وبسایت دکتر مرعشی زاده

فلوتر دهلیزی

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله فلوتر دهلیزی و بخش های مختلف آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

فلوتر دهلیزی چیست؟

فلوتر دهلیزی، نوعی ضربان نامنظم قلبی یا آریتمی است. این بی نظمی هنگامی بروز می دهد که یک اتصال نا به جا در قلب، سبب تپش سریع حفرات فوقانی قلب (دهلیز ها) می شود. فلوتر دهلیزی مشکلی جدی است زیرا علاوه بر علائمی که با خود به همراه دارد، می تواند سبب بروز سکته مغزی، ناتوانی دائمی یا مرگ شود.

در هنگام فلوتر دهلیزی چه اتفاقی رخ می دهد؟

 گره سینوسی ناحیه ای کوچک در دهلیز راست قلب است. در حین فلوتر دهلیزی، یک مسیر کوتاه سبب انتشار بسیار سریع پیام الکتریکی در سرتا سر دهلیز راست شده و 240 تا 340 انقباض را در دقیقه ایجاد می کند. انقباض های سریع، از پر شدن کامل حفرات قلب در فاصله بین دو تپش جلوگیری می کنند. بطن ها (حفرات پایینی) نیز با این که تپش سریع تری را تجربه می کنند اما به سرعت تپش دهلیز ها نیستند.

برای مثال، در انسداد های 2 به 1 به ازای هر 2 بار تپش دهلیز ها، بطن ها 1 بار تپش می کنند. آریتمی های حفرات بالایی قلب، تاکی کاردی فوق بطنی نام دارند. این عنوان به معنای تپش سریع حفرات بالایی قلب است. باید به یاد داشت که نبض، ناشی از تپش بطن ها بوده و تعداد هر دو یکسان است. مقدار طبیعی ضربان قلب، عددی بین 60 تا 100 بار در دقیقه است.

انواع مختلف فلوتر دهلیزی

فلوتر دهلیزی بسته به محل اتصال کوتاه، به عادی و غیر عادی تقسیم بندی می شود. اتصال کوتاه به مسیر الکتریکی نا به جایی گفته می شود که سبب انتشار بسیار سریع پیام الکتریکی به سرتا سر قلب می شود. در حالی که علائم این دو نوع شبیه اند اما درمان های متفاوتی دارند. فلوتر دهلیزی عادی تنها به دهلیز راست محدود می شود. این نوع فلوتر دهلیزی می تواند با فرایند های تخریب کاتتری سرپایی و کوتاه مدت، درمان شود. فلوتر دهلیزی غیر عادی به نوعی اشاره دارد که در دهلیز چپ بروز می دهد.

علائم فلوتر دهلیزی

با این که فلوتر دهلیزی می تواند بدون علامت باشد اما توانایی ایجاد موارد زیر را دارد:

عوامل ایجاد فلوتر دهلیزی

فلوتر دهلیزی معمولا یک آریتمی مرتبط با سن است، زیرا به ندرت قبل از 50 سالگی بروز داده اما پس از آن رایج می شود. دیگر عوامل این مشکل به شرح زیر هستند:

عوارض فلوتر دهلیزی

خون در اثر تپش های نامناسب قلب، در حفرات بالایی قلب تجمع کرده و خطر تشکیل لخته خون را افزایش می دهد. در صورتی که لخته خون از قلب وارد جریان خون شود، می تواند سبب انسداد شریان ها و سکته مغزی شود. تپش بسیار سریع قلب، در مدتی طولانی منجر به کاردیومیوپاتی یا ضعف عضله قلب می شود.

شناخت آنژین پرینزمتال

فلوتر دهلیزی چگونه تشخیص داده می شود؟

فلوتر دهلیزی معمولا با استفاده از نوار قلب در مطب پزشک تشخیص داده می شود. در صورتی که تشخیص مبهم باشد، پزشک استفاده از پایشگر هولتر یا آزمایش الکترو فیزیولوژی را در هنگام کاتتر گذاری قلب توصیه می کند. پایشگر هولتر دستگاهی است که ضربان های نامنظم قلبی را در یک بازه زمانی 24 تا 48 ساعته ثبت می کند.

در کاتتر گذاری قلبی، بیمار تحت داروی آرام بخش ملایم قرار گرفته و لوله ای باریک و انعطاف پذیر از طریق یک ورید تا به قلب او هدایت می شود. رشته های ظریف موجود در کاتتر می توانند پیام های الکتریکی غیر طبیعی را شناسایی کنند.

فلوتر دهلیزی چگونه درمان می شود؟

با این حال، در صورت تداوم مشکل، پزشک می تواند هر کدام از درمان های زیر را توصیه کند:

درمان هر گونه مشکل زمینه ای

تخریب کاتتری: فرایندی است که برای تخریب مسیر های الکتریکی غیر طبیعی استفاده می شود. این فرایند همزمان با آزمایش الکتروفیزیولوژی انجام می شود.

شوک کاردیوورژن: در این روش، یک شوک کوچک و کنترل شده، تحت بیهوشی عمومی به بیمار وارد می شود تا ریتم قلب به صورت موقت تصحیح شود. دارو های کنترل کننده ریتم قلب همچون انواع ضد آریتمی، ممکن است تاثیر گذاری تخریب کاتتری را نداشته باشند.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام قلبم درد میکرد رفتم دکتر اکو گرفت گفت دریچه قلبت گشاد شدهقرص اسویکس ۷۵ و ا اس ا و سه تا قرص دیگه داده ولی هنوز بعضی موقعها درد دارم میشه راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   اکو ارسال شود
 • تصویر کاربر نرگس جمعه ۲۱ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.تری گلیسیرید دختر ۱۱ ساله ام ۱۳۷ بود آزمایشگاه H نزد ولی تو اینترنت نگاه کردم نوشته بود برای این سن باید کمتر از ۹۰ باشه.نظر شما را میخواستم بپرسم.دخترم در بچگی vsd داشت ولی با دارو حل شد و الان دارویی مصرف نمی کنه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   جای نگرانی نیست ۴ ماه بعد آزمایش تکرار شود
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پدرم اسکن قلب انجام داده جوابش گرفتگی خفیف تا متوسط زده حالا نوبت آنژیو براش زدن چون زده خفیف تا متوسط احتمال درست بودنش هست که نیازی به عمل باز نداشته باشه و با بالن برطرف بشه چون دکتر اینجا گفت اینا خطا دارن و نمیشه روش حساب کرد و ممکنه حتی عمل هم بخواد برای همین خیلی نگران شدم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   لزوما به معنای نیاز به عمل نیست، بعد از آنژیو می‌توان در مورد ادامه درمان اظهار نظر کرد
  2. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   ممنون از اینکه لطف کردید و جواب دادید پایدار و برقرار باشید🌹
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   🌺
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر M.m یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  میشه بیزحمت در مورد شماتیک نمودار نوار قلب فلوتر دهلیزی توضیح بدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام در اینجا امکان پذیر نیست
 • تصویر کاربر بنیامین سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار و عزیز شرمنده مزاحم شدم
  من نوار قلب اکوکار دیوگرافی گرفتم
  گفتن درچه قلبت افتادگی خیلی خفیفی داره متاسفانه برای medicalخلبانی ایراد میگیرن
  میخواستم ببینم مدارکمو باید بیارم کلینیک و اینکه راه درمانی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام مدارک رو اینجا ارسال کنید یا حضوری مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۱۹ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر من 2 سال پیش دچار پانیک عصبی شدم و از اون روز به بعد ضربان قلبم بالا هست خم و راست میشم تحرک دارم ضربانم بالا میره دکتر هم چکاب کامل کردم گفتن قلبت نیست مال پانیک هست پراپرانول 20 میخورم میخواستم ببینم خطری نداره درمان کامل داره که ضربانم ثابت بشه یا اگه قرص نخورم مشکلی به هم میزنه اگه همیشه بالا باشه مشکلی به هم میزنه ممنون میشم از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۹ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام نه مشکلی نیست می توانید دارو رو مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.