وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

قرص پرانول چه کاربردی دارد و پرانول 10 چگونه باید مصرف شود؟ در این مطلب تجربیات کاربران از مصرف پروپرانولول در دوزهای مختلف را (مانند قرص پروپرانولول ۱۰) برای شما بیان خواهیم کرد. 

✔️ من به مدت 4 روز است پروپرانولول مصرف می کنم و باید از دوز 10 میلی گرم، دو بار در روز استفاده می کردم. اما این میزان حالم را بسیار بد کرد به همین خاطر دوز مصرفی ام را به 5 میلی گرم کاهش دادم و حالا عوارض جانبی از بین رفته اند. امیدوارم این دارو موثر باشد. نمی توانم مثل قبل با آشفتگی (لرزش) زندگی کنم.

پروپرانولول

✔️ من آتنولول نیز مصرف کرده ام. اما حس می کنم پروپرانولول به اضطراب و اعصاب بهتر کمک می کند.


✔️ برای من پروپرانولول 10 میلی گرم برای مصرف در هنگام نیاز، تجویز شده بود. اما من هر صبح آن را مصرف می کردم زیرا برای تمام روز اثر گذار بود و من می توانستم برای اولین بار در طی سال ها بدون اضطراب در اجتماع حاضر شوم. متعجب شده ام. من می توانم آرام باشم. دیگر خبری از تپش قلب، لرزش، لکنت زبان و عرق کردن نیست. می توانم در چشم های مردم نگاه کنم. من می توانم به راحتی خونسرد باشم. خیلی سپاسگزارم. متوجه هیچ عارضه جانبی ای نشده ام. و یک هفته است که این دارو را مصرف می کنم.


✔️ پروپرانولول زندگی من را نجات داده است. من مشکل تیروئید دارم که باعث ایجاد اضطراب می شود؛ زیرا قلبم همیشه، حتی وقتی عصبی نیستم، دچار تپش بالاست و این موضوع وقتی در اکثر مواقع عصبی به نظر می رسم، اساسا من را دچار اضطراب کرده است، با این که واقعا مضطرب نیستم. از زمانی که یک دوز کم پروپرانولول را مصرف می کنم، تپش قلبم نرمال شده است و جهان به حالت همیشگی خود بازگشته است! واقعا داروی خوبی است.


✔️ دکترم گفته بود اضطراب من بیش از حد و در مقیاس 0-100 است. میزان اضطراب من همیشه 150 است که در شرایط خاص بدتر هم می شود، قبلا چند بار مصرف کردم و حالا خیلی بهتر هستم و نمی توانم بدون این ها زندگی کنم.


✔️ من یک هفته است که پروپرانولول مصرف می کنم. پزشک برای من 10 میلی گرم در روز تجویز کرده اما من فقط 5 میلی گرم استفاده می کنم. ماه گذشته برای من پر از استرس و اضطراب بدی بود. بنابراین دکتر به من گفت که اگر نمی خواهم 10 میلی گرم مصرف کنم، می توانم 5 میلی گرم در روز بخورم و من هم همین کار را می کنم.

اضطراب

این دارو به کاهش ضربان قلب و فشار خون که قطعا به دلیل اضطراب ایجاد می شود، کمک کرده است. یک روز دارو را مصرف نکردم، زیرا فشار خونم نرمال بود و تمام روز حس خوبی داشتم، روز بعد ساعت 5:30 صبح با تپش قلب بالا بیدار شدم. دست چپم سرد شده بود و مچ دستم هم کمی درد می کرد. وحشت زده شدم زیرا این حالت شبیه علائم حمله قلبی بود اما نمی دانم این اتفاق به خاطر یک روز مصرف نکردن دارو بوده است یا اضطراب در حال خواب؛ چرا که تا به حال چنین حسی را در دستم تجربه نکرده بودم.

مصرف این 5 میلی گرم به من کمک می کند که آرام شوم اما دستم هنوز احساس سردی دارد. با پزشکم در این مورد صحبت خواهم کرد تا ببینم انجام چه کاری را به من توصیه می کند یا شاید بخواهم به یک متخصص قلب مراجعه کنم زیرا آن حس در دستم مرا به شدت ترساند.

✔️ من قبل از رفتن به دانشگاه پروپرانولول با دوز 30 میلی گرم مصرف می کنم تا اضطرابم در اجتماع را که باعث تپش قلب شدید و درد قفسه سینه می شود، کمتر کند. این دارو برای جنبه های روانی اضطراب من کاری نکرده ولی علایم فیزیولوژیکی که با آن ایجاد می شود را قطع کرده است. بعد از حدود 5 ساعت باید یک دوز دیگر بخورم. روانپزشکم می گوید که اگر احساس کنم می خواهم دچار حمله عصبی شوم باید یکی بخورم اما این کار به کنترل حملات عصبی من کمک نکرده است.


✔️ من دو سال است که پروپرانولول مصرف می کنم و به طور شگفت انگیزی اضطراب من را کاهش داده است.


✔️ خوب من سه سال است که از این داروی پروپرانولول برای اضطراب استفاده می کنم. من 40 میلی گرم سه بار در روز میخورم و این کار به از بین رفتن اضطراب من کمک می کند. قبلا که این دارو را مصرف نمی کردم دچار حملات شدید اضطرابی می شدم تا جایی که علایم فیزیکی مثل تپش قلب و درد قفسه سینه را تجربه می کردم. از وقتی این دارو را میخورم احساس ارامش بیشتر و گیجی دارم. اگرچه دچار یک عارضه جانبی شده ام و آن خستگی است اما این طبیعی است. من می توانم با این عارضه به زندگی ادامه دهم. از پرانول بسیار راضی ام و اگر دچار اضطراب یا ترس از صحنه هستید، شدیدا آنرا توصیه میکنم.


✔️ من یک خانم با وزن 125 کیلو هستم که 10 میلی گرم پروپرانولول برای اضطراب مصرف میکنم. این دارو برای بهبود تپش قلب بالای من هنگام اضطراب عملکرد خوبی داشته است. (120-145 ضربان در دقیقه) من برای استفاده از این دارو بخاطر نگرانی از عوارض جانبی آن، مردد بودم، اما تاکنون هیچ عارضه جانبی ای نداشته ام. به نظر من بهتر است این دارو را قبل از آنکه وارد موقعیتی شوید که می دانید برایتان اضطراب آور است، مصرف کنید

تپش قلب

 با این حال اگر آنرا صبح بخورید، در تمام طول روز به شما کمک میکند. هنگامی که دچار حمله عصبی می شوم، دو قرص 10 میلی گرمی می خورم و در مدت 5- 10 دقیقه پاسخ می دهد. فکر می کنم این دارو قطعا یک راه موقت برای درمان اضطراب است اما به مصرف آن ادامه می دهم چرا که در موارد زیادی مرا نجات داده است.


✔️ حدودا یک هفته این دارو را مصرف کردم و عاشقش شدم. این دارو برای من بخاطر مشکل اضطراب به همراه سیتالوپرام تجویز شد و من از روز اول مصرف، متوجه اثرات آن شدم. ضربان قلبم در یک موقعیت پر استرس، بالا نمیرفت، خون رسانی به مغز افزایش نمی یافت و اضطرابی وجود نداشت. تمرکز من بالا رفت. به علاوه تاکنون هیچ عارضه جانبی نداشتم. این دارو یک فرستاده از طرف خداست! من مجددا تجربه خود را بعد از یک یا دو ماه با شما در میان می گذارم.


✔️ من فقط چند روز پروپرانولول مصرف کردم. این دارو بخاطر تپش قلب مقاوم ناشی از اضطراب، برای من تجویز شد با این حال نمی توانم جلوی آن را بگیرم. این تپش قلب ها چند سال است که برای من مشکل ساز شده اند اما هرگز به این بدی نبوده است. این دارو تا حد زیادی از بروز تپش قلب من جلوگیری کرده است یا اگر نتواند از بروز این مشکل به طور کامل جلوگیری کند، تا حد زیادی باعث کاهش آن شده است به طوری که می توانم آرامشم را حفظ کنم. استفاده از این دارو را واقعا توصیه می کنم.


✔️ پروپرانولول واقعا هنگامی که عصبی ام پاسخ می دهد. فقط یک دوز 10 میلی گرمی در روز مصرف می کنم اما واقعا خوب عمل میکند. نه عرق میکنم نه از درون استرس دارم.


✔️ داروی پروپرانولول برای اضطراب در  دوز  10 میلی گرم، دوبار در روز برای من به خوبی موثر است. با این حال دوز بالاتر 20 میلی گرم دو بار در روز وحشتناک بود. من در آن دوز، تمام عوارض جانبی که در کتاب ذکر شده بود را داشتم. دوز دارو تفاوت زیادی ایجاد میکند. همسرم 40 میلی گرم دو بار در روز برای میگرن مصرف می کند و هیچ عارضه ای ندارد. حدس می زنم ما خیلی با هم متفاوتیم.

تاثیر پروپرانولول

✔️ زندگی من در چند ماه اخیر مجموعه ای از مصیبت ها بوده و به همین دلیل اضطراب من به شکل علایم فیزیکی ظاهر شد. دکترم، بخاطر داشتن تپش قلب و احساس خارش یا سوزش در صورت، برایم پروپرانولول تجویز کرد. او به من گفت که این دارو را می توانم در هنگام نیاز مصرف کنم. معمولا وقتی علایم اضطراب ایجاد می شود، آنرا مصرف می کنم و متوجه شده ام که این دارو به کاهش آنها کمک می کند. برای مثال اگر بخواهم وارد موقعیتی شوم که می دانم سبب ایجاد اضطراب می شود (مثل مراجعه به پزشک) یک ساعت قبل، یک عدد از آن می خورم و با علایم اضطرابم مواجه نمی شوم.


✔️ من اضطراب دارم و وقتی در موقعیت های اجتماعی مثل رفتن به مغازه، شام با دوستان، و… قرار میگیرم اضطرابم واقعا بد می شود. برای من پروپرانولول تجویز شده است و فهمیده ام که دوز 40-60 میلی گرم بسیار موثر است. این دارو مرا آرام نگه می دارد. همچنین وقتی در موقعیت هایی که گفتم قرار می گیرم بسیار آرام تر به نظر می رسم. من فرم مایع پروپرانولول را مصرف می کنم.


✔️ من از ارائه دادن متنفرم و وقتی این کار را می کنم صدایم میگیرد و ضربان قلبم به سرعت بالا می رود. با این داروی پروپرانولول من همچنان حس اضطراب دارم اما علایم مضطرب بودن دیگر در من نیست (نه تپش قلب بالا، نه گرفتگی صدا، نه لرزش بدن و …). متوجه شده ام که وقتی این دارو را مصرف می کنم به شدت عرق می کنم اما تفکرم آرام تر می شود و پراکنده نیست. برای مثال حس می کنم با این دارو وقتی تحت فشار قرار دارم، بهتر می توانم تصمیم گیری کنم.

آیا قرص پروپرانولول خواب آور است؟

عوارض اصلی مصرف پروپرانولول شامل احساس گیجی و خستگی، سردی دست و پا، مشکل در خواب و کابوس دیدن می شوند. این عوارض جانبی معمولا خفیف بوده و دوام کوتاهی دارند. قرص های خوراکی پروپرانولول سبب خواب آلودگی می شوند. به همین دلیل، باید تا زمان کسب آگاهی از نحوه اثر این دارو از رانندگی کردن، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر گونه فعالیت نیازمند هوشیاری ذهنی خودداری کرد.

آیا قرص پروپرانولول خواب آور است؟

بهترین زمان مصرف قرص پروپرانولول

این دارو معمولا برای کنترل فشار خون و دیگر مشکلات قلبی تجویز شده اما می تواند به رفع علائم فیزیکی اضطراب همچون تعریق و لرز کمک کند. از آن جایی که اولین مقدار مصرف پروپرانولول می تواند سبب احساس گیجی شود، باید آن را در هنگام خواب مصرف کرد. پس از این مرتبه، در صورت عدم احساس گیجی، مصرف دارو در هنگام صبح مشکلی نخواهد داشت.

پرانول 20

قرص پرانول 20 یک داروی نسخه ای است که در درمان افسردگی و در صورت تجویز پرشک متخصص، استفاده می شود. این داروی ترکیبی، با کاهش فعالیت غیرطبیعی و بیش از حد سلول های عصبی، مغز را آرام می کند. پرانول 20 با افزایش تعداد پیام رسان های شیمیایی در مغز که خلق و خو را بهبود می بخشند، می تواند در کنترل آرامش فرد تاثیر داشته باشد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدابراهیم پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام،من استرس زیادی دارم،قرص پروپرانولول۱۰،دوبار در روز،فتوکسین۲۰،یک بار مصرف میکنم،معدم دردمیکنه تمام دست وپا گردنم و سرم میسوزه،به نظرشمامشکلم از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 روز پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست
 • تصویر کاربر عالی چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام من حدودا ۵۵ سال سن دارم بعضی وقتها نزدیک صبح تپش قلب شدید دارم و با دستگاه فشار خون که دارم فشارم هم
  میگیرم پایین میاید در حد ۱۰ به روی ۶ در این حالت بهترین دارویی که تاثیر بزاره چیست و چه اقدامی انجام بدهم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 1 هفته پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من مدتیه مخصوصا موقع خواب احساس فشار. رو قفسه سینه ام دارم و احساس تپش قلب و اضطراب دارم دکتر هم رفتم از نظر قلب مشکلی ندارم مدتها پیش دکتر بهم قرص پروپرانولول تجویز کرده اما من مصرف نکردم
  میشه الان بخورم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   بله مشکلی نیست
 • تصویر کاربر K چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من دختری بیست ساله هستم که اضطراب و‌استرس شدید دارم که باعث تپش قلب شدیدم میشه دکتر برام پروپرانولول۱۰دوبار در روز تجویز کرده ولی بازم تپش قلب دارم ولی ضربانم رو کاهش میده و اثر قرص روی من ۶ ۷ساعته
  به نظرتون میتونم دز مصرفیمو‌افزایش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   با متخصص روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر مبینا چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام، من خیلی دوست دارم شناکردن رویاد بگیرم، امامتاسفانه ازشناکردن میترسم که درآب خفه بشم ونتونم خودم ازآب استخر بکشم بیرون، مربی شنادارم، اماوقتی به همراه مربی داخل استخر میرم ازترس خفه شدن نمیتونم ازکناراستخروازکنارمربی فاصله بگیرم، نمیتونم تمرکزکنم وهردوپام به کف استخر بزنم وخودموبالا بکشونم که زیرآب نمونم، ازترس وقتی وارداستخرمیشم تمام جونم میلرزه، شبهاازترس اینکه فرداش میخوام برم استخر، ازترس ونگرانی فرداش خوابم نمیبره.شماچه پیشنهادی میدین که دیگه ازآب استخر وخفه شدن درآب نترسم، تابتونم شناکردن بدون ترس واضطراب واسترس یادبگیرم؟؟ آیامیتونم پراپرانول بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   پروپرانولول مشکلی ندارد می‌توانید مصرف کنید، در مورد مشکلتان با متخصص روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  آقای دکتر پرانول دوز ۱۰ میشه همیشه خورد عوارض خواسی نداره مرسی
  1. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش)
   ۲۸۰۵
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر میشه قرص پرانول همیشه بخوری روزی یکی تا عبد عوارضی نداره دکتر جان
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۸ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   پاسخ داده شد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برای همیشه از قرص پرانول میشه استفاده کرد چون‌ من استرم زیاده ی کمی دوز ۱۰ میشه خورد عوارضی نداره دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۸ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   این دوز مشکلی ندارد و می‌توانید مصرف کنید
 • تصویر کاربر کرم پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  دختر من ضربان قلبش بیشتر از حد نرمال دکتر بهش پروپرانول داده بود وبا خوردن اون بهتر میشه البته همیشه استفاده نمیکنه امسال هم کنکور داره آیا با توجه به اینکه فشار خونش پایین هست میتونه قبل از امتحان پرو پراندلی استفاده کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   ۱۰ یا ۲۰ میلی‌گرم اشکالی ندارد
 • تصویر کاربر مبین پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام ، من حدود ۳ یا ۴ ماه است که ماهی دو یا سه بار فشار خونم بالا میرود به دکتر قلب مراجعه کردم اِکو قلب ،نوار قلب و هولتر فشار خون هم بستم که هیچکدوم مشکلی نداشتن و حتی به دکتر اعصاب و روان هم مراجعه کردم و این سه یا چهار روز است قرص ریسپیریدون ۱ میلی گرم و آسنترا ۵۰ مصرف میکنم ولی با وجود استفاده از این داروها تغییری نکردم و حتی قبلا شاید هفته ای یکبار فشارم بالا می رفت ولی با مصرف این داروها دوروز است که فشارم بالا میرود.

  به نظر شما حالا من این داروهارو مصرف کنم یا قطع کنم ؟
  دکتر قلب به من گفتم قرص پروپرانول مصرف کن و قرص اعصاب نخور.تشخیص دکتر ها استرس بود حالا شما چه دارویی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 ماه پیش)
   اگر هولتر فشار نرمال بوده نیاز به داروی فشار ندارید در مورد داروی اعصاب با متخصص مربوطه مشورت کنید
 • تصویر کاربر حدی شنبه ۷ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  مدتیه دچاره استرس میشم قلبم تند تند میزنه ذهنم درگیر میشه چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۷ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام از زمان طپش قلب نوار بگیرید
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر