وبسایت دکتر مرعشی زاده

اسکن هسته‌ای قلب

در این مقاله مطالعه می کنید:

سوالات مختلفی در رابطه با اسکن هسته ای قلب وجود دارد. از جمله این سوالات می توان به مواردی از جمله اسكن قلب چيست؟ چگونه جواب اسکن قلب را بخوانیم؟ از اسکن هسته ای قلب چه استفاده ای می کنند؟ اشاره کرد. باید گفت که اسکن هسته‌ای قلب، یک روش تصویر برداری است که نشان می دهد آیا توزیع خون به عضله قلب شما به خوبی صورت می گیرد یا خیر و همچنین آیا عضله ی قلب شما به خوبی پمپاژ می کند یا خیر؟

به طور مثال، بعد از سکته ی قلبی (حمله ی قلبی) ممکن است از این تست، جهت بررسی میزان تخریب عضله ی قلب استفاده شود. این تست معمولا در دو فاز استراحت و ورزش انجام می شود. در این تست از مقادیر کم رادیو اکتیو تحت عنوان رادیوتریسر یا ماده نشان دار شده استفاده می شود. این ماده از طریق جریان خون به عضله قلب رسیده و توسط بافت سالم عضله قلب جذب می شود.

در تصاویر به دست آمده از اسکن، قسمت هایی از قلب که ماده رادیواکتیو را  جذب کرده اند، در مقایسه با قسمت هایی که آسیب دیده اند و یا جریان خون مناسبی ندارند و ماده رادیو اکتیو را جذب نکرده اند، ظاهر متفاوتی خواهند داشت. در ادامه مطلب بیشتر در مورد اسکن هسته ای قلب و عکس هسته ای قلب توضیح خواهیم داد.

در فاز استرس این تست، جریان خون عضله ی قلب شما، وقتی قلب تحت استرس قرار گرفته است، بررسی می شود. معمولا جهت ایجاد استرس در قلب، از ورزش استفاده می شود. ولیکن اگر شما توانایی ورزش کردن را ندارید، می توان از طریق دارو هایی که ضربان قلب را بالا می برند، یا منجر به گشاد شدن عروق می شوند، به قلب استرس وارد کرد.

بعد از ترزیق ماده رادیواکتیو از دوربین های مخصوصی جهت تصویربرداری، استفاده می شود که این دوربین ها توانایی ارزیابی انرژی مواد رادیواکتیو، از خارج از بدن را دارند. این دوربین ها تصاویری از قلب، در حین استرس و همچنین در حال استراحت، گرفته و تصاویر به دست آمده با هم مقایسه می شوند.

چرا ممکن است من نیاز به انجام اسکن هسته ای داشته باشم؟

انجام اسکن هسته ای

خطرات اسکن هسته ای قلب چیست؟

 • در حین ورزش، در موارد نادر ممکن است، به علت استرسی که به قلب، از طریق ورزش وارد می شود، نامنظمی قلبی، درد سینه و حتی حمله ی قلبی رخ دهد.
 •  آنژیوکتی که وارد دست شما می شود، ممکن است کمی ایجاد درد کند و همچنین تزریق ماده رادیواکتیو ممکن است منجر به احساس ناخوشایندی در محل تزریق شود. واکنش های حساسیتی به ماده رادیواکتیو خیلی نادر است.
 • اگر برای وارد کردن استرس به قلب از دارو استفاده شده باشد، ممکن است بیمار دچار سرگیجه، تهوع، لرز و یا تنگی نفس و یا درد سینه گذرا شود.

عکس هسته ای قلب

در تصویر زیر عکس هسته ای قلب را مشاهده می کنید.

عکس هسته ای قلب

عواملی که می توانند در نتایج به دست آمده اختلال ایجاد کنند:

  چگونه باید آماده انجام اسکن هسته ایی شویم؟

موارد احتیاط:

 • اگر شما حامله هستید یا احتمال حاملگی وجود دارد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر به فرزند خود شیر می دهید، به علت احتمال آلوده شدن شیر، با ماده رادیواکتیو، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ممکن است از شما خواسته شود لباس مخصوص اتاق عمل (گان) بر تن کنید.
 • جهت انجام ورزش کفش راحت همراه داشته باشید.
 • از شما درخواست می شود که برای چند ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.
 • اگر جهت وارد کردن استرس به قلب شما، برای مثال از دارو استفاده شود، باید از دارو هایی که حاوی تئوفیلین و کافئین هستند پرهیز نمایید، مانند قهوه، حتی نوع دی کف (بدون کافئین) آن نیز مجاز نمی باشد.
مشورت با پزشک
 • دارو هایی که برای درمان آسم استفاده می شود، ممکن است حاوی تئوفیلین باشد. لیست دارو های مصرفی را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • دارو های حاوی تئوفیلین باید از 48 ساعت قبل و نوشیدنی های حاوی کافئین باید از 12 تا 24 ساعت قبل پرهیز شود.
 • در صورتی که به ماده خاصی حساسیت دارید به پزشک خود حتما اطلاع دهید.

در حین تست چه اتفاقی رخ می دهد؟

تست اسکن هسته ای قلب

جهت انجام آن شما روی تخت که اسکنر (دوربین مخصوص) در کنار آن قرار دارد، دراز می کشید، سپس داروی مورد نظر از طریق آنژیوکت به شما تزریق خواهد شد. در این حین، ضربان و فشار شما مانیتور می شود. سپس ماده رادیواکتیو تزریق شده و تصویربرداری انجام خواهد گرفت.

اتمام تست

 • اگر در هر لحظه از انجام تست و یا بعد از پایان آن احساس سرگیجه، درد سینه و یا تنگی نفس شدید داشتید، به تکنسین مربوطه اطلاع دهید.
 • وقتی که جهت تصویربرداری روی تخت دراز می کشید، دستهای شما بالای سر شما قرار داده می شوند و از شما خواسته می شود که بی حرکت بمانید. زیرا تکان خوردن شما می تواند منجر به مخدوش شدن تصاویر شود.
 • تصویربرداری در این مرحله ممکن است ده تا شصت دقیقه به طول انجامد. (بسته به نوع ماده رادیواکتیوی که استفاده می شود).
 • بعد از اتمام تصویربرداری شما مجاز خواهید بود که اتاق تصویربرداری را ترک کنید ولی لازم است برای تصویربرداری مرحله ی دوم (مرحله ی استراحت) سه تا شش ساعت منتظر بمانید و مجددا تصویربرداری انجام خواهد شد.
 • طی این مدت شما اجازه ی استفاده از تنباکو و همچنین خوردن مواد غذایی را ندارید. ولیکن نوشیدن مقادیر کم مایعات که حاوی کافئین نباشند، مجاز می باشد.
 • بعضاً ممکن است جهت تصویربرداری مرحله دوم به شما توصیه شود روز بعد مراجعه نمایید.
 • تصویربرداری مرحله دوم بسیار مشابه مرحله اول بوده، ولیکن در این مرحله لازم نیست که شما ورزش کرده و یا دارویی که منجر به افزایش ضربان قلب شما می شود، تجویز شود.
 • مثل قبل روی تخت دراز می کشید و تصویربرداری انجام خواهد شد.
 • وقتی که تصویربرداری مرحله دوم نیز به پایان رسید، آنژیوکت از دست شما خارج شده و شما می توانید محل را ترک کنید.

بعد از انجام اسکن هسته ایی چه اتفاقی می افتد؟

چگونه جواب اسکن قلب را بخوانیم?

تفسیر این اسکن توسط شخصی که فاقد تخصص در زمینه قلب است (حتی اگر این شخص در زمینه های دیگر پزشکی مهارت داشته باشد) کار صحیحی نمی باشد. بهتر است برای به دست آوردن جواب صحیح و درمان مناسب به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.