وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

ضربان ساز، دستگاه کوچکی است که به قلب شما کمک می کند، به طور صحیح ضربان بزند. این دستگاه در قفسه سینه شما کاشته می شود و با سیم های مخصوصی به نام لید، به نقطه ای در قلب شما متصل می شود. دستگاه، یک پالس الکتریکی بسیار کوچک را از طریق لید مستقیماً به عضله ی قلب منتقل می کند. این جریان الکتریکی، ضربان قلب می سازد و در صورت نیاز ، برای حفظ ضربان قلب طبیعی و منظم ارسال می شود. آریتمی ها، ناهنجاری های سیستم الکتریکی قلب هستند که ضربان قلب طبیعی را مختل می کنند. تاکی کاردی زمانی رخ می دهد که قلب، بسیار سریع ضربان می زند و برادی کاردی زمانی اتفاق می افتد که قلب بسیار آهسته ضربان می زند.

ضربان ساز

 آریتمی ها بسیار شایع هستند و معمولاً مشکلاتی ایجاد نمی کنند؛ اما در موارد نادر، باعث بروز علائمی همچون سرگیجه یا خستگی بی نهایت می شوند. اکثر بیماران به این دلیل به ضربان ساز نیاز دارند که قلب آنها برای تأمین نیازهای بدنشان، بسیار آهسته می زند. این مشکل به            برادی کاردی معروف است. یک ضربان قلب بسیار آهسته، می تواند موجب مشکلاتی مانند سرگیجه، خستگی یا غش شود که ممکن است شما را در معرض آسیب یا ضربه قرار دهد. به طور کلی، ضربان سازها دو بخش اساسی دارند: ژنراتور ضربان ساز (که گاهی اوقات به آن باتری هم می گویند) و یک یا چند سیم که لید نامیده می شوند. ژنراتور، در برگیرنده باتری، سیم های مهم و قطعات کامپیوتری است که باعث می شوند ضربان ساز به طور صحیح کار کند. لیدها سیم های مخصوصی هستند که ژنراتور را به نقطه ای در قلب شما متصل می کنند.

مراحل انجام عمل کاشت ضربان ساز

 • انجام عمل کاشت ضربان ساز، معمولاً یک عمل یک روزه است. یعنی انتظار می رود شما به مدت 8 تا 12 ساعت در انستیتوی قلب بمانید.
 • پزشک قبل از کاشت ضربان ساز، می آید و در بخش شما را ملاقات می کند. در این زمان شما می توانید سؤالات خود را از او بپرسید.
 • زمانی که در بخش هستید، آمادگی های نهایی برای عمل شما شروع می شوند. شما باید گان پزشکی بپوشید. ممکن است لوله ی درون وریدی کوچکی در بازوی شما قرار داده شود. موهای ناحیه کاشت باید تراشیده شوند.
 • عمل کاشت ضربان ساز در اتاقی به نام آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی انجام می شود. در آنجا تیمی از پزشکان، پرستاران و تکنولوژیست ها در عمل شما شرکت می کنند. تمامی کارکنان باید گان، ماسک و پیش بند سربی مخصوص بپوشند.
 • ناحیه قفسه سینه شما با محلول سردی شست و شو داده می شود و ورقه های استریل روی آن قرار داده می شوند. این ورقه ها را نباید لمس یا جابه جا کنید.
 • در طول عمل، شما داروهایی را به صورت درون وریدی دریافت می کنید که باعث می شوند احساس آرامش بیشتری داشته باشید. ممکن است حتی به خواب سبکی نیز بروید. علاوه بر این، برای اطمینان از راحتی شما در حین عمل، در صورت لزوم مسکن درون وریدی دریافت می کنید.
 • بی حسی موضعی به گردن تزریق می شود، تا ناحیه ی کاشت ضربان ساز بی حس شود.
مراحل انجام عمل کاشت ضربان ساز
 • پس از اثر کردن داروی بی حسی، پزشک برش کوچکی در ناحیه قفسه سینه ایجاد می کند. با استفاده از اشعه ی ایکس، لیدهای ضربان ساز از طریق رگی در قفسه سینه به طرف قلب شما هدایت می شوند. شما هیچ دردی احساس نمی کنید، اما ممکن است زمانی که رگ باز می شود، مقداری فشار را احساس کنید. سپس ژنراتور درست زیر پوست قرار داده می شود. در صورت تجربه ی هر گونه درد یا ناراحتی، فوراً به پرستار اطلاع دهید. شما در طول عمل باید تا جایی که می توانید بی حرکت بمانید.
 • زمانی که عمل به اتمام رسید، برش با بخیه های مخصوصی بسته می شود. این بخیه ها نیازی به خارج شدن ندارند و خود به خود جذب می شوند. اگر عمل شما، یک عمل کاشت ضربان ساز استاندارد باشد، تمامی رویکرد یک تا دو ساعت طول خواهد کشید. اگر عمل ضربان ساز CRT در پیش دارید، عمل شما 2 تا 4 ساعت زمان می برد.

پس از عمل ضربان ساز

دستورالعمل هایی برای بیمار

 • در زمان انتظار، فقط یک نفر از دوستان یا نزدیکانتان می تواند همراه شما باشد، زیرا فضا محدود است.
 • باید فردی را به همراه داشته باشید که بتواند شما را به خانه ببرد.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر