وبسایت دکتر مرعشی زاده

آنژیوپلاستی عروق کرونری

در این مقاله مطالعه می کنید:

آنژیوپلاستی عروق کرونر، روش درمانی است که از طریق آن، عروق دچار تنگی یا انسداد را باز می کنیم. در آنژیوپلاستی یک بالن را به محل تنگی فرستاده و به صورت موقت باد می کنیم، که این امر به بازگشایی عروق کمک می کند.

آنژیوپلاستی، اغلب (تقریباً در تمامی موارد به جز در موارد خاص) شامل تعبیه استنت (فنر) نیز می شود، که این استنت در باز کردن عروق، و همچنین کاهش احتمال تنگی مجدد، بسیار موثر می باشد. سطح داخلی برخی از استنت ها با دارویی پوشیده شده است، که این دارو به مرور زمان و به آهستگی در خون بیمار آزاد می شود، و از تنگ شدن مجدد استنت جلوگیری می کند. به این نوع استنت ها، استنت ‌های دارویی گفته می شود. امروزه اغلب استنت هایی که استفاده می‌شوند، از این نوع می باشند. نسل اول استنت هایی که طراحی شده بودند، فاقد این دارو بودند و به آنها استنت های برهنه یا بدون پوشش دارویی نیز گفته می شد.

آنژیوپلاستی عروق کرونری می تواند منجر به بهبود علائم ناشی از تنگی عروق، از جمله درد سینه و تنگی نفس شود. همچنین از آنژیوپلاستی، به صورت اورژانس، در موارد حمله ی حاد قلبی نیز استفاده می شود، که از این طریق می توان رگی را که به صورت ناگهانی دچار انسداد شده است، باز کرد. هر چقدر زودتر این اقدام انجام شود، میزان آسیب به عضله قلب کمتر خواهد بود.

مزایا و خطرات سی تی آنژیو چیست؟

چراآنژیوپلاستی عروق کرونری انجام می شود؟

آنژیوپلاستی در درمان آترواسکلروز (تصلب شرایین) استفاده می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، آترواسکلروز به تجمع چربی و ایجاد پلاک های چربی و تنگی در عروق گفته می شود. هر گاه درد قفسه ی سینه یا علائم مربوط به تنگی عروق، به درمان مناسب دارویی و تغییر سبک زندگی پاسخ ندهند، یا در موارد حمله ی حاد قلبی، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد انجام آنژیوپلاستی بدهد. هر چند در مواردی نیز ممکن است به جای آنژیوپلاستی، به شما پیشنهاد عمل باز قلب (بایپس کرونر) داده شود.

در موارد زیر ممکن است بایپس کرونر گزینه ی بهتری از آنژیوپلاستی باشد:

در کل تصمیم گیری در مورد انتخاب بین آنژیوپلاستی و بایپس عروق کرونر، به چندین فاکتور بستگی دارد. که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن بیمار، میزان درگیری عروق کرونر، میزان پمپاژ عضله ی قلب، بیماری های همراه از جمله دیابت، بیماری های مزمن ریوی، نارسایی مزمن کلیه. و در نهایت تصمیم بیمار، بعد از توضیح کامل در مورد مزایا و معایب هر یک از دو روش، بیمار است که تصمیم نهایی را در زمینه انتخاب نحوه درمانی می گیرد.

خطرات آنژیوپلاستی عروق کرونر

با وجود اینکه آنژیوپلاستی عروق کرونر، نسبت به عمل بایپس، کمتر تهاجمی می باشد ولیکن این روش درمانی نیز خطراتی را دارد:

خیلی مهم است که داروی ضد پلاکتی که به شما تجویز می شود را طبق دستور مصرف کرده و مدت زمان مصرف آنها نیز بر اساس نوع فنر، ریسک خونریزی و چند پارامتر دیگر توسط پزشک تعیین می شود. از جمله دارو های ضد پلاکتی می توان به آسپرین، کلوپیروگرل (پلاویکس)، تیکاگرلور و پراشوگرل اشاره کرد.

هر چند بعضاً می تواند با عوارض مهمی همراه باشد. (خصوصا در مواردی که آنژیوپلاستی از طریق کشاله ران انجام شده باشد) و نیازمند تزریق خون و حتی اقدامات جراحی باشد.

برادی ‌کاردی (کند شدن ضربان قلب)

آمادگی قبل از آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی عروق کرونر، روش تشخیص استاندارد جهت تشخیص تنگی و گرفتگی عروق کرونر قلب می باشد. چنانچه در آنژیوگرافی انجام شده، تنگی عروق کرونر برای شما تشخیص داده شود، و در صورتی که امکان باز شدن رگ دچار تنگی، از طریق آنژیوپلاستی امکان پذیر باشد، اغلب در همان نوبت آنژیوپلاستی برای شما انجام خواهد شد.

هر چند در مواردی ممکن است بعد از اتمام آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی در همان نوبت انجام نشود و شما از کتلب به بخش منتقل شوید و در مورد انتخاب های درمانی از قبیل بایپس قلبی، یا آنژیوپلاستی، با شما و خانواده ی شما صحبت شود. و همچنین بعضاً مشاوره ی جراحی قلب نیز صورت پذیرد. و چنانچه در نهایت تصمیم به آنژیوپلاستی عروق کرونر گرفته شود، در یک نوبت دیگر جهت انجام آنژیوپلاستی اقدام شود. (این حالت اغلب درمورد کیس های پیچیده تر صورت می گیرد).

روش انجام آنژیوپلاستی قلب

قرار نیست که بدن شما با چاقو باز شود. فقط یک سوراخ کوچک در کشاله ی ران یا دست شما، در محلی که سوزن وارد شریان می شود، ایجاد شده که از طریق آن لوله ی پلاستیکی کوچکی به نام شیت، در عروق شما قرار داده می شود. سپس از این طریق کتتر (لوله ی مخصوص بلند) وارد رگ شما شده و به سمت قلب و در نهایت شریان کرونر هدایت می شود.

حرکت کاتتر در عروق شما نباید منجر به احساس درد شود. و معمولا شما حرکت آن را در بدن احساس نمی کنید. آنژیوپلاستی ممکن است از 15 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. و طول مدت آن بستگی به تعداد عروق دچار تنگی و همچنین میزان سختی انجام کار دارد. آنژیوپلاستی توسط متخصص قلب که فلوشیپ اقدامات مداخله ای دارد انجام می شود. تیم پزشکی همراه شامل تکنسین رادیولوژی، پرستار و کمک پزشک می باشد. آنژیوپلاستی در اتاق عمل مخصوصی به نام کتلب انجام می شود.

 امروزه ما اکثر موارد آنژیوپلاستی را از طریق دست انجام می دهیم. هر چند در برخی موارد ممکن است نیاز به انجام آنژیوپلاستی از طریق کشاله ران می باشد یا بعضا از طریق هر دو شریان کشاله ی ران و دست انجام شود. چسب های مخصوصی روی قفسه ی سینه ی شما قرار داده می شود تا در حین انجام کار نوار قلب شما مانیتور شود. در طی انجام پروسیجر شما بیهوش نیستید ممکن است به شما کمی داروی آرام بخش تجویز شود.

از طریق راه وریدی به شما داروی رقیق کننده خون (هپارین) تجویز می شود. سپس از طریق لوله ی پلاستیکی مخصوص (شیت) که در رگ شما قرار داده شده است، کاتتر به سمت شریان قلب و عروق کرونر هدایت می شود. سپس یک وایر (سیم باریک) از طریق کاتتر، وارد رگ قلب شما شده و این سیم در رگ قلب شما هدایت شده تا از محل تنگی عبور کند. سپس از طریق کاتتر، مقداری ماده حاجب تزریق شده، که به پزشک کمک می کند که محل تنگی را مشخص کند. سپس روی سیم نازک (وایر) که وارد رگ شما شده است، بالن به سمت رگ قلب و محل تنگی هدایت می شود. وقتی بالن به محل تنگی رسید، باد می شود و برای حدود 30 ثانیه بالن باد می ماند و سپس باد آن تخلیه می شود. که این امر منجر به باز شدن تنگی می شود . ممکن است چندین نوبت نیاز به انجام این کار باشد.

استنت یا فنر چیست؟

اکثر بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی قرار می گیرند، برای آنها، در محل تنگی استنت (فنر) نیز تعبیه می شود. معمولا استنت بعد از اینکه تنگی با بالن باز شد، در محل تنگی قرار داده می شود. استنت روی یک بالن خالی کار گذاشته شده است. سپس استنت و بالن درون آن را از طریق سیم نازکی که در رگ قلب شما وجود دارد، به محل تنگی می رسانیم. سپس با باد کردن بالن استنت که تا این لحظه مشابه فنر بسته بوده، باز شده و در محل تنگی قرار می گیرد و از طریق بالن به دیواره رگ چسبانده می شود. با خالی کردن بالن، استنت در محل باقی مانده و بالن را خارج می کنیم.

استنت برای همیشه در رگ شما باقی خواهد ماند، و جریان خون به قلب شما را بهبود می بخشد. بعد از گذشت چندین ماه، سطح داخلی استنت با سلول های بدن شما پوشیده خواهد شد، و عملا جزئی از بدن شما خواهد شد. بعد از خروج بالن تصاویر بیشتری گرفته می شود (آنژیوگرافی) تا جریان خون در رگی که به تازگی باز شده است، مورد ارزیابی قرار گیرد. در نهایت کاتتر خارج شده و پروسیجر خاتمه می یابد. بعد از تعبیه استنت لازم است که به صورت طولانی مدت، داروی ضد پلاکت از قبیل آسپرین و پلاویکس دریافت نمایید. که این داروها از ایجاد لخته در محل استنت جلوگیری می کند.

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

اگر آنژیوپلاستی به دنبال سکته ی قلبی نبوده باشد، شما برای 24 ساعت بستری خواهید شد و قلب شما مانیتور می شود و فردای روز آنژیوپلاستی مرخص می شوید. در صورتی که آنژیوپلاستی به علت سکته ی قلبی انجام شده باشد، ممکن است که لازم باشد که شما برای چندین روز در یبمارستان بستری باشید.

بعد از ترخیص معمولا شما قادر خواهید بود بعد از یک هفته از زمان آنژیوپلاستی، به محل کار خود بازگردید. وقتی به خانه رفتید، مقدار زیادی مایعات مصرف کنید. که به خروج ماده حاجب از بدن شما کمک خواهد کرد. در مورد محدودیت فعالیت از پزشک خود سوال بپرسید.

در صورت وقوع موارد زیر سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید:

 1. اگر محل آنژیو دچار خونریزی یا تورم شدید شده باشد.
 2. درد افزایش یابنده در محل آنژیوگرافی
 3. اگر محل آنژیوگرافی، علائم عفونت از قبیل قرمزی یا ترشح داشته باشد، یا اگر دچار تب شدید.
 4. اگر در دست یا پایی که از طریق آن، آنژیوپلاستی انجام شده است، تغییر رنگ، تغییر دما و یا احساس ضعف یا بی حسی کردید.
 5. اگر دچار درد سینه یا تنگی نفس شدید شدید.

داروهای رقیق کننده خون

بسیار مهم است که دستورات پزشک خود را در مورد نحوه ی مصرف داروهای رقیق کننده ی خون (آسپرین، پلاویکس و داروهای مشابه) به دقت اجرا کنید. اکثر بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی قرار می گیرند، لازم است آسپرین را تا آخر عمر مصرف کنند. در بیمارانی که برای آنها استنت تعبیه شده است، اغلب لازم است حداقل برای یک سال، داروی رقیق کننده خون دیگری به جز آسپرین نیز دریافت نمایند. مثل پلاویکس یا سایر داروهای مشابه.

اگر لازم است طی  این مدت شما تحت عمل جراحی غیر قلبی قرار بگیرید، حتما قبل از قطع دارو با پزشک خود مشورت کنید.

جمع بندی:

آنژیوپلاستی جریان خون به قلب شما را، به میزان قابل توجهی افزایش داده و علائم شما از قبیل درد سینه را کاهش می‌دهد. و توانایی انجام فعالیت فیزیکی در شما افزایش خواهد یافت. انجام آنژیوپلاستی و تعبیه استنت، به این معنی نیست که بیماری قلبی شما به صورت کامل برطرف شده است. و لازم است که شما یک سبک زندگی سالم داشته باشید و داروهای تجویز شده را نیز طبق نظر پزشک مصرف کنید.

زمان مراجعه به پزشک متخصص قلب

آنژیوپلاستی موفق به این معنی است که دیگر شما نیازی به عمل باز قلب (بایپس عروق کرونر) ندارید. در عمل بایپس، شریان یا ورید از محل دیگری از بدن شما برداشته می شود و به رگ قلب شما، بعد از محل تنگی پیوند زده می شود. این عمل نیازمند این است که قفسه سینه ی شما باز شود و ریکاوری و دوران نقاهت بعد از عمل بایپس، بسیار طولانی تر و سخت تر می باشد.

اگر مجددا دچار علائمی از قبیل درد سینه و یا تنگی نفس شدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. بعد از آنژیوپلاستی جهت حفظ سلامتی قلب باید: سیگار را ترک کنید، کلسترول خود را کاهش دهید، وزن مناسب خود را حفظ کنید، ورزش منظم داشته باشید و چنانچه به دیابت و یا فشار خون مبتلا هستید، به خوبی آنها را درمان و یا کنترل کنید.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب و عروق

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۳ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند سالی درد قفسه سینه داشتم ولی الان چند ماه سمت چپ م تیرمیکشه وزیر سینه بالای بعد وقت پشت کتفم و دست چپم سرمیشه ریفلک معده هم‌دارم چندوقت پیشم معده درد داشتم وحشت ناک مشکل من قلبی یا گوارشی
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۲۳ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر اریا چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،ببخشید پدر من 56سال سن دارند و یک ماه پیش به دلیل گرفتگی 80درصد دو تا استند دارویی گذاشتند،قرص زیبا و اسپیرین هم مصرف میکنند،الا بعد یک ماه دیشب فشار خونشون رفت 14بروی 10,البته یه لخته ی خون هم مشخص شد توی دستشون هست که دکتر گفتند مشکل نداره،خاستم ببینم فشار خون بالا به همراه سردرد بعد استند طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   خیر باید فشار کنترل شود
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی پدرم انژیو کردن و توقلبشون فنرگذاشتن بعداز یک هفته از صب سه بار قلبش درد گرفته ایا طبیعی هس خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 1 سال پیش)
   سلام حتما با پزشک معالج در میان بگذارید
 • تصویر کاربر م.ش چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.شوهر من 13ماه پیش بعد از سکته قلبی یکی از رگهای قلبش رو استنت گذاشتن ویک رگ دیگه هم 40درصد گرفتگی داره وتو این فاصله دوسه بار اکو انجام شده وگرفتگی فرق نکرده .الان دکتر زیلت رو قطع کردن .به نظر شما قطع ناگهانی زیلت خطرناک هست یا نه؟ وتاثیر منفی بر گرفتگی یا احیانا لخته توی مسیر استنت میشه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   مصرف بعد از یکسال به عوامل زیادی بستگی دارد، باید ارزیابی شود
  2. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   بر اساس شرح حال، نوع فنر، رگ درگیر و میزان پمپاژ قلب و … باید اظهار نظر کرد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مادر بنده استنت گذاری کردن دکتر قرص های مربوط از جمله آسپرین براش نوشته با این وجود داروخانه به دلیل نداشتن قرص پلاویکس این موضوع رو به ما نگفتن الان حدود 40 روز مادر بنده علاوه بر قرص ها ی نسخه شده آسپرین هم میخورن بجز پلاویکس الان یک دست درد خفيف و درد قفسه سینه خفيف بهش دست داده که رفتیم دکتر گفتن چرا پلاویکس نخورده خدارو شکر نوار قلب و اکو خوب بوده بنظر شما حالا که بعد چهل روز پلاویکس رو شروع کرده جای نگرانی هست با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   اگر نوار و اکو نرمال بوده به خیر گذشته
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر من اسم زهراست و خیلی قلبم درد میکنه و نمیتونم نفس بکشم چرا
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سوال ناقص است
  2. تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   اقا دکتر من ۱۵ سالم و خیلی قلبم درد میکنه نمیتونم نفس بکشم نمیدونم چرا
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده هر موقع کمی عصبی میشم و فشار میارم به خودم سر درد میگیرم و تا نخوابم خوب نمیشه
  زیادم برام پیش میاد این موضوع
  میشه لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما مشکل شما قلبی نیست، برای سردرد با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم دوروزه فنر گذاشتن هنوز بستریه و خیلی درد داره آیا طبیعه ممنون میشم اگر راهنماییم کنید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سلام باید فیلم آنژیوگرافی رویت بشه تا اظهار نظر دقیقی بشه کرد
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۷ تیر ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام
  ۵۰سالمه.۵رگم تنگ شدگی داره.سه تاش رگهای ریز هستند.میخواستم بدونم برای رگهای خیلی ریز هم میشه فنرگذاشت یا باید عمل باز انجام بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۷ تیر ۱( 2 سال پیش)
   سلام فیلم آنژیو باید رویت بشه تا ارزیابی بشه که آیا امکان فنر گذاری هست یا نه
 • تصویر کاربر کیانپور چهارشنبه ۸ تیر ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام و درود بنده خانمی 45ساله هستم که دو هفته پیش در بخش سی سی یو در بیمارستان بروجرد بستری شدم که تشخیص ایسکمی دادند بعداترخیص اسکن هسته ای انجام دادم که تشخیص mild to moderate ischemic of the anteroapical segment که تشخیص آنژیوگرافی نرمال چرابوده باگزارش گرفتگی رگ وایا حمله قلبی داشتم اکو سالم و آزمایشها در بیمارستان نرمال گزارش شده لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۸ تیر ۱( 2 سال پیش)
   اگر آنژیو نرمال بوده جای نگرانی نیست
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.