ضربان قلب بسیار بالا یا بسیار پایین ممکن است باعث به خطر افتادن سلامتی فرد شود. عوامل زیادی روی ضربان قلب تأثیر می گذارند. ما در این مقاله بررسی خواهیم کرد که ضربان قلب خطرناک چند است.

تشخیص ضربان قلب خطرناک

برای تشخیص اینکه آیا فرد دارای «ضربان قلب خطرناک» می باشد یا خیر، باید ضربان قلب او تحت شرایط مختلف، مورد بررسی قرار گیرد.

 1. در حال استراحت

طبق گفته ی انجمن قلب آمریکا (AHA)، ضربان قلب نرمال در حالت استراحت برای بیشتر بزرگسالان 60 تا 100 بار در دقیقه (bpm) می باشد. در برخی موارد ممکن است ضربان قلب شخصی، خارج از این محدوده بوده، اما در سلامت کامل به سر ببرد. برای مثال، ممکن است ضربان قلب در حال استراحت یک ورزشکار حرفه ای، 40 bpm باشد.

ضربان قلب
 1. در زمان ورزش

ضربان قلب در زمان فعالیت یا ورزش، به شدت افزایش می یابد. بالاترین ضربانی که قلب یک فرد می تواند بدون هیچ مشکلی به آن برسد، حداکثر ضربان قلب نامیده می شود. این میزان با افزایش سن کاهش می یابد. ضربان قلب ایده آل یا ضربان قلب استاندرد نیز به سن شخص بستگی دارد.

به طور کلی برای اکثر بزرگسالان ضربان قلب استاندارد و حداکثر ضربان قلب مطابق جدول زیر می باشد:

سن (سال)

ضربان قلب استاندارد

میانگین حداکثر ضربان قلب (bpm)

20

100-170

200

30

95-162

190

35

93-157

185

40

90-153

180

45

88-149

175

50

85-145

170

55

83-140

165

60

80-136

160

65

87-132

155

70

75-128

150

افزایش ضربان قلب در زمان ورزش به عواملی مثل شدت تمرین، آمادگی جسمانی و سایر عوامل بستگی دارد. یک فرد کم تحرک ممکن است در زمان راه رفتن در یک مسافت کم، با افزایش ضربان قلب مواجه شود. از سوی دیگر، افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند، ممکن است برای افزایش ضربان قلب خود نیاز به تمرینات سنگین داشته باشند. اگر ضربان قلب فردی در زمان ورزش به صورت موقتی خارج از این رنج باشد، معمولاً نشان دهنده ی مشکلی نیست. طبق گفته ی AHA ضربان قلب افراد با توجه به ضربان قلب استاندارد شخص، می تواند کمی متفاوت باشد.

افزایش ضربان قلب
 1. هنگام خواب

برای بیشتر افراد، ضربان قلب در زمان خواب، پایین تر از محدوده ی ضربان قلب نرمال در حال استراحت (یعنی بین 60 تا 100 بار در دقیقه) می باشد. در حالت خواب عمیق، ممکن است ضربان قلب فرد کمتر از 60 bpm باشد. مخصوصاً در افرادی که ضربان قلب طبیعی پایین دارند. پس از بیدار شدن از خواب ضربان قلب افزایش می یابد.

 1. در کودکان

کودکان، به ویژه کودکان خردسال، ضربان قلب بالاتری نسبت به افراد بزرگسال دارند. همچنین، عواملی مانند اضطراب، تب و گرما ممکن است روی ضربان قلب کودک تأثیر بگذارد.

محدوده ی ضربان قلب ایده آل برای کودکان در زمان خواب و بیداری در جدول زیر آمده است:

سن

ضربان قلب در زمان بیداری (bpm)

ضربان قلب در زمان خواب (bpm)

زیر 28 روز

100-205

90-160

1-12 ماه

100-190

90-160

1-2 سال

98-140

80-120

3-5 سال

80-120

65-100

6-11 سال

75-118

58-90

12-15 سال

60-100

50-90

 

ضربان قلب در کودکان

چه عواملی روی ضربان قلب تاثیر می گذارند؟

عوامل مختلفی روی ضربان قلب تأثیر می گذارند. در اکثر مواقع، ضربان قلب بسیار بالا یا بسیار پایین زمانی خطرناک تلقی می شود که هیچ توضیح منطقی وجود نداشته باشد.

ضربان قلب بالا

 • اضطراب: افرادی که دچار اضطراب شدید هستند، ممکن است ضربان قلب بالاتر از 100 بار در دقیقه را تجربه کنند. این ضربان قلب به خصوص در زمان پنیک اتک احساس می شود.
 • درد: درد می تواند ضربان قلب را تا حدود زیادی افزایش دهد.
 • بارداری: بارداری موجب افزایش ضربان قلب می شود. در زمان بارداری فعالیت های عادی نیاز به فشار قلبی-عروقی بیشتری دارد. بنابراین ممکن است زنان باردار در زمان فعالیت های نسبتاً آسانی مثل بالا رفتن است پله ها یا پیاده روی کوتاه، متوجه ضربان قلبی بالاتر از حد معمول شوند. همچنین، بارداری ممکن است تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم را به همراه داشته باشد.
 • تب: در برخی موارد، تب ضربان قلب را بالا می برد. همچنین ممکن است فرد در زمان گرمای شدید، ضربان قلب بالاتری داشته باشد.
 • کافئین: کافئین باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود.
 • دارو ها: برخی از دارو ها مانند سروتونین یا دارو های اختلال بیش فعالی روی ضربان قلب تأثیر می گذارند. در هر صورت، اگر پس از مصرف یک داروی جدید متوجه تغییر ضربان قلبتان شدید، بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید که ترس از ضربان قلب بالا، ممکن است باعث افزایش ضربان قلب شود. در صورت مواجهه با این مشکل بهتر است چند نفس عمیق بکشید، مدیتیشن انجام دهید و اگر دلیل منطقی مثل درد یا تب وجود دارد آنها را بررسی کنید تا بتوانید ضربان قلب خطرناک را تشخیص دهید.

سندرم تاکی کاردی ارتوستاتیک وضعیتی (POTS)

POTS نوعی مشکل در سیستم عصبی اتوماتیک است. در این بیماری سیستم عصبی قادر به تنظیم درست عملکرد های بدن مثل فشار خون، ضربان قلب یا تنفس نمی باشد. فرد مبتلا به POTS ممکن است در زمان ایستادن افزایش ضربان قلب را تجربه کند. از دیگر علائم این بیماری می توان به سرگیجه و افت فشار خون اشاره کرد.

عوارض جانبی آمیودارون

ضربان قلب پایین

به طور کلی می توان گفت که هر چه ضربان قلب فرد در حالت استراحت پایین تر باشد، ماهیچه ی قلب او سالم تر است. با این وجود، ضربان قلب بسیار پایین در افرادی که ورزشکار یا سالم نیستند ممکن است نشان دهنده ی مشکل در سیستم الکتریکی قلب باشد. افت ناگهانی ضربان قلب، به میزان بسیار کمتر از محدوده ی نرمال ضربان قلب در حال استراحت، ممکن است نشان دهنده ی سپسیس (یک عفونت سیستمی با خطر جانی احتمالی)، خونریزی مغزی یا نارسایی سیستم الکتریکی قلب باشد. اگر فردی با هرگونه علائم بیماری، خونریزی شدید، صدمه ی جدی اخیر، سرگیجه یا غش، دچار افت ضربان قلب شد باید فوراً او را به اورژانس برسانید.

عوامل زیر ممکن است منجر به کاهش ضربان قلب شوند:

دارو هایی که می توانند ضربان قلب را کاهش دهند عبارتند از:

 • مسدودکننده های بتا
 • مسدودکننده های کانال کلسیم
 • دیگوکسین
 • ایوابرادین
 • کلونیدین
مصرف آمیودارون
 • رزرپین
 • آدنوزین
 • سایمتیدین
 • لیتیوم
 • آمی تریپتیلین
 • مواد مخدر
 • کانابینوئید ها

تعیین علت کاهش ضربان قلب از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا پزشک می تواند با توجه به علت این مشکل، درمان هایی مثل درمان بیماری زمینه ای یا تغییر دارو را در پیش بگیرد.

بیماری های زمینه ای

در اکثر افراد، داشتن ضربان قلبی که به طور مداوم بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی است، ممکن است نشانه ی یک بیماری زمینه ای باشد. این بیماری ها عبارتند از:

خطرات

داشتن ضربان قلبی که به طور دائم خارج از محدوده ی نرمال باشد و عدم درمان آن، می تواند منجر به عوارضی جدی شود.

 1. ضربان قلب پایین:
 • سرگیجه
 • خستگی
 • گیجی
 • غش کردن
 1. ضربان قلب بالا:
10 بیماری قلبی عجیب و نحوه ابتلا به آن ها

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ضربان قلب شما برای مدتی کوتاه از محدوده ی نرمال خارج شده و با ایجاد آرامش، استراحت و نفس عمیق بهبود پیدا کرد، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در صورت داشتن هر یک از موارد زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

همچنین، در صورت مشاهده ی موارد زیر فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

 • تنگی نفس و تغییر ضربان قلب
 • احساس سرگیجه، ضعف، سبکی سر یا گیجی
 • درد قفسه سینه و ضربان قلب بسیار بالا یا بسیار پایین
 • عفونت و ضربان قلب پایین
 • خونریزی و ضربان پایین

درمان ضربان قلب

درمان ضربان قلب پایین

درمان ضربان قلب بالا

 • اگر ضربان قلب بالای فردی به علت استرس یا ورزش باشد، انجام اقدامات اولیه ای مثل نفس عمیق و استراحت می تواند ضربان قلب را کاهش دهد.
 • اگر ضربان قلب بالا به علت یک بیماری زمینه ای (مثل سپسیس یا هیپوکسی) باشد، درمان این بیماری می تواند به تنظیم ضربان قلب کمک کند.

درمان خانگی ضربان قلب بالا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دکترمرعشی دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن 28 سالمه باردارم هفته 26 قبلا بارداری تپش قلب داشتم دکتررفتم اکونواررقلب دستگاه هولترگذاشتم گفتن مشکلی نداری بعدگفتندپروپروانل 10 یکی صبح یکی شب درموقع بالا رفتن سه تاشم میتونی بخوری ضربانم تا150میرفت ولی گفتن مشکلی نیست تپش عصبیه الان باردارم ضربانم میره بالا دوباره رفتم دکترقلب اکوبادستگاه گردش خون انجام داد گفت نرماله فقط بجای پرپرانول مترال 50 یک چهارم صبح یک چهارم شب بخورالانم دارم مصرف میکنم ولی بازمیره بالا بعدوقتی ای قرص استفاده میکنم سرگیجه وضعف دارم بازرفتم پیش دکترقلب قرص تِداسِپت 23واسم نوشته میگه اینوروزی یک باربجای مترال بخورمیخام بدونم قلبم که مشکلی نداره علت بالا رفتن ضربانم چیه بعداصلا احتیاجی به ای داروها هست بعدیه دارویی نیست که ففط موقع بالا رفتن ضربان بخورم اگه میشه راهنمایی کنیدلطفا چون باردارم وقتی میره بالا اذیتم بعدضربان زن بارداربایدچندباشه خیلی زیاداسترس میگرم وقتی میره بالا بعدقرص اهن ایناهم میخورم
  1. تصویر کاربر دکترمرعشی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   بعدقرص مترال تاچندساعت تاثیرگذاره
  2. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 هفته پیش)
   با توجه به اینکه‌ شما‌ باردار هستید و شرایط شما خاص هست بدون معاینه امکان تجویز دارو‌نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر