وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

درد قفسه سینه، یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد به اورژانس مراجعه می کنند و سالانه عامل بیش از 8 میلیون ویزیت اورژانس می باشد. بسیاری از افراد، زمانی که درد قفسه سینه را احساس می کنند، فکر می کنند دچار حمله قلبی شده اند، اما این درد ممکن است علل دیگری داشته باشد که تهدید کننده نیستند. فشار یا آسیب عضلانی، مشکلات گوارشی یا ریوی و دلایل روانشناختی (برای مثال، اضطراب) همگی می توانند موجب درد قفسه سینه شوند. درد قفسه سینه می تواند شدت، محل و مدت زمان متفاوتی داشته باشد.

بسته به علت درد قفسه سینه، ممکن است احساسی شبیه به یک درد خفیف یا دردی تیز و خنجر مانند را تجربه کنید. در ادامه، در مورد درمان خانگی درد قفسه سینه، اطلاعات بیشتری به دست می آورید.

فیبریلاسیون دهلیزی و سکته مغزی

آنژین چیست؟

آنژین، یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف درد قفسه سینه یا ناراحتی، به هنگام اختلال جریان اکسیژن و خون به قلب، استفاده می شود. آنژین زمانی ایجاد می شود که شریان هایی که خون را به قلب می رسانند، به علت تجمع مواد چربی، باریک می شوند. درد آنژین، اغلب با استرس یا فشار فیزیکی به وجود می آید و معمولاً با استراحت متوقف می شود. این درد ممکن است شبیه به فشرده شدن یا حس سوزش در قفسه سینه باشد. ناراحتی ناشی از آنژین، ممکن است به گردن، فک، شانه ها، بازو ها یا کمر انتشار پیدا کند. درد آنژین همچنین می تواند شبیه به سوزش معده باشد.

سه نوع آنژین وجود دارد:

آنژین پایدار: زمانی رخ می دهد که قلب سخت تر از معمول کار می کند تا جریان خون را حفظ کند. استراحت و دارو می توانند به کنترل این نوعِ رایج آنژین کمک کنند.

آنژین ناپایدار: الگوی خاصی را دنبال نمی کند و ممکن است به دلیل فعالیت فیزیکی شدید یا بدون آن رخ دهد. این نوع آنژین با استراحت از بین نمی رود و نشانه ی این است که شما ممکن است به زودی دچار حمله ی قلبی شوید و نیاز به مراقبت پزشکی فوری داشته باشید.

آنژین متغیر: نادرترین نوع آنژین، در زمان استراحت رخ می دهد. دارو ها می توانند به کنترل این شرایط کمک کنند.

اگر شما دچار آنژین جزئی شده اید، باید با پزشک در مورد علائم خود صحبت کنید تا تحت تشخیص و درمان قرار بگیرید.  

علت درد قفسه سینه

علل درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می تواند بسیار ناخوشایند باشد. اولین تصور شما ممکن است این باشد که دچار حمله ی قلبی شده اید. با اینکه، درد قفسه سینه مشخصه ی حمله ی قلبی می باشد، عوامل دیگری وجود دارند که می توانند باعث درد قفسه سینه شوند که بسیاری از آنها جدی نیستند.

علل مرتبط با قلب

علل درد قفسه سینه مرتبط با قلب شامل موارد زیر می شوند:

 • آنژین: درد قفسه سینه ناشی از انسداد در رگ های خونی منتهی به قلب
 • دایسکشن آئورت: پارگی آئورت
 • کاردیومیوپاتی: بیماری عضله قلب
 • حمله ی قلبی: انسداد جریان خون به قلب تا حدی است که موجب آسیب به عضله ی قلب می شود.
 • میوکاردیت: التهاب عضله ی قلب
 • پریکاردیت: التهاب کیسه اطراف قلب

علل مرتبط با دستگاه گوارش

علل درد قفسه سینه مرتبط با سیستم گوارشی شامل موارد زیر می شوند:

مشکلات سیستم گوارشی

علل مرتبط با ریه

درد قفسه سینه مرتبط با دستگاه تنفسی شامل موارد زیر می شود:

 • آسم
 • برونشیت
 • برونکواسپاسم
 • بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD)
 • پلوریسی : التهاب بافت های ریوی
 • پنومونی
 • پنوموتوراکس : ریه فروریخته
 • آمبولی ریوی: لخته خون در ریه ها

علل روانشناختی

علل درد قفسه سینه روانشناختی شامل موارد زیر می شوند:

عوارض جانبی آمیودارون

چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید

درد قفسه سینه، یکی از علائم حمله ی قلبی یا سایر مشکلات قلبی ست. در صورتی که درد قفسه سینه شبیه به خرد شدن یا فشرده شدن را به همراه علائم زیر تجربه می کنید، باید با اورژانس تماس بگیرید:

 1. سرگیجه
 2. ضربان قلب سریع یا نامنظم
 3. حالت تهوع یا استفراغ
 4. دردی که از قفسه سینه به گردن، فک، شانه ها یا دست ها کشیده می شود.
 5. تنگی نفس
 6. تعریق
 7. ضعف یا ناتوانی در ایستادن یا راه رفتن

درمان درد قفسه سینه جزئی در خانه

با روش های درمان خانگی می توانید درد قفسه سینه را در خانه تسکین دهید. این درمان ها، تنها در صورتی باید استفاده شوند که مطمئن هستید درد قفسه سینه شما، ناشی از مشکلاتی جدی مانند آنژین (درد جدی) نمی باشد. درمان خانگی درد قفسه سینه، که به تسکین درد قفسه سینه ناشی از مشکلات گوارشی یا کشش عضلانی کمک می کنند، شامل موارد زیر می شوند:

جوش شیرین برای سوزش معده

بسیاری از افراد معتقدند که جوش شیرین (بی کربنات سدیم) موجب تسکین سوزش معده می شود. یک دوم قاشق چای خوری جوش شیرین را با 4 اونس آب سرد یا گرم ترکیب کنید و آن را بنوشید. جوش شیرین، اسید معده را خنثی می کند و به جلوگیری از سوزش معده پس از غذا خوردن، کمک می کند. تحقیقات نشان می دهند که جوش شیرین در کاهش رفلاکس اسیدی مؤثر است، اما ممکن است روی قلب عوارض جانبی داشته باشد، بنابراین استفاده از این روش درمانی باید با احتیاط انجام شود.

جوش شیرین، حاوی سدیم می باشد، بنابراین اگر شما رژیم غذایی کم نمک دارید، نباید آن را امتحان کنید. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید یا بیماری قلبی مزمن دارید، پیش از استفاده از جوش شیرین برای تسکین سوزش معده با پزشک خود صحبت کنید.

جوش شیرین برای سوزش معده

کیسه آب یخ برای درد عضلانی

کشیدگی عضلات سینه، یکی از علل شایع درد قفسه سینه می باشد. اگر شما این درد را تجربه می کنید، استفاده از کیسه آب یخ چند بار در روز، ممکن است به کاهش درد و التهاب کمک کند. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از کیسه آب یخ می تواند به کاهش درد قفسه سینه کمک کند و نیاز به مصرف مسکن هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن را کاهش دهد.

زنجبیل برای درد معده

اگر درد قفسه سینه ناشی از مشکلات گوارشی را تجربه می کنید، زنجبیل به علت خواص ضد التهابی خود، می تواند به شما کمک کند. زنجبیل، اغلب اوقات به عنوان یک روش درمانی خانگی برای درمان مشکلات معده، مانند گاز، نفخ، ورم معده، زخم معده و سوء هاضمه استفاده می شود. زنجبیل حاوی ترکیباتی می باشد که تحریک در مجرای گوارشی را تسکین می بخشد و انقباضات معده را کاهش می دهد. تحقیقات نشان می دهند که خواص آنتی اکسیدان زنجبیل، ممکن است منجر به اثر محافظتی بر معده شود. زنجبیل همچنین ناراحتی معده را آرام می کند و از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می کند. اگر علائم درد معده، بیشتر از دو هفته طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا شرایط شما را بررسی کند.

آب لیموی داغ برای درد گاز معده

در حالیکه هیچ تحقیقاتی در این زمینه انجام نشده، اما برخی از مردم فکر می کنندکه آب لیمو می تواند گوارش سالم را شبیه سازی کند و به تجزیه مؤثرتر غذا و آسانتر شدن هضم آن و جذب مواد مغذی کمک کند. گرچه، برخی از افراد دیگر معتقدند که لیمو ها و دیگر مرکبات ممکن است مشکل اسید معده را تشدید کنند.  برای امتحان کردن این درمان خانگی، یک قاشق غذا خوری آب لیموی تازه را با 8 اونس آب داغ یا آب خنک مخلوط کنید و تقریباً 20 دقیقه قبل از غذا خوردن آن را بخورید تا از ناراحتی گوارشی مانند درد گاز معده جلوگیری کنید. اگر علائم شما بیشتر از دو هفته طول کشیدند، با پزشک خود صحبت کنید.

زردچوبه برای التهاب

التهاب می تواند موجب مجموعه ای از مشکلات در بدن شود و نقش مهمی در بسیاری از بیماری ها و شرایط مزمن از جمله مشکلات گوارشی دارد. زردچوبه، ادویه ای است که از ریشه گیاه زردچوبه تهیه می شود. کورکومین که عنصر فعال اصلی در زردچوبه می باشد، التهاب بدن را کاهش می دهد و دانشمندان آن را برای درمان و کنترل بیماری های گوارشی مفید می دانند. تحقیقات نشان می دهن د که ترکیبات یافت شده در زردچوبه، کلسترول را کاهش می دهد و ممکن است به جلوگیری از بیماریهای قلبی کمک کند. شما می توانید زردچوبه را به صورت یک مکمل بدون نسخه تهیه کنید و از آن به عنوان یک ادویه برای غذا استفاده کنید.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شبنم دوشنبه ۱۹ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن یک سالی هست که قفسه سینم خیلی سنگینه ودردش به پشت کمرم میزنه یعنی دردی گه درقفسه سینه دارم روپشتم هم احساس میکنم وخیلی داره اذیتم میکنه این دردتازیرگلوم درقسمت قفسه بیشترسمته راستم میپیچه ممکنه ازقلبم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۹ دی ۱( 1 هفته پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر رها شنبه ۱۷ دی ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من 16 سالمه و چند ماه ای که تپش قلب و سردرد دارم
  میشه بگید مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۷ دی ۱( 2 هفته پیش)
   سلام از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر روشنک یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من چند سال پیش درد قفسه داشتم تقریبا بطور مداوم و چند ماه طول کشید که خودبخود خوب شد الان دو سه روزیه دوباره ولی با شدت بیشتری شروع شده چکاپ کردم مشکل قلبی ندارم و کلا با نوافن یا مسکن دردم خوب میشه ، میشه بفرمایید ممکنه علتش چی باشه و مشکلات معده هم بجز ترش کردن بعد از بعضی غذاهای نامطلوب البته ندارم . پیشاپیش متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   اگر تست ورزش نرمال بوده احتمالا منشا علایم شما گوارشی هست
 • تصویر کاربر محمد. پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه و فقط سرفه خشک دارم همین
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر Kimia شنبه ۲۹ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام این دومین روزیه که احساس میکنم از کتف چپ تا قفسه سینه سمت چپم درد میکنه و نفس که میکشم کلا تیر میکشه دردش طوریه که واقعا نمیدونم از کتفم هست یا از قفسه سینمه نمیدونم ولی وقتی درد میگیره انگار تا بازو و حتی انگشت های سمت چپم درد میگیره سمت راست کاملا خوبم ولی سمت چپم فقط اینطوریه؛؛؛ کنکور دارم نمیدونم بخاطر استرسه یا ن ولی دیروز فقط کتف و بازو هام و قفسه سینم بود امروز حس میکنم یکم کمرم هم درد میکنه دقیقا سمت چپ گیج شدم نمیدونم تاحالا اینطوری نشده بودم خودش یکم خوب میشه البته خوب خوب نه ولی خب بهتر میشه ولی بعد دوباره یهو درد میگیره وقتی دراز میکشم دردش بدتر میشه نمیدونم تونستم منظورو برسونم یا نه ولی ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۹ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر ببخشیدمن چندروزپیش باموتورخوردم زمین قفسه سینه م ضربه بدی خوردولی طبق گفته بیمارستان شکستگی نداره ولی۵-۶روزه که دردش آروم نمیشه چکارهایی میتونم انجام بدم واسه آروم شدنش ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   داروی مسکن، کمپرس گرم، استراحت
 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر نزدیکی زیر بغلم یهو با سرفه شروع شدکه یه لحظه انگار رگمو محکم کشیدن الان ده روزه کلا یه هفته نتونستم نفس بکشم و حتی از درد صرفه کنم الان دو روزه یکم خوب شده ولی باز صبحها سوزش داره و پشت کتفمم زده دکتر ریه هم رفتم گفتن از ریه نیست
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   شرح حال شما مطرح کننده بیماری قلبی نمی‌باشد
 • تصویر کاربر بیمار پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من همیشه فشار خون و قند خونم پایینه و سردردم همیشه چیکار کنم تشخیصتون چیه؟ ممنون از لطفتون 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   فشار پایین می‌تواند ژنتیک باشد اگر قند پایین دارید با متخصص غدد مشورت کنید
 • تصویر کاربر بهزادتنی جمعه ۱۴ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام . من چندوقتیه احساس درد درسینه دارم نوارقلب واکوهم گرفتم میگه مشکلی ازقلب نیست. اماچندسالیه مشکل معده دارم. زخم معده وورم معده دارم بدجوراذیتم میکند استرس هم خیلی دارم الان مشکل کجاست
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۴ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید تست ورزش انجام شود
 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتور من مدت سه روز می‌شود هنگامیکه صبح از خواب بلند میشوم درد شدید در قفسه سینه دارم منتها بعد از مدت یک الی دو ساعت کامل محو می‌شود قابل یاد آوری است که من از مدت ۱۵ الی بیست سال هست که با مریضی افسرده گی نیز دچارم ممنون شما روز تون بخیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر