وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

تپش قلب چیست؟

علت تپش قلب ناگهانی در خانمها و آقایان چیست؟ تپش قلب به ‌عنوان یک آگاهی و حس کلی از ضربان قلب تعریف می‌شود که ممکن است خیلی آرام، خیلی سریع و یا نامنظم باشد. ممکن است احساس کنید که ضربان قلبتان در قفسه سینه یا کمرتان خیلی محکم، سریع یا نامنظم می‌زند. علت تپش قلب در زنان و مردان، علائم بسیار زیادی از جمله استرس‌های کوتاه‌ مدت و طولانی‌ مدت تا آریتمی قلبی (ضربان قلب نامنظم) را شامل می‌ شود. این علائم ممکن است هشداردهنده باشند ولی همیشه نشان‌دهنده مشکل قلبی جدی نیستند.

برخی بیماران اغلب موارد، در شب و هنگامی که بر روی تخت خود دراز کشیده‌اند و هیچ موضوع دیگری حواسشان را پرت نمی‌کند، احساس می‌کنند که قلبشان برای لحظه‌ای نبض ندارد. اما در بعضی افراد به صورت ناگهانی ضربان قلب برای چند دقیقه کوتاه، بالا میرود؛ به عبارتی آنها دچار تپش قلب کوبنده خواهند شد.

علت تپش قلب چیست؟

علت تپش قلب ناگهانی

در رابطه با علت تپش قلب ناگهانی در خانمها و آقایان باید گفت که، تاکی کاردی زمانی اتفاق می افتد که قلب شما ناگهان خیلی سریع شروع به تپیدن کند. اگر در اثر ورزش، استرس یا تب اتفاق بیفتد، معمولاً جای نگرانی نیست و نیازی به درمان ندارد. اما اگر ادامه داشته باشد، یک نوع آریتمی به نام تاکی کاردی فوق بطنی است که حتما می بایست برای درمان آن به متخصص قلب مراجعه کنید.

علت تپش قلب کوبنده

درد قلب

در رابطه با قلب معمولا سوال پرسیده می شود که علت تپش قلب در زنان و آقایان چیست؟ باید گفت که محکم زدن قلب می‌تواند به دلایل متنوعی که هیچ ارتباطی هم با قلب ندارند، اتفاق بیفتد. این دلایل شامل موارد زیر می‌شود:

⛔انجام فعالیت بیش از حد در روز

⛔استرس

⛔مصرف کافئین، الکل، تنباکو یا قرص‌های رژیمی

⛔تغییرات هورمونی مرتبط با دوران قاعدگی، حاملگی و یائسگی

⛔فشار خون پایین

⛔واکنش بدن نسبت به بعضی داروها مثل قرص‌های تیروئید، داروهای سرماخوردگی و یا داروهای آسم

✔️ تاکی‌کاردی فوق بطنی

این بیماری، ضربان قلب سریعی است که در بالای بطن‌ها (حفره‌های پایینی قلب) ایجاد می‌شود. از علائم این مشکل می توان به ضربان خیلی سریع یا نامنظم و سرگیجه اشاره کرد.

✔️ فیبریلاسیون دهلیزی

یکی از شایع‌ترین انواع آریتمی، فیبریلاسیون دهلیزی است که باعث ضربان قلب سریع و نامنظم می‌شود.

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است که همراه با علائمی مثل تپش قلب یا تنگی نفس باشد؛ یا اینکه بیمار هیچ نوع علامتی را تجربه نکند. این نوع آریتمی یکی از علل شایع بروز سکته مغزی می باشد.

✔️ تاکی‌ کاردی بطنی

تاکی کاردی بطنی در واقع ضربان قلب سریعی که در بطن‌ ها (حفره‌های پایینی قلب) به‌وجود می‌آید. این نوع از آریتمی قلبی  ممکن است باعث از دست‌ دادن هوشیاری فرد و در بعضی مواقع حتی منجر به ایست قلبی یا مرگ ناگهانی شود.

تشخیص تپش قلب کوبنده بی خطر

تپش قلب

اگر تپش قلب کوبنده تکرار شود، متخصص قلب و عروق برای بررسی علت اصلی آن، هولتر قلبی را پیشنهاد می دهد.

◾ هولتر مانیتور، دستگاهی قابل حمل است که می‌توانید آن را به‌مدت 24 تا 48 ساعت در جیب یا یک کیسه در اطراف گردن یا کمرتان حمل کنید. الکترودها قفسه سینه شما را به سیم‌های مانیتور وصل می‌کنند تا ریتم قلب شما را ثبت کند.

مانیتور پایش رویداد یا event monitor می تواند ریتم قلب را برای مدت طولانی‌تری (حدود یک ماه) ثبت ‌کند. البته در این روش بیمار هر زمان که احساس کند ضربان قلب غیر طبیعی دارد، مانیتور را فعال می‌کند.

درمان تپش قلب کوبنده

با توجه به شدت علائم و دلایل اصلی محکم زدن قلب، متخصص قلب معمولا یکی از سه روش زیر را توصیه می‌کند:

1- مراقبت‌های پیشگیرانه (برای تپش قلب خفیف)

سعی کنید سیگار کشیدن، مصرف کافئین بیش از حد و الکل را از رژیم روزانه خود حذف کنید. نفس‌کشیدن عمیق و یوگا را تمرین کنید، خواب کافی داشته‌باشید و به‌طور منظم ورزش کنید. به‌طور کلی روزانه برنامه‌های منظمی را برای رسیدگی به سلامتی‌تان داشته‌باشید.

2- مصرف دارو

پزشک ممکن است داروهای ضد آریتمی مثل بتابلاکر و یا مسدودکننده کانال کلسیم قلب را برایتان تجویز کند. هر دو این داروها سابقه خوبی دارند. در بعضی مواقع این داروها خیلی مؤثر عمل نمی‌کنند و داروهای آریتمی قوی ‌تری نیاز است تا به‌طور مستقیم بر روی کانال‌های پتاسیم و سدیم قلب تأثیر بگذارند.

3- اَبلیشین قلب

در این روش سیم‌هایی بلند قابل انعطاف (کاتتر) را از طریق رگ‌های موجود در پا وارد قلب می‌کنند تا محل ایجاد ضربان غیر طبیعی را بررسی کنند. سپس با ارسال امواج رادیویی، مسیر غیر عادی مورد نظر را از بین می برند. این روش در شرایطی بسیار مؤثر است که پزشک نوعی از آریتمی را در قسمت مشخصی از قلب (مثل تاکی‌کاردی فوق بطنی) تشخیص داده ‌است. دیگر روش‌ها شامل کاردیوورژن (شوک‌ الکتریکی به قلب که می تواند منجر به از بین رفتن نامنظمی قلب شود) و دیفیبلاتور کاشتنی (نوعی باطری است که درون قلب کار گذاشته می شود. این دستگاه می تواند نامنظمی های قلب را تشخیص داده و در صورت لزوم  با ایجاد شوک هایی، آنها را برطرف کند) می‌شود.

گاهی بهترین درمان محکم زدن قلب، آرامش است!

استرس

اگر چه تپش قلب می‌تواند بعضی مواقع نشانه مشکل بسیار جدی باشد، اما در اغلب موارد احساس ضربان قلب یا تپش قلب کوبنده، طبیعی است. بعضی مواقع تنها چیزی که بیمار نیاز دارد این است که به او اطمینان خاطر دهید که هیچ مشکلی وجود ندارد. تکنیک‌های آرامش یافتن و اطمینان از طرف پزشک در شرایطی که تپش قلب اصلا مشکل جدی نیست، می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. در بیشتر مواقع، تپش قلب به‌خاطر محرک‌هایی اتفاق می‌افتد که ارتباطی با قلب ندارند و با توصیه‌های خانگی درمان می‌شوند. برای مثال، اگر زمانی‌ که مضطرب هستید و استرس دارید، افزایش ضربان قلبتان را احساس می‌کنید، تکنیک‌هایی مثل: مدیتیشن و تنفس عمیق می‌توانند به‌طور قابل توجهی تپش قلبتان را کاهش دهند.

هم‌چنین، اگر به‌خاطر مصرف بعضی محرک‌ها احساس کردید که ضربان قلبتان در قفسه سینه محکم می‌زند، کاهش مصرف محصولات حاوی تنباکو و کافئین می‌تواند شما را آرام کند. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، در مورد تپش قلبتان با پزشک صحبت کنید تا مشخص شود که دلیل تپش قلب کوبنده شما، داروهایتان است یا دلیل دیگری دارد.   دریافت مایعات کافی و رژیم غذایی هم نقش مهمی را ایفا می‌کنند. کمبود آب و سطح پایین پتاسیم می‌تواند ضربان قلب را تحریک کند. اگر قند خون پایینی دارید، مصرف بیش از حد غذاهای سرشار از کربوهیدرات ها و غذاهای فرآوری‌شده می‌تواند احتمال تپش قلب را در شما افزایش دهد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من یک مرد ۲۱ ساله هستم عودود ۲یا۳سال میشه تپیش قلب دارم نه زیادکم دارم اکسر وقتها از خواب بلند میشم این اتفاق میوفته حلتیش چیست ممنون میشم اگر کمکی بفرماید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   سلام باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۵ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من خانمی ۴۳ساله هستم مدت چند وقته تپش قلب شدید دارم بخصوص وقتی دراز میکشم سبکی سر دارم صدای کوبنده قلبم رو از داخل گلو حس میکنم برام ازاردهندس
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۵ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر ماجد یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام،،فردی 59 ساله هستم که پس از 20 سال مصرف تریاک اینک بمدت 5 ساله که بعنوان جایگزین از شربت اپیوم استفاده میکنم،،حدودآ چندماهی هست که بعدازظهرها و پس از مصرف پایانی روز دچار حالت سنگوپ مانند همراه با تپش سریع قلب مواجه میشم و دراون لحظه قدرت هیچگونه حرکت کوچک یا واکنشی رو ندارم تا بعداز نیمساعت که با چشمم مرگ رو تجربه میکنم دست از سرم برمیداره،، نمیدونم چه مرگم شده،،لطفا کمکم کنید،،، باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   سلام باید،هولتر نوار قلب ببندید ببینیم در آن لحظه آیا دچار نامنظمی قلبی می‌شوید یا خیر
 • تصویر کاربر سعيد پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير ببخشيد همسرم ٤٥ساله هستن و در زمان استراحت دچار تپش قلب ناگهاني ميشن و اكو داديم شرايط كلي نرمال بود و يك مقداري قلبشون بزرگ شد و فشار خون هم دارن امكانش هست راهنمايي بفرماييد ممنون ميشم پاسخ بدين باتشكر.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر nastaran سه شنبه ۸ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من دوروزه ناگهانی تپش قلب میگیرم ینی ۲۰ دیقه قلبم ضربانش بالاس معمولا هم عصر این اتفاق میفته علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۸ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر یدالله یکشنبه ۶ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  همسرم هر چند وقت یکبار به شدت قلبش میزنه کوبنده .دکتر قلب رفتن اکو هم دادن دوسه بار ولی گفتن قلبشون سالمه. میخواستم ببینم پس چرا اینجوری میشه ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۶ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۴ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  دکتر من جدیدن دوروزه از خواب بیدار میشم سینم عقب جلو میره یعنی قلبم حالت کوبشی میزنه فقد وقتی از خواب بیدار میشم مصرف سیگار دارم 29سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۴ شهریور ۱( 3 ماه پیش)
   شرح حال شما مطرح کننده بیماری قلبی نمی‌باشد
 • تصویر کاربر ارزو چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید .من ۳۰ سال دارم .و مدتی هست که در سمت چپم درست سمت قلبم تیر میکشه .تقریبا در روز شاید ۵ یا ۶ بار اینجوری میشه بعد دردش میزنه به کتفام .خیلی خیلی ام احساس خستگی و بی حوصلگی دارم .میشه تشخیصتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر تقی یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بیشتر مواقع تپش قلب دارم کوبنده اضطراب وافسردگی دارم پیش روانپزشک میرم ولی تپش قلب دارم علت چی میتونه باشه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام به این حالت ضربان نا به جا گفته میشه که در افراد سالم هم دیده میشه اگر دفعات اون زباد شد باید اکو و هولتر نوار قلب انجام بشه
 • تصویر کاربر ۱۲۳۴۵ پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.پدر من امروز ناگهانی تپش قلب گرفتن.مصرف قهوه بالایی دارن در طول روز حداقل دو وعده قهوه.و همچنین دو روز میشه برای کمر دردشون از قرص های مختلف استفاده میکنن.ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر