنگینی قفسه سینه علل بسیاری دارند، بهتراست در زمان بروز علائم برای اولین بار، به پزشک مراجعه کرد. هر کسی که درد قفسه سینه ناگهانی، بدون دلیل و شدید را تجربه کند باید با خدمات اورژانس تماس بگیرد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من خانم ۳۳ ساله هستم سابقه فشار خون دارم وهمیشه ضربان قلبم نامنظم وسنگین هست واصلا نمیتونم هیچ فعالیتی انجام بدم چون خیلی زود خسته میشم وسرگیجه میگیرم ممکنه مشکل قلبی داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش)
   سلام باید حضوری مراجعه کنید و از نظر قلبی ارزیابی شوید
 • تصویر کاربر Negingharaee پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ،بنده دردی درقفسه سینه دارم واینکه ازدردنفسم بالانمیومد ویه مقدار سوزش درقفسه ام پیچید ه بود ازچی میتونه باشع دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر ملیحه پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  تقریبادوماه تموم مریض شدم وقتی سرفه میکردتیکه تیکه عفونت ازگلوم میومد...تب و...هیچکدوم رونداشتم...دکتررفتم دارو...دادخوب شدم امابعدازاون بیرون که میرم احساس نفس تنگی میکنم وبعضی وقتهااحساس اینکه سنگینی میکنه سینه ام...دکترمختصص ریه هم رفتم وکلی داروواسپری دادکه الان دارم مصرف میکنم...البته تس ریه هم انجام دادکه ریه از۸۰تا۱۲۰بایدباشه وبرای من۸۰بودوبه گفته ایشون لب مرزهست...حالامیخوام بدونم بایددکترقلب هم راجعه کنم یانه؟؟؟۳۷سالم هست...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   سلام بله بهتره مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نادیا شنبه ۱۱ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  ۳ روزه که درد و سنگینی قفسه سینه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۱ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   سلام بهتره حضوری به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سوسن شنبه ۱۱ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من خانوم ۲۹ ساله ای هستم افتادگی دریچه میترال دارم ولی دکترا میگن مشکل خاصی نیست الان یه چند وقتیه داخل قفسه سینه احساس خیلی بدی دارم و داخل گلومم همینطور خیلی میترسم اکو و نوار هم دادم مشکلی نداشتم ازمایش چکاب هم دادم اونم خوب بود فقط ویتامین دی کم بود که دارو میخورم البته تیروئید هم دارم و آروغ هم میزنم دکتر خودم همش حس میکنم قلبم مشکل داره وگاهی اوقات احساس میکنم قلبم نمیزنه و الانه که بمیرم میشه بگید مشکل از چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۰ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
  2. تصویر کاربر سوسن جمعه ۱۰ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   سلام دکتر ممنون یعنی مشکلم قلبی نیست پس چرا خودم قشنگ حس میکنم قلبمه و کاهش وزنم داشتم
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۱ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   خیر قلبی نیست نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده ی ماهی هس احساس سنگینی در قفسه سینه میکنم و قلبمم انگار تیر میکشه سیگار زیاد مصرف میکردم الان کمتر کردم و بهتر شدم بنظرتون باید چ چیزایی و رعایت کنم بهبود پیدا کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۷ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر عظیم جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من 34 ساله هستم ریفلاک اسید معده دارم مدتی ودرد قفسه سینه شدید دارم که ممتد ودایمی می باشد اکو قلب دادم مشکلی نداشتم آزمایش خون دادم که فقط کمبود ویتامین dداشتم والان هم درد قفسه سینه دارم درصورتی که درحالت خواب تنفس برایم سخت می شود
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما مشکل شما قلبی نیست
 • تصویر کاربر مضطرب سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام مجبور شدم این سوال رو دوباره مطرح کنم چون بخشی از اون رو یادم رفت بنویسم
  چند ماه قبل احساس فشردگی در گلو داشتم که تشخیص تیروئید کیستیک دادند و الان مدتیه که احساس فشار، درد و سوزش در قفسه سینه دارم تنفسم هم بعضی اوقات( به صورت خیلی خیلی جزئی) سخت میشه آزمایش اکو انجام دادم و هیچ مشکلی نداشتم و علائم هنگام فعالیت تغییری نمی کنند
  در ضمن در دست ها گاهی احساس خواب رفتگی ، گِز گِز و بی حسی (جزئی) میکنم و در اطراف دهانم گاهی درد شدید و بی حسی جزئی به وجود میاد
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر مضطرب سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام چند ماه قبل احساس فشردگی در گلو داشتم که تشخیص تیروئید کیستیک دادند و الان مدتیه که احساس فشار، درد و سوزش در قفسه سینه دارم تنفسم هم بعضی اوقات( به صورت خیلی خیلی جزئی) سخت میشه آزمایش اکو انجام دادم و هیچ مشکلی نداشتم و علائم هنگام فعالیت تغییری نمی کنند
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   در صورت تداوم علائم تست ورزش انجام شود
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من قرص پروکساید ۵وآمی تریپتلین ۲۵ بمدت ۲سال مصرف میکنم وقرص لوزامیکس hومتورال ۵۰ والوپرینولول ۱۰۰ میلی یکسال بعد از مصرف قرصهای ارامبخش روزها تامیخابم فشار سنگینی در ناحیه سینه وقلب پیدا میکنم وسریعا بلند میشوم وشبها هم حداکثر ۶ساعت میخابم سن ۶۰سال براخواب روز چکار کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر