وبسایت دکتر مرعشی زاده

پروپرانولول و کاهش استرس

در این مقاله مطالعه می کنید:

قرص پرانول چه کاربردی دارد و پرانول 10 چگونه باید مصرف شود؟ در این مطلب تجربیات کاربران از مصرف پروپرانولول در دوزهای مختلف را (مانند قرص پروپرانولول ۱۰) برای شما بیان خواهیم کرد. 

✔️ من به مدت 4 روز است پروپرانولول مصرف می کنم و باید از دوز 10 میلی گرم، دو بار در روز استفاده می کردم. اما این میزان حالم را بسیار بد کرد به همین خاطر دوز مصرفی ام را به 5 میلی گرم کاهش دادم و حالا عوارض جانبی از بین رفته اند. امیدوارم این دارو موثر باشد. نمی توانم مثل قبل با آشفتگی (لرزش) زندگی کنم.

پروپرانولول

✔️ من آتنولول نیز مصرف کرده ام. اما حس می کنم پروپرانولول به اضطراب و اعصاب بهتر کمک می کند.


✔️ برای من پروپرانولول 10 میلی گرم برای مصرف در هنگام نیاز، تجویز شده بود. اما من هر صبح آن را مصرف می کردم زیرا برای تمام روز اثر گذار بود و من می توانستم برای اولین بار در طی سال ها بدون اضطراب در اجتماع حاضر شوم. متعجب شده ام. من می توانم آرام باشم. دیگر خبری از تپش قلب، لرزش، لکنت زبان و عرق کردن نیست. می توانم در چشم های مردم نگاه کنم. من می توانم به راحتی خونسرد باشم. خیلی سپاسگزارم. متوجه هیچ عارضه جانبی ای نشده ام. و یک هفته است که این دارو را مصرف می کنم.


✔️ پروپرانولول زندگی من را نجات داده است. من مشکل تیروئید دارم که باعث ایجاد اضطراب می شود؛ زیرا قلبم همیشه، حتی وقتی عصبی نیستم، دچار تپش بالاست و این موضوع وقتی در اکثر مواقع عصبی به نظر می رسم، اساسا من را دچار اضطراب کرده است، با این که واقعا مضطرب نیستم. از زمانی که یک دوز کم پروپرانولول را مصرف می کنم، تپش قلبم نرمال شده است و جهان به حالت همیشگی خود بازگشته است! واقعا داروی خوبی است.


✔️ دکترم گفته بود اضطراب من بیش از حد و در مقیاس 0-100 است. میزان اضطراب من همیشه 150 است که در شرایط خاص بدتر هم می شود، قبلا چند بار مصرف کردم و حالا خیلی بهتر هستم و نمی توانم بدون این ها زندگی کنم.


✔️ من یک هفته است که پروپرانولول مصرف می کنم. پزشک برای من 10 میلی گرم در روز تجویز کرده اما من فقط 5 میلی گرم استفاده می کنم. ماه گذشته برای من پر از استرس و اضطراب بدی بود. بنابراین دکتر به من گفت که اگر نمی خواهم 10 میلی گرم مصرف کنم، می توانم 5 میلی گرم در روز بخورم و من هم همین کار را می کنم.

بیشتر بدانید…

تترالوژی فالوت

اضطراب

این دارو به کاهش ضربان قلب و فشار خون که قطعا به دلیل اضطراب ایجاد می شود، کمک کرده است. یک روز دارو را مصرف نکردم، زیرا فشار خونم نرمال بود و تمام روز حس خوبی داشتم، روز بعد ساعت 5:30 صبح با تپش قلب بالا بیدار شدم. دست چپم سرد شده بود و مچ دستم هم کمی درد می کرد. وحشت زده شدم زیرا این حالت شبیه علائم حمله قلبی بود اما نمی دانم این اتفاق به خاطر یک روز مصرف نکردن دارو بوده است یا اضطراب در حال خواب؛ چرا که تا به حال چنین حسی را در دستم تجربه نکرده بودم.

مصرف این 5 میلی گرم به من کمک می کند که آرام شوم اما دستم هنوز احساس سردی دارد. با پزشکم در این مورد صحبت خواهم کرد تا ببینم انجام چه کاری را به من توصیه می کند یا شاید بخواهم به یک متخصص قلب مراجعه کنم زیرا آن حس در دستم مرا به شدت ترساند.

✔️ من قبل از رفتن به دانشگاه پروپرانولول با دوز 30 میلی گرم مصرف می کنم تا اضطرابم در اجتماع را که باعث تپش قلب شدید و درد قفسه سینه می شود، کمتر کند. این دارو برای جنبه های روانی اضطراب من کاری نکرده ولی علایم فیزیولوژیکی که با آن ایجاد می شود را قطع کرده است. بعد از حدود 5 ساعت باید یک دوز دیگر بخورم. روانپزشکم می گوید که اگر احساس کنم می خواهم دچار حمله عصبی شوم باید یکی بخورم اما این کار به کنترل حملات عصبی من کمک نکرده است.


✔️ من دو سال است که پروپرانولول مصرف می کنم و به طور شگفت انگیزی اضطراب من را کاهش داده است.


✔️ خوب من سه سال است که از این داروی پروپرانولول برای اضطراب استفاده می کنم. من 40 میلی گرم سه بار در روز میخورم و این کار به از بین رفتن اضطراب من کمک می کند. قبلا که این دارو را مصرف نمی کردم دچار حملات شدید اضطرابی می شدم تا جایی که علایم فیزیکی مثل تپش قلب و درد قفسه سینه را تجربه می کردم. از وقتی این دارو را میخورم احساس ارامش بیشتر و گیجی دارم. اگرچه دچار یک عارضه جانبی شده ام و آن خستگی است اما این طبیعی است. من می توانم با این عارضه به زندگی ادامه دهم. از پرانول بسیار راضی ام و اگر دچار اضطراب یا ترس از صحنه هستید، شدیدا آنرا توصیه میکنم.


✔️ من یک خانم با وزن 125 کیلو هستم که 10 میلی گرم پروپرانولول برای اضطراب مصرف میکنم. این دارو برای بهبود تپش قلب بالای من هنگام اضطراب عملکرد خوبی داشته است. (120-145 ضربان در دقیقه) من برای استفاده از این دارو بخاطر نگرانی از عوارض جانبی آن، مردد بودم، اما تاکنون هیچ عارضه جانبی ای نداشته ام. به نظر من بهتر است این دارو را قبل از آنکه وارد موقعیتی شوید که می دانید برایتان اضطراب آور است، مصرف کنید

بیشتر بدانید…

درمان واریس در بارداری

تپش قلب

 با این حال اگر آنرا صبح بخورید، در تمام طول روز به شما کمک میکند. هنگامی که دچار حمله عصبی می شوم، دو قرص 10 میلی گرمی می خورم و در مدت 5- 10 دقیقه پاسخ می دهد. فکر می کنم این دارو قطعا یک راه موقت برای درمان اضطراب است اما به مصرف آن ادامه می دهم چرا که در موارد زیادی مرا نجات داده است.


✔️ حدودا یک هفته این دارو را مصرف کردم و عاشقش شدم. این دارو برای من بخاطر مشکل اضطراب به همراه سیتالوپرام تجویز شد و من از روز اول مصرف، متوجه اثرات آن شدم. ضربان قلبم در یک موقعیت پر استرس، بالا نمیرفت، خون رسانی به مغز افزایش نمی یافت و اضطرابی وجود نداشت. تمرکز من بالا رفت. به علاوه تاکنون هیچ عارضه جانبی نداشتم. این دارو یک فرستاده از طرف خداست! من مجددا تجربه خود را بعد از یک یا دو ماه با شما در میان می گذارم.


✔️ من فقط چند روز پروپرانولول مصرف کردم. این دارو بخاطر تپش قلب مقاوم ناشی از اضطراب، برای من تجویز شد با این حال نمی توانم جلوی آن را بگیرم. این تپش قلب ها چند سال است که برای من مشکل ساز شده اند اما هرگز به این بدی نبوده است. این دارو تا حد زیادی از بروز تپش قلب من جلوگیری کرده است یا اگر نتواند از بروز این مشکل به طور کامل جلوگیری کند، تا حد زیادی باعث کاهش آن شده است به طوری که می توانم آرامشم را حفظ کنم. استفاده از این دارو را واقعا توصیه می کنم.


✔️ پروپرانولول واقعا هنگامی که عصبی ام پاسخ می دهد. فقط یک دوز 10 میلی گرمی در روز مصرف می کنم اما واقعا خوب عمل میکند. نه عرق میکنم نه از درون استرس دارم.


✔️ داروی پروپرانولول برای اضطراب در  دوز  10 میلی گرم، دوبار در روز برای من به خوبی موثر است. با این حال دوز بالاتر 20 میلی گرم دو بار در روز وحشتناک بود. من در آن دوز، تمام عوارض جانبی که در کتاب ذکر شده بود را داشتم. دوز دارو تفاوت زیادی ایجاد میکند. همسرم 40 میلی گرم دو بار در روز برای میگرن مصرف می کند و هیچ عارضه ای ندارد. حدس می زنم ما خیلی با هم متفاوتیم.

تاثیر پروپرانولول

✔️ زندگی من در چند ماه اخیر مجموعه ای از مصیبت ها بوده و به همین دلیل اضطراب من به شکل علایم فیزیکی ظاهر شد. دکترم، بخاطر داشتن تپش قلب و احساس خارش یا سوزش در صورت، برایم پروپرانولول تجویز کرد. او به من گفت که این دارو را می توانم در هنگام نیاز مصرف کنم. معمولا وقتی علایم اضطراب ایجاد می شود، آنرا مصرف می کنم و متوجه شده ام که این دارو به کاهش آنها کمک می کند. برای مثال اگر بخواهم وارد موقعیتی شوم که می دانم سبب ایجاد اضطراب می شود (مثل مراجعه به پزشک) یک ساعت قبل، یک عدد از آن می خورم و با علایم اضطرابم مواجه نمی شوم.


✔️ من اضطراب دارم و وقتی در موقعیت های اجتماعی مثل رفتن به مغازه، شام با دوستان، و… قرار میگیرم اضطرابم واقعا بد می شود. برای من پروپرانولول تجویز شده است و فهمیده ام که دوز 40-60 میلی گرم بسیار موثر است. این دارو مرا آرام نگه می دارد. همچنین وقتی در موقعیت هایی که گفتم قرار می گیرم بسیار آرام تر به نظر می رسم. من فرم مایع پروپرانولول را مصرف می کنم.


✔️ من از ارائه دادن متنفرم و وقتی این کار را می کنم صدایم میگیرد و ضربان قلبم به سرعت بالا می رود. با این داروی پروپرانولول من همچنان حس اضطراب دارم اما علایم مضطرب بودن دیگر در من نیست (نه تپش قلب بالا، نه گرفتگی صدا، نه لرزش بدن و …). متوجه شده ام که وقتی این دارو را مصرف می کنم به شدت عرق می کنم اما تفکرم آرام تر می شود و پراکنده نیست. برای مثال حس می کنم با این دارو وقتی تحت فشار قرار دارم، بهتر می توانم تصمیم گیری کنم.

آیا قرص پروپرانولول خواب آور است؟

عوارض اصلی مصرف پروپرانولول شامل احساس گیجی و خستگی، سردی دست و پا، مشکل در خواب و کابوس دیدن می شوند. این عوارض جانبی معمولا خفیف بوده و دوام کوتاهی دارند. قرص های خوراکی پروپرانولول سبب خواب آلودگی می شوند. به همین دلیل، باید تا زمان کسب آگاهی از نحوه اثر این دارو از رانندگی کردن، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر گونه فعالیت نیازمند هوشیاری ذهنی خودداری کرد.

بیشتر بدانید…

علائم مشکلات قلبی

آیا قرص پروپرانولول خواب آور است؟

بهترین زمان مصرف قرص پروپرانولول

این دارو معمولا برای کنترل فشار خون و دیگر مشکلات قلبی تجویز شده اما می تواند به رفع علائم فیزیکی اضطراب همچون تعریق و لرز کمک کند. از آن جایی که اولین مقدار مصرف پروپرانولول می تواند سبب احساس گیجی شود، باید آن را در هنگام خواب مصرف کرد. پس از این مرتبه، در صورت عدم احساس گیجی، مصرف دارو در هنگام صبح مشکلی نخواهد داشت.

پرانول 20

قرص پرانول 20 یک داروی نسخه ای است که در درمان افسردگی و در صورت تجویز پرشک متخصص، استفاده می شود. این داروی ترکیبی، با کاهش فعالیت غیرطبیعی و بیش از حد سلول های عصبی، مغز را آرام می کند. پرانول 20 با افزایش تعداد پیام رسان های شیمیایی در مغز که خلق و خو را بهبود می بخشند، می تواند در کنترل آرامش فرد تاثیر داشته باشد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من تازه قرص پروپرانول ۱۰ مصرف میکنم روزی دوتا
  ولی احساس میکنم در زمان مصرف ضربان قلبم
  تند میشه
  در حدی ک تندی ضربان قلب روی سینه سمت چپم احساس میکنم
  بازم مصرف کنم یا نه؟
  بخاطر میگرن بمن تجویز شد با ۱/۴ قرص اسنترا
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   افزایش ضربان ممکنه مربوط به آسنترا باشه و ارتباطی به پرانول ندارد
 • تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پنج سال پیش دکتر برام همین قرص و تجویز کرد بعد از شیش ماه قطع کردم والان دچار استرس میشم اگه بخورم برام مشکلی نمیشه متشکرم از شما 31 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)
   نجویز مجدد دارو‌باید طبق نظر پزشک باشد
 • تصویر کاربر گل شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من کنکوری هستم سه ساله که کنکور میدم بااین که شرایطی خونی برا قبول شدن تو رشته مورد علاقه امدارم ولی موقع کنکور به خاطر استرس کنکورمو خراب میکنم بهم گفتن پرو پرانول مصرف کنم میخواستم بدونم مصرفش باعث نمیشه که تاثیر رو حافظه داشته باشه
  و همه چیز یادم بره
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   خیر مشکلی ایجاد نمی‌کند
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من ۳۵ سال دارم تو زندگی رنج های بسیار کشیدم کودکی ونوجوانی پر استرسی داشتم بعد ازدواج هم اوج تشنج داشتم در کل انسان آروم منطقی هستم ولی فکر ناراحت کننده وبیخود عذابم میده وقتی عصبانی میشم جدیدا سرصدا میکنم بچه کوچیکم دارم وبا اون بدرفتاری میکنم وبعد گریه میکنم خواستم قرص یا دارویی که خواب آور نباشه بهم تجویز کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 1 سال پیش)
   با متخصص روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر دنیا جمعه ۲۵ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر۳۲ ساله هستم .تپش قلب داشتم .اردیبهشت نوار و اکو قلب و تست ورزش انجام دادم گفتن مشکلی نیست .تپش قلبت استرسی هست .برای من پرانولول ۱۰ روزی ۲ بار تجویز کردن متاسفانه من فقط چند روز مصرف کردم از ترس وابستگی قطع کردم الان مدتی هست تپش قلب دارم با اکسیمتر که میگیرم زیر ۹۰ ضربان م نمیاد .میخواستم بپرسم قرص پرانولول ۱۰ رو شروع کنم بخوردن؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۵ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   بله مصرف کنید دوز تجویز شده وابستگی ایجاد نمی‌کند
 • تصویر کاربر شیرین چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام .
  خانمی ۵۶ ساله با سابقه فشارخون بالای خانوادگی .مدت ۱۰سال یا بیشتر هست که شبی یک قرص املوپرس ۵ میخورم .یکماه هست که دارو رو قطع کردم به توصیه دوستان که گفتند فشار ۱۲ یا ۱۳ پایین هست. و در یکهفته اخیر فشارم رو چک میکنم که صبح ها نزدیک ۱۳ روی ۹ هست .بنظر جنابعالی بنده احتیاج به داروی فشار خون دارم و اگه جواب بله هست چه دارویی استفاده کنم؟ ممنون از پاسخگویی شما
  بنظر شما چه داروی
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   سلام قدم اول‌ باید هولتر فشار خون ببندند ببینیم آیا دچار فشار خون‌اند هستید یا خیر؟
 • تصویر کاربر مژی پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  ببخشید منظورم قرص پرانول بود...برای کسی که فشارخونش همیشه پایینه روی 8و 9هست میشه این قرص رو برای تپش قلب و استرس براش استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   با دوز خیلی پایین باه
  2. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   با دورز خیلی پایین بله
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رقیه پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکترتان شرمنده مزاحمتون شدم من۱۰ماه پیش قرص عصاب میخوردم خیلی حالم خوب بودوراضی بودم ولی خیلی خیلی چاق پفکی شده بودم الان حالتام برگشته بدترازقبل شدم حال دلم خیلی خیلی بده آزادتری زیادی که دارم نمیتونم بخوابم درد درقفسه سینم دارم دست وپام سرمیشه خیلی میترسم دوستم ندارم دیگه داروی عصاب بخورم خیلی عوارض دارن یااگه بخورم یک قرص خوب وبدون عارضه ی زیاد بهم تجویزکنیدبی زحمت میترسم سکته کنم میگن استرس زیادباعثMSمیشه خیلی میترسم یدونه دخترخاله دارم آقامون نگرانه توروخدا راهنماییم کنید.تاحال دلم خوب بشه سرگیجه وحالت تهوع ام دارم اصلابی حوصله وکلافه ام دلم ازهمه چی مرده، مرده متحرکم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   با متخصص روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر مژی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام ببخشید برای کسی ک میخواد این دارو رو برای تپش قلب و استرس استفاده کنه ولی فشارخونش همیشه پایینه روی 8و 9هست...مشکلی ایجاد نمیکنه؟خیلی پایین تر نمیاره فشارش رو؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   نام دارو را در سوال ذکر کنید
 • تصویر کاربر ابی دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من مشکل معده داشتم چند ماه درگیرش بودم ومعده ام خونریزی میکرد ودکترا میگفتن مشکلی نداری ومعده ات عصبی ایست الان یک هفته است که دیگه معده درد ندارم اما وقتی میخوابم تشنج میکنم وخوابم میاد اما میترسم بخوابم نمی‌دونم چکار کنم اگه جواب بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   شرح حال شما مطرح کننده بیماری قلبی نمی‌باشد
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.