وبسایت دکتر مرعشی زاده

درد قفسه سینه ناشی از استرس

در این مقاله مطالعه می کنید:

در شرایط مختلفی فرد دچار درد قفسه سينه عصبی می شود و یا  ناراحتی قلبی ناشی از استرس، مشکلات متعددی را برای او به وجود می آورد. درد سینه یکی از رایج ترین علائم مرتبط با حمله هراس (پانیک) یا اضطراب است. این درد می تواند دارا یا فاقد منشا قلبی باشد. با این حال، بسیاری از درمان ها و دارو ها، در به حداقل رساندن درد سینه ناشی از اضطراب مفید هستند. اختلال هراس (پانیک)، یک بیماری روانی رایج است که از هر 100 نفر، 1 تا 4 نفر را به خود مبتلا می کند.

بروز متداول اضطراب، به همراه نگرانی مداوم یا تغییرات رفتاری می تواند به بروز علائمی همچون درد سینه منجر شود. درد سینه در 20 تا 70 درصد حملات هراس (پانیک) وجود دارد. حدود 18 تا 25 درصد بیماران بستری در بخش اورژانس بیمارستان ها، به درد سینه و اضطراب دچار هستند. درد سینه ناشی از اضطراب سبب انجام غیر ضروری تست های قلبی شده و در بسیاری از موارد، عامل اصلی علائم، بدون تشخیص باقی می ماند. در ادامه مطلب، درد قفسه سينه ناشي از استرس را بیشتر توضیح خواهیم داد.

دلایل مختلف درد قفسه سينه ناشي از استرس و اضطراب

عوامل مختلف مرتبط با درد سینه ناشی از حملات هراس (پانیک)، در دو دسته عوامل قلبی و غیر قلبی جای می گیرند. درد سینه با منشا قلبی به این معناست که جریان خون رونده به قلب کاهش یافته است. این وضعیت با نام ایسکمی یا اسپاسم کرونری نیز شناخته می شود. درد های با منشا غیر قلبی، می توانند از دستگاه اسکلتی عضلانی، مری یا دیگر اندام های غیر مرتبط با قلب منشا گیرند.

کاهش درد سینه

برخی دلایل ابتلا به درد سینه ناشی از اضطراب موارد زیر هستند:

دلایل غیر قلبی:

این درد می تواند از مری یا دستگاه اسکلتی عضلانی منشا گیرد. همچنین ممکن است این درد در اثر تنفس شدید و عمیق (هایپر ونتیلاسیون) و گرفتگی عضلات بین دنده ای، در اثر فعالیت زیاد باشد. اضطراب می تواند به کم تحرکی مری منجر شود.

دلایل قلبی:

دلایل قلبی ناشی از اضطراب، می توانند به دلیل عملکرد مستقیم مکانیسم های مرتبط با اضطراب، بر قلب باشند. این درد می تواند به دلیل تحریک شدن اعصاب، خودکار به همراه تنفس شدید و عمیق بروز دهد. ترکیب این عوامل، انقباض دیواره عضلانی شریان های کرونری خون رسان به قلب را، به وجود می آورد.

این وضعیت سبب درد قلبی در قفسه سینه می شود. علاوه بر این عوامل، اضطراب می تواند با افزایش ضربان و فشار خون، نیاز عضله قلب به اکسیژن را بیشتر کرده و درد سینه را در افراد دارای سابقه بیماری قلبی تشدید کند. ایسکمی عروق کوچک، انقباض عروق کوچک قلب است که به دلیل فعالیت بیش از حد اعصاب سمپاتیک، در تجربه اضطراب به وجود می آید. حملات هراس یا هایپرونتیلاسیون مرتبط با آن ها می تواند به انقباض عضلات عروق خونی کوچک و درد سینه منتهی شوند.

البته باید بیان کرد که اختلال ترس، به دلیل تغییر سیستم عملکرد تنفسی و قلب، می تواند سبب بروز ایسکمی عضله قلب نیز شود. اضطراب با تحریک شدید اعصاب سمپاتیک، سبب بروز این وضعیت و در نتیجه یک چرخه معیوب می شود که در آن درد و اضطراب افزایش می یابند.

چگونه می توان درد سینه ناشی از اضطراب را از یک حمله قلبی تشخیص داد؟

تمایز دو نوع درد در قفسه سینه نسبتا دشوار است. با این حال، برخی از علائم زیر می توانند در این تشخیص مفید باشند:

چه اقداماتی را می توان برای کاهش درد سینه ناشی از اضطراب انجام داد؟

درد سینه ناشی از اضطراب قابل درمان است. با این حال، در صورت تجربه درد سینه باید به پزشک مراجعه کرد. تشخیص دقیق پزشک، جهت شناسایی علت درد سینه ضروری است. پزشک علت درد سینه را بر اساس تاریخچه پزشکی فرد و انجام معاینه های فیزیکی متنوع شناسایی می کند. درمان های دارویی و روانی می توانند برای درمان درد سینه ناشی از اضطراب مفید باشند.

دارو های بنزودیازپین و مهار کننده های باز جذب سروتونین (SSRI)، دو دسته دارویی در زمینه درمان حملات هراس (پانیک) هستند. این دارو ها به شدت موثر بوده و برای حملات مکرر هراس (پانیک) استفاده می شوند. لازم به ذکر است که افراد مبتلا به سو مصرف الکل یا دارو، باید از مصرف دارو های بنزودیازپین خودداری کنند. تاثیر تکنیک های مختلف روان درمانی همچون صحبت کردن و درمان رفتاری ادراکی، در زمینه درمان درد سینه ناشی از اضطراب، اثبات شده است. پس از تشخیص مشکل بیمار، درمان های خانگی و ایجاد تغییرات در سبک زندگی، می تواند در درمان مشکل مفید باشند.

از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشار کرد:

تنفس عمیق:

تنفس عمیق می تواند اثرات آرام بخشی برای بدن و ذهن داشته باشد. این تکنیک، ضربان قلب را به حالت طبیعی باز می گرداند. ابتدا ریه ها را طی 10 ثانیه از هوا پر کرده، 1 ثانیه نگه داشته و سپس طی 10 ثانیه دیگر به طور کامل تخلیه کنید.

تکنیک های آرام سازی ذهن:

برخی اقدامات کوچک همچون توجه کردن به موارد یا مکان های خوشایند، می تواند اضطراب را کاهش دهد. این تکنیک سبب رهایی آهسته علائم اختلال هراس (پانیک)، همچون درد سینه می شود. افراد باید بدانند که درد سینه ناشی از اضطراب زندگی آن ها را تهدید نمی کند. خوش بینی و آرام بودن می تواند به رهایی از درد سینه کمک کند.

حفظ سلامت عمومی بدن:

انجام ورزش منظم، مدیریت استرس با تکنیک های مناسب، استراتژی های مقابله با اضطراب، داشتن خواب کافی و مصرف یک رژیم غذایی متعادل، می تواند به پیشگیری از علائم حمله هراس همچون درد قفسه سینه کمک کند. کافئین، سیگار و الکل اضطراب را تشدید کرده و باید از مصرف آن ها خودداری شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. درد پشت قلب و احساس فشار و
  پری قفسه سینه دارم اینم بگم مشکل رفلاکس معده هم دارم
  و آدم بسیار استرسی هستم یکماهیه برادرمم از دست دادم
  در کل حال روحی خوبی ندارم سر ی قضیه ای هم ابن روزا
  خیلی زیاد حرص میخورم گریه میکنم امروز یک دفعه پشت
  قلبم درد گرفت و نتونستم عمیق نفس بکشم دکتر قلب دوبار
  رفتم و تست اکو هم دادم گفتن مشکل افتادگی دریچه دارم
  داروی خاصی ندادن جز پروپرانول و آلپرازولام که چندساله
  استفاده میکنم برا مشکل تپش قلبم گاهی دچار پانیک هم
  میشم اما امروز واقعا ترسیدم پاهام سست شد و حس کردم
  دارم میمیرم هنوز هم بعد یکساعت احساس درد میکنم و
  استرس دارم آیا واقعا مشکل از قلبم میتونه باشه؟ ضربانم
  تقریبا نرماله حدود ۹۰ تا در دقیقه
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 سال پیش)
   اگر تست ورزش و اکو نرمال بوده مشکل شما قلبی نیست
 • تصویر کاربر دلسا دوشنبه ۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید. من حدود دوماهه از ادرد قفسه سینه سمت چپ همراه طپش قلب ولرز واقعا کلافه شدم. الان بعد انجام سی تی اسکن با تزریق واندوسموپی هیج جواب قانع کننده ندادند. اشتهام از بین رفته کاهش وزن پیدا کردم. گیجی وضعف دارم خسته شدم درد الان هر دو طرف قفسه سینه هم پشت هم جلو هست. تاری دید پیدا میکنم خستگی شدید گاهی اوقات سرفه دارم چیکار کنم بیش از 12 تا دکتر رفتم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام باید حضوری مراجعه کنید و معاینه شوید
 • تصویر کاربر لیلی یکشنبه ۷ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  اقای دکتر همسرم موقع فعالیت و استرس درد قفسه سبنه دارند و با زیر زبونی خوب میشه سی تی هسته ای میوکارد سالم مشکلشون چی هس قلب یا گوارش.سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۷ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام بهتره حضوری مراجعه کنید ممکنه نیاز به ارزیابی بیشتر باشد
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۲۲ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  قسمت وسط قفسه سینم درد تیز ی دارم که یکدفعه درد میگیره یعنی به مدت چند ثانیه هست وگدارا ولی خیلی درد وحشتناکی هست به نظر خودم به علت عصبانیت شدید که دیروز داشتم هست راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۲ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام
  من چند نوبت درد قفسه سینه سراغم اومده و بعد چند دقیقه به گردن سمت چپم میزنه و فک درد میگیرم.
  اما رفتم ازم نوار قلب گرفت گفت مشکلی نیست
  ممنون میشم کمک کنید.
  من سعید هستم 30 سال سن
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید و تست ورزش انجام بشه
 • تصویر کاربر منتظر یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  موقع عصبانیت و استرس تپش قلب درد قفسه سینه و تنگی نفس می گیرم آیا نیاز به چکاپ خاصی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند وقتی هست که قفسه سینم هر از گاهی تیر میکشه وموقعی که استرس دارم این درد توی قفسه سینم هست خیلی نگرانم که به خاطر قلبم باشه.بخاطر شلوغی مراکز درمانی نمیتونم به دکتر مراجعه کنم میشه راهنماییم کنید که از اضطرابم کم شه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
 • تصویر کاربر اوا سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانمی ۴۲ ساله ام درد شدید سینه گاهی قلب دارم اکو گرفتم گفت مشکل خاصی نیست تنگی نفس ودرد کتف هم دارم ممون میشم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید و استرس تست برای شما انجام بشه
 • تصویر کاربر E سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم ۳۰ ساله که تا الان هیچ مشکل قلبی نداشتم دوماه پیش متوجه شدم تیروییدم کم کار هست به دکتر مراجعه کردم وبه من تیروکسین تجویز کردن اززمانی که این قرصها رو میخورم احساس میکنم قلبم تیر میکشددرحالی که قبل ازمصرف قرص هیچ تیری نمیکشیدایا این درد ازقلبم هست یاازقرص؟واینکه اگر قرص تیرکسین راقطع کنم دردم بهبود پیدا میکند؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام .قفسه سینه من سه ماه میشه دائم درد داره سمت چپ سینه من هس پیش متخصص قلب رفتم نوار واکو دادم گفتن سالم هس ..نمیدونم از چیه اگه راهنماییم کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ داده شد
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.