وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

تپش قلب چیست؟

علت تپش قلب ناگهانی در خانمها و آقایان چیست؟ تپش قلب به ‌عنوان یک آگاهی و حس کلی از ضربان قلب تعریف می‌شود که ممکن است خیلی آرام، خیلی سریع و یا نامنظم باشد. ممکن است احساس کنید که ضربان قلبتان در قفسه سینه یا کمرتان خیلی محکم، سریع یا نامنظم می‌زند. علت تپش قلب در زنان و مردان، علائم بسیار زیادی از جمله استرس‌های کوتاه‌ مدت و طولانی‌ مدت تا آریتمی قلبی (ضربان قلب نامنظم) را شامل می‌ شود. این علائم ممکن است هشداردهنده باشند ولی همیشه نشان‌دهنده مشکل قلبی جدی نیستند.

برخی بیماران اغلب موارد، در شب و هنگامی که بر روی تخت خود دراز کشیده‌اند و هیچ موضوع دیگری حواسشان را پرت نمی‌کند، احساس می‌کنند که قلبشان برای لحظه‌ای نبض ندارد. اما در بعضی افراد به صورت ناگهانی ضربان قلب برای چند دقیقه کوتاه، بالا میرود؛ به عبارتی آنها دچار تپش قلب کوبنده خواهند شد.

علت تپش قلب چیست؟

علت تپش قلب ناگهانی

در رابطه با علت تپش قلب ناگهانی در خانمها و آقایان باید گفت که، تاکی کاردی زمانی اتفاق می افتد که قلب شما ناگهان خیلی سریع شروع به تپیدن کند. اگر در اثر ورزش، استرس یا تب اتفاق بیفتد، معمولاً جای نگرانی نیست و نیازی به درمان ندارد. اما اگر ادامه داشته باشد، یک نوع آریتمی به نام تاکی کاردی فوق بطنی است که حتما می بایست برای درمان آن به متخصص قلب مراجعه کنید.

علت تپش قلب کوبنده

درد قلب

در رابطه با قلب معمولا سوال پرسیده می شود که علت تپش قلب در زنان و آقایان چیست؟ باید گفت که محکم زدن قلب می‌تواند به دلایل متنوعی که هیچ ارتباطی هم با قلب ندارند، اتفاق بیفتد. این دلایل شامل موارد زیر می‌شود:

⛔انجام فعالیت بیش از حد در روز

⛔استرس

⛔مصرف کافئین، الکل، تنباکو یا قرص‌های رژیمی

⛔تغییرات هورمونی مرتبط با دوران قاعدگی، حاملگی و یائسگی

⛔فشار خون پایین

⛔واکنش بدن نسبت به بعضی داروها مثل قرص‌های تیروئید، داروهای سرماخوردگی و یا داروهای آسم

✔️ تاکی‌کاردی فوق بطنی

این بیماری، ضربان قلب سریعی است که در بالای بطن‌ها (حفره‌های پایینی قلب) ایجاد می‌شود. از علائم این مشکل می توان به ضربان خیلی سریع یا نامنظم و سرگیجه اشاره کرد.

✔️ فیبریلاسیون دهلیزی

یکی از شایع‌ترین انواع آریتمی، فیبریلاسیون دهلیزی است که باعث ضربان قلب سریع و نامنظم می‌شود.

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است که همراه با علائمی مثل تپش قلب یا تنگی نفس باشد؛ یا اینکه بیمار هیچ نوع علامتی را تجربه نکند. این نوع آریتمی یکی از علل شایع بروز سکته مغزی می باشد.

✔️ تاکی‌ کاردی بطنی

تاکی کاردی بطنی در واقع ضربان قلب سریعی که در بطن‌ ها (حفره‌های پایینی قلب) به‌وجود می‌آید. این نوع از آریتمی قلبی  ممکن است باعث از دست‌ دادن هوشیاری فرد و در بعضی مواقع حتی منجر به ایست قلبی یا مرگ ناگهانی شود.

تشخیص تپش قلب کوبنده بی خطر

تپش قلب

اگر تپش قلب کوبنده تکرار شود، متخصص قلب و عروق برای بررسی علت اصلی آن، هولتر قلبی را پیشنهاد می دهد.

◾ هولتر مانیتور، دستگاهی قابل حمل است که می‌توانید آن را به‌مدت 24 تا 48 ساعت در جیب یا یک کیسه در اطراف گردن یا کمرتان حمل کنید. الکترودها قفسه سینه شما را به سیم‌های مانیتور وصل می‌کنند تا ریتم قلب شما را ثبت کند.

مانیتور پایش رویداد یا event monitor می تواند ریتم قلب را برای مدت طولانی‌تری (حدود یک ماه) ثبت ‌کند. البته در این روش بیمار هر زمان که احساس کند ضربان قلب غیر طبیعی دارد، مانیتور را فعال می‌کند.

درمان تپش قلب کوبنده

با توجه به شدت علائم و دلایل اصلی محکم زدن قلب، متخصص قلب معمولا یکی از سه روش زیر را توصیه می‌کند:

1- مراقبت‌های پیشگیرانه (برای تپش قلب خفیف)

سعی کنید سیگار کشیدن، مصرف کافئین بیش از حد و الکل را از رژیم روزانه خود حذف کنید. نفس‌کشیدن عمیق و یوگا را تمرین کنید، خواب کافی داشته‌باشید و به‌طور منظم ورزش کنید. به‌طور کلی روزانه برنامه‌های منظمی را برای رسیدگی به سلامتی‌تان داشته‌باشید.

2- مصرف دارو

پزشک ممکن است داروهای ضد آریتمی مثل بتابلاکر و یا مسدودکننده کانال کلسیم قلب را برایتان تجویز کند. هر دو این داروها سابقه خوبی دارند. در بعضی مواقع این داروها خیلی مؤثر عمل نمی‌کنند و داروهای آریتمی قوی ‌تری نیاز است تا به‌طور مستقیم بر روی کانال‌های پتاسیم و سدیم قلب تأثیر بگذارند.

3- اَبلیشین قلب

در این روش سیم‌هایی بلند قابل انعطاف (کاتتر) را از طریق رگ‌های موجود در پا وارد قلب می‌کنند تا محل ایجاد ضربان غیر طبیعی را بررسی کنند. سپس با ارسال امواج رادیویی، مسیر غیر عادی مورد نظر را از بین می برند. این روش در شرایطی بسیار مؤثر است که پزشک نوعی از آریتمی را در قسمت مشخصی از قلب (مثل تاکی‌کاردی فوق بطنی) تشخیص داده ‌است. دیگر روش‌ها شامل کاردیوورژن (شوک‌ الکتریکی به قلب که می تواند منجر به از بین رفتن نامنظمی قلب شود) و دیفیبلاتور کاشتنی (نوعی باطری است که درون قلب کار گذاشته می شود. این دستگاه می تواند نامنظمی های قلب را تشخیص داده و در صورت لزوم  با ایجاد شوک هایی، آنها را برطرف کند) می‌شود.

گاهی بهترین درمان محکم زدن قلب، آرامش است!

استرس

اگر چه تپش قلب می‌تواند بعضی مواقع نشانه مشکل بسیار جدی باشد، اما در اغلب موارد احساس ضربان قلب یا تپش قلب کوبنده، طبیعی است. بعضی مواقع تنها چیزی که بیمار نیاز دارد این است که به او اطمینان خاطر دهید که هیچ مشکلی وجود ندارد. تکنیک‌های آرامش یافتن و اطمینان از طرف پزشک در شرایطی که تپش قلب اصلا مشکل جدی نیست، می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. در بیشتر مواقع، تپش قلب به‌خاطر محرک‌هایی اتفاق می‌افتد که ارتباطی با قلب ندارند و با توصیه‌های خانگی درمان می‌شوند. برای مثال، اگر زمانی‌ که مضطرب هستید و استرس دارید، افزایش ضربان قلبتان را احساس می‌کنید، تکنیک‌هایی مثل: مدیتیشن و تنفس عمیق می‌توانند به‌طور قابل توجهی تپش قلبتان را کاهش دهند.

هم‌چنین، اگر به‌خاطر مصرف بعضی محرک‌ها احساس کردید که ضربان قلبتان در قفسه سینه محکم می‌زند، کاهش مصرف محصولات حاوی تنباکو و کافئین می‌تواند شما را آرام کند. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، در مورد تپش قلبتان با پزشک صحبت کنید تا مشخص شود که دلیل تپش قلب کوبنده شما، داروهایتان است یا دلیل دیگری دارد.   دریافت مایعات کافی و رژیم غذایی هم نقش مهمی را ایفا می‌کنند. کمبود آب و سطح پایین پتاسیم می‌تواند ضربان قلب را تحریک کند. اگر قند خون پایینی دارید، مصرف بیش از حد غذاهای سرشار از کربوهیدرات ها و غذاهای فرآوری‌شده می‌تواند احتمال تپش قلب را در شما افزایش دهد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ۱۲۳۴۵ پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.پدر من امروز ناگهانی تپش قلب گرفتن.مصرف قهوه بالایی دارن در طول روز حداقل دو وعده قهوه.و همچنین دو روز میشه برای کمر دردشون از قرص های مختلف استفاده میکنن.ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلا م خانمم ه تازگی وقی کمی راه میره نفس کم میاره تپش قلب پیدا میکنه چیکار باید کرد.موقعی که میره بیمارستان حالش بدتر میشه وفشارش میره بالا.فشارخون هم داره ارثی است ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 هفته پیش)
   سلام باید حضوری مراجعه کنید و معاینه بشید و نوار قلب گرفته بشه
 • تصویر کاربر داود چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام من یک جوان ۳۰ ساله هستم من از دوران کودکی دچار تپش قلب میباشم تا حالا هم به هیچ پزشکی مراجعه نکرده ام .. درطول سال شاید ۱۰ الی ۱۵ بار اینجوری میشم موقع تپش قلب احساس میکنم که رگام داره پاره میشه وسر گیجه میگیرم وقتی میشینم خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 3 هفته پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر ناشناس پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من پسری هستم ۲۴ ساله
  حدود یک ماه و نیم پیش استرس و اضطراب شدید بهم وارد شد و بعد از اون یکسری علائم ظاهر شد
  رفتم دکتر ازم نوار قلب گرفت، قند خونم رو چک کرد و فشارم رو هم گرفت. نوار قلب و قند خونم نرمال بود ولی گفت فشارم کمی بالاست.
  برام چندتا قرص نوشت و گفت مصرف کنم تا بهتر بشم چند روز داروهارو مصرف کردم ولی چون بهم نساخت مصرفش رو قطع کردم الان که دارم براتون این پیام رو میزارم خیلی از اون موقع بهتر شدم
  فقط الان من یه مشکل دارم و از همون میترسم الان چند وقتیه که لرزش قلب گرفتم (قلبم دوبار پشت سرهم میزنه)، زیاد نیست بعضی مواقع روز میاد سراغم و بعضی مواقع شب، بیشتر شب میاد و روز کمتره. زمانی هم که این اتفاق میوفته قلبم یه مکث کوچیک داره بعد دوباره میتپه. قبل از مصرف داروها خوب بودم الان حدود سه یا چهار هفته است که اینجوری شدم. خواستم ازتون ۳ تا سوال بپرسم ۱.ممکنه به قلبم آسیب رسیده باشه بعد از اون استرس و اضطراب؟ ۲. چی باید مصرف کنم تا این مشکل که خیلی اذیت کننده است رفع بشه؟ ۳. ممکنه تو این حالت ایست قلبی اتفاق بیوفته؟ من خیلی میترسم از این حالت دکتر لطفا بهم کمک کنید. من قبل از اون استرس مقدار خیلی زیادی هم کم خواب بودم و خواب مناسبی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
  2. تصویر کاربر ناشناس پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   ممنونم از شما آقای دکتر🙏🏼
   خداروشکر امروز بهترم از صبح که بلند شدم تا الان لرزش قلبی نداشتم
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   🌺
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام سوال کرده بودم پیامک اومدبرام که کدروواردکنم وجواب راببینم ولی هرچه کدروواردمیکنم نمیشه همش میگه یافت نشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   در صورت عدم دسترسی به‌ پاسخ پزشک، سوال رو مجدد مطرح کنید
 • تصویر کاربر نجفی پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتروقتتون بخیرمن۱۱ماهه زایمان کردم تپش قلب دارم دکترقلب رفتم اکوونوارقلب گرفتم گفتن افتادگی دریچه میترال داری ولی مهم نیست امادیشب یهودچارلرزش قلب شدم لحظه ای بودولی خیلی ترسیدم چکارکنم بنظرتون برم دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام به این حالت ضربان نا به جا گفته میشه که در افراد سالم هم دیده میشه عواملی از قبیل استرس، اضطراب، بی خوابی ، قهوه، الکل این حالت رو تشدید می‌کند
  2. تصویر کاربر نجفی پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   خیلی ممنون ازپاسختون پس نیازی نیست برم دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   در صورت تشدید علائم مراجعه کنید
  4. تصویر کاربر نجفی پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   نه فعلاکه دیگه اونطوری نشدم خیلی خیلی ممنون اقای دکتر🙏
  5. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   🌺
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نجفی جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  هههههللداتتللیزر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سوال ناقص است
 • تصویر کاربر عارف سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام.من خانمی ۳۱ساله هستم سه تافرزنددارم.کمی هم استرسی هستم.چندسالی هست که بعضی وقتاقلبم تیرمیکشه ولی خیلی تعدادش کم.نوارقلب گرفتم مشکلی نبود.دوروزی هست که احساس میکنم قبلم توی گلومیزنه واحساس میکنم یک چیزی مثل کرم ازداخل رگ گلوتاقلب حرکت میکنه.کمی هم سوزش درناحیه چپ قفسه سینه احساس میکنم. علامت دیگه ای ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۸ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  فرمودین ضربان نابه جا....ربطی به گرفتگی رگ.و عروق و اینا داره یا نه؟ یعنی گرفتگی باشه کم و زیاد اینجوری میشه ضربان یا نه؟ ممننون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۸ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   در صورت تداوم علائم اکو و هولتر نوار قلب انجام شود
 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  اقای دکتر عمدتا به چه دلیلی ایجاد میشه ضربان نا به جا؟ درمانی داره؟ قرص رقیق کننده ربطی داره؟ تاثیری داره براش؟ برای خالی شدن قلب ..؟ به مصرف دود ربطی داره؟ خطرناک هست؟ ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام به این حالت ضربان نا به جا گفته میشه که در افراد سالم هم دیده میشه عواملی از قبیل استرس، اضطراب، بی خوابی ، قهوه، الکل این حالت رو تشدید می‌کند
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر