وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

آنژیوگرافی یک روش برای تشخیص بیماری عروق کرونر می باشد که در آن با استفاده از اشعه ایکس عروق قلب شما دیده می شود. با این روش تشخیصی امکان بررسی وجود تنگی در عروق قلب شما فراهم می شود. آنژیوگرافی عروق کرونری در در واقع زیر مجموعه گروهی از اقدامات تشخیصی تحت عنوان کاتتریزایسیون قلبی می باشد که هدف آن در نهایت تشخیص عارضه یا بیماری عروق کرونری است که کاتتریزایسیون به طور کلی شامل اندازه گیری فشار حفرات  قلب بررسی عروق و همچنین سایز و عملکرد حفرات قلب می باشد.

در حین آنژیوگرافی عروق کرونری از یک ماده حاجب که توسط اشعه ی ایکس قابل روئیت می باشد، استفاده می شود. این ماده حاجب داخل عروق قلب شما تزریق می شود. و سپس توسط دستگاه آنژیوگرافی که توانایی ساطع کردن اشعه ایکس را دارد تعداد زیادی عکس از عروق قلب شما گرفته می شود. در موارد لزوم در حین آنژیوگرافی پزشک شما می تواند عروق قلبی را که دچار تنگی شده اند باز کند که به آن آنژیوپلاستی گفته می شود.

مراحل انجام عمل کاشت ضربان ساز

چرا باید آنژیوگرافی انجام دهم؟

این گزینه ها معمولا در ذهن افرادی شکل می گیرد که مبتلا به بیماری عروق کرونر و آنژین پایدار هستند و نشان می دهد که علائم آنژین مانند درد یا فشار در قفسه سینه برای شما اتفاق می افتد. در چنین وضعیتی علائم شما هنگام استراحت کردن و یا بعد از مصرف نیتروگلیسیرین از بین می روند.

و اما چند نکته:

بیماری عروق کرونر چیست؟

بیماری عروق کرونر زمانی رخ می دهد که پلاکت ها (رسوبات چربی) در داخل عروق کرونر جمع می شوند. 

آیا حمله قلبی از علائم بسته شدن رگ قلب است

عروق کرونر به دور قلب پیچیده اند و خون و اکسیژن مورد نیاز قلب را تامین می کنند. این عروق به دلیل تجمع پلاکت ها دچار انسداد، گرفتگی و تنگی می شوند و این مساله باعث می شود تا میزان خون و اکسیژن ورودی به قلب کاهش پیدا کند و در صورت جدا شدن پلاکت، لخته ی خون ایجاد شده می تواند باعث بروز حمله قلبی شود.

تنگی عروق همچنین می تواند منجر به بروز علائم آنژین مانند درد یا فشار در قفسه سینه و تنگی نفس شود. درمان بیماری عروق کرونر به تسکین علائم کمک می کند. همچنین می تواند سرعت بدتر شدن بیماری را کاهش داده و از حمله قلبی جلوگیری کند. 

درمان ها شامل مصرف داروها، تغییر دادن سبک زندگی (مانند پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب و انجام فعالیت های بدنی)، آنژیوپلاستی و جراحی بای پس عروق کرونر است. 

افراد مبتلا به بیماری های قلبی، حتی اگر تحت عمل جراحی آنژیوپلاستی یا جراحی قرار گرفته باشند، باید همچنان از دارو استفاده کنند و یک سبک زندگی سالم و مناسب قلب داشته باشد.

چرا آنژیوگرافی انجام می شود؟

نتایج آنژیوگرافی می تواند به شما و پزشک کمک کند تا تصمیم بگیرید که چه نوع درمانی برای شما بهتر است.  شما ممکن است تصمیم بگیرید که آزمایش آنژیوگرافی را انجام دهید، چرا که:

آنژیو
تصویر عروق کرونر قلب

صحبت کردن با پزشک راجع به علائم آنژین از اهمیت زیادی برخوردار است.

 1. آیا علائم شما فعالیت های روزمره شما را محدود کرده است و لذت بردن از زندگی را برای شما دشوار کرده است؟ 
 2. آیا در هنگام فعالیت بدنی سبک، مانند پیاده روی یا بالا رفتن از پله نیز دچار آنژین می شوید؟
 3. اگر داروی آنژین مصرف می کنید و اگر این دارو علائم شما را به اندازه کافی کنترل نمی کند، این موضوع را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. در طول آزمایش شما بیهوش خواهید بود و قادر به تصمیم گیری در مورد روش درمانی نخواهید بود، بنابراین راجع به این مساله که اگر در حین آنژیوگرافی نیاز به انجام آنژیوپلاستی بود، متخصص قلب آن را برای شما انجام دهد یا خیر نیز با پزشک صحبت کنید.

چه زمانی نیازی به انجام آنژیوگرافی نیست؟

چه زمانی نیازی به انجام آنژیوگرافی نیست؟
 • اگر خطر بروز حمله قلبی در شما پایین است و یا علائم آنژین را ندارید، معمولا انجام این آزمایش پیشنهاد نمی شود.
 • اگر بتوانید با مصرف داروها و تغییر دادن سبک زندگی آنژین خود را کنترل کنید، نیازی به انجام این آزمایش ندارید.
 • اگر سایر آزمایش ها (مانند تست استرس قلبی) به پزشک شما اطلاعات کافی برای درمان شما را بدهند، ممکن است نیازی به انجام آنژوگرام نباشد.
 • اگر می دانید که نمی خواهید جراحی آنژیوپلاستی یا بای پس انجام دهید، ممکن است این آزمایش را انجام ندهید.

خطرات آنژیوگرافی چیست؟

بیشتر افراد در حین انجام آنژیوگرافی یا پس از آن دچار مشکلی نمی شوند. حمله قلبی و سکته مغزی به ندرت اتفاق می افتد، اما ممکن است به حدی خطرناک باشد که زندگی فرد را تهدید کند. البته این موارد در افراد مسن یا افرادی که دارای شرایطی هستند که بروز حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهند، بیشتر رخ می دهد. از دیگر مشکلاتی که ممکن است در طی آنژیوگرافی یا بلافاصله پس از آن رخ دهد، شامل موارد ذکر شده در زیر است:

شرایطی که می تواند خطر مرگ ناشی از این رویه را افزایش دهد شامل نارسایی قلبی، مشکلات دریچه قلب و بیماری مزمن کلیوی است. در صورت ابتلا به بیماری قلبی در شریان کرونر اصلی سمت چپ، ممکن است خطر حمله قلبی بیشتر باشد.

داشتن این شرایط به این معنی نیست که با انجام این رویه شما دچار مشکلی خواهید شد.  شما و پزشک می توانید درمورد اینکه آیا احتمال بروز مشکلی بیش از حد متوسط ​​است صحبت کنید.

میزان نارسایی قلبی در افرادی که علائم بسته شدن رگ قلب را دارند چه مقدار است

خطر تشعشع آنژیوگرافی

سلول ها و بافت ها همیشه در اثر قرار گرفتن در معرض هر گونه اشعه ای دچار آسیبی جزئی می شوند و این آزمایش نیز خارج از استثنا نیست، چرا که برای انجام این آزمایش از اشعه ایکس استفاده می شود. برخی می گویند که اشعه استفاده شده در این آزمایش می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. با این حال خانم های باردار نباید این آزمایش را انجام دهند. اما فرض بر این است که احتمال بروز این آسیب تقریبا مشابه بسیاری از فعالیت های روزمره و اقدامات پزشکی است. خطر آسیب ناشی از اشعه ایکس در مقایسه با مزایای احتمالی آزمایش معمولا بسیار کمتر است.

در نهایت آنژیوگرافی را انجام دهم یا نه؟

آنژیوگرافی قلب
 

آنژیوگرافی را انجام دهید

آنژیوگرافی را انجام ندهید

معمولا شامل چه چیزهایی است؟

۱. آنژیوگرافی حدود ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد. 

برای بی حس کردن محلی که کاتتر در رگ خونی شما قرار می گیرد، داروی بی حسی به شما تزریق می شود.

۲. بعد از اتمام آزمایش، ممکن است لازم باشد چند ساعت در رختخواب بمانید و دست یا پای خود را برای چند ساعت صاف و بی حرکت نگه دارید. 

ممکن است همان روز یا روز بعد مرخص شوید به خانه بروید.

۳. شما باید تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید. 

سیگار کشیدن را ترک کنید، از یک رژیم غذایی مناسب برای قلب پیروی کنید و به طور منظم ورزش کنید.

۴. شما برای کاهش خطر حمله قلبی دارو مصرف می کنید. همچنین ممکن است از داروهایی برای کنترل آنژین استفاده کنید.

۱. شما تغییر سبک زندگی را امتحان می کنید. 

سیگار کشیدن را ترک می کنید، از یک رژیم غذایی مناسب برای قلب پیروی می کنید و به طور منظم ورزش می کنید.

۲. ممکن است برای کاهش احتمال حمله قلبی از دارو استفاده کنید. 

این داروها شامل آسپرین و داروهایی برای کنترل کلسترول و فشار خون هستند.

۳. ممکن است برای کنترل آنژین از دارو استفاده کنید

۴. ممکن است آزمایشی مانند استرس قلبی (کاردیوم استرس) را انجام دهید.

این می تواند به پزشک شما کمک کند تا خطر بروز حمله ی قلبی را در شما بررسی کند.

مزایای آن چیست؟

۱. انجام این آزمایش به شما و پزشک کمک می کند تا تصمیم بگیرید که چه درمانی می تواند علائم شما را بهبود بخشد و خطر حمله قلبی را در شما کاهش دهد. 

درمان ها شامل مصرف دارو و تغییر دادن سبک زندگی و شاید به کارگیری یک رویه یا جراحی (همراه با داروها و تغییر سبک زندگی) باشد.

۱. از بروز خطرات احتمالی آنژیوگرافی پیشگیری کرده اید.

۲. می توانید از به کارگیری روش های درمانی مانند آنژیوپلاستی یا جراحی که تمایلی به آن ندارید خودداری کنید.

۳. بعدا می توانید تصمیم بگیرید که آنژیوگرافی کنید.

خطرات و عوارض جانبی دارد؟

آنژیوگرافی خطرات زیادی دارد. این خطرات می توانند شامل موارد ذکر شده در زیر باشند:

· بروز واکنش آلرژیک به رنگ استفاده شده برای دیدن عروق کرونر.

· خونریزی در محلی که کاتتر قرار داده شده است.

· آسیب کلیوی به دلیل رنگ استفاده شده.

· حمله قلبی

· سکته مغزی

· مرگ

۱. مصرف دارو و تغییر دادن سبک زندگی ممکن است آنژین شما را آنقدر هم که دوست دارید بهبود ندهد  و هنوز هم احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی وجود دارد.

۲. اگر آنژیوگرافی انجام ندهید، ممکن است یک  ویه یا جراحی برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی انجام ندهید.

 

 

داروی قلب من مثل گذشته عمل نمی کند. اگر چه آنژین من پایدار است، ولی دیگر احساس خوبی ندارم.  می خواهم دوباره انرژی لازم برای بازی با نوه هایم را داشته باشم و برای تعطیلات با همسرم برنامه ریزی کنم.

من تصمیم گرفتم آنژیوگرافی را انجام دهم تا همسرم، دکترم و من بتوانیم تصمیم بگیریم که به کارگیری چه برنامه ی درمانی می تواند به من کمک کند.

من به دلیل ابتلا به آنژین، دارو مصرف می کردم ولی علائم آنژین همچنان من را در فعالیت های روزانه مثل پیاده روی آزار می دهد.

پزشک من گفت که انجام آزمایش آنژیوگرافی می تواند نشان دهد که آیا آنژیوپلاستی به من کمک می کند احساس بهتری داشته باشم یا نه؟

اما او همچنین گفت که من می توانم روش دیگری را نیز امتحان کنم. ابتدا داروهای آنژین را برای مدتی عوض کنم و اگر این تغییر حاصلی داشت نیازی به انجام آنژیوگرافی نیست.در غیر این صورت می توانم بعد از مدتی آزمایش آنژیوگرافی را انجام دهم.

درد قفسه سینه من بسیار بد و آزار دهنده شده است، تا حدی که حتی نمی توانم باغبانی را انجام دهم. باغبانی کار مورد علاقه من است. بنابراین وقتی دکتر من آنژیوگرافی را توصیه کرد، من هم استقبال کردم.

من تصمیم گرفتم که آزمایش آنژیو را انجام دهم و در صورت تشخیص دکتر، جراحی قلب را نیز انجام دهم؛ اگر این تنها راهی است که می توانم احساس بهتری داشته باشم و از زندگی لذت ببرم، پس آن را انجام می دهم.

تصویر عروق کرونر قلب

تصویر عروق کرونر قلب 1
تصویر عروق کرونر قلب 2

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر چند روزی هست مادر بنده استنت گذاری کرده بعد از یک ماه فراموشی خوردن قرص پلاویکس شروع کرده الان بعد از چند روز سرگیجه داره و فشارش یازده به شش بنظر شما این میتونه عوارض قرص باشه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱ شهریور ۱( 1 ماه پیش)
   خیر ارتباطی به قرص ندارد
 • تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  دکتر من ده روز بعد عمل آنژیو سوراخ قلب مادرزادی درد زیاد نداشتم ولی الان بیست روز گذشته من چندین بار نزدیکی کردم آیا دردی که رو سینه و خستگی بعد کار روزمره ساده دارم طبیعی هست یا نزدیکی مشکل ساز شده. سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱ شهریور ۱( 1 ماه پیش)
   سلام اکو باید انجام شود
  2. تصویر کاربر قاسم سه شنبه ۱ شهریور ۱( 1 ماه پیش)
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 1 ماه پیش)
   🌺
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  من از قرص نورترپیتیلین ۲ تا شب خوردم ۳ تا صب عوارضش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   سلام سوال شما از تخصص من خارج هست با متخصص مربوطه مشورت کنید
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام‌۳۲۴۴هستم‌جواب‌سوال‌دادین‌‌پیام‌هم‌اوم‌برام‌ولی‌چیزی‌ننوشته
  ‌‌
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   در صورت عدم دسترسی به‌ پاسخ پزشک، سوال رو مجدد مطرح کنید
 • تصویر کاربر آیینه پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام بر شما
  همسر من باید سی تی آنژیو انجام بده و وزنش بالاست هنوز مرکزی را که بتونه این کار را انجام بده پیدا نکردیم آیا امکان داره راهنمایی بفرمایید که چه باید کرد
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   بیمارستان سلامت فردا قبلا انجام میداد یک سوال بپرسید
 • تصویر کاربر Lale پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مادرم 10 روز پیش انژیو انجام داد و دکتر براش استنت گذاشت قسمت نوک قلبش درد داره و گاهی اوقات میزنه به پشت، و اینکه خیلی میترسه فنر جابجا نشه، دوشب پیش یهو ازخواب پرید و دچار افزایش ضربان قلب شد میخواستم ازتون بپرسم که اینکه عموم میگن فنر جابجا میشه همچین چیزی امکان داره یا نه خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   سلام خیر فنر به خیچ‌وجه جابه‌جا نخواهد شد
 • تصویر کاربر نظمی چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من ۸۶ ساله می باشند ، به مدت ۳ ماه است که آنژیو انجام داده اند و استند گذاشته است. بعد از آنژیوگرافی دکتر قرص های سوستاک و کاردیلول و آپیکسابان و بریلاووس تجویز کردند. بریلاووس به علت عارضه زیاد استفاده نشد و دکتر پلاویکس رو تجویز کردند. ولی بعد از مصرف پلاویکس عوارض دیگری از جمله ورم کامل پاها تا بالای زانو و همچنین معده درد دارند. آیا می شود به جای پلاویکس و بریلاووس داروی دیگری استفاده کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 2 ماه پیش)
   ورم از عوارض پلاویکس نیست
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۹ تیر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۴ سالمه ۴،۵ ماھی ھست ک سمت چپ قفسه سینه بین معدہ و قلب درد دارم و بعضی وقتا احساس میکنم قلبمم درد میکنه چندبار رفتم نوار قلبی اکو گفتن ھیچ مشکلی نداری بعد اون تمامی ازمایش ھا رفتم کامل گفتن مشکلی نداری ولی دردم خوب نشدہ ی درد ک در سمت چپ قفسه سینم داءمی ھست بعضی وقتھا ب قلب و کمرم میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 3 ماه پیش)
   سلام باید تست ورزش انجام شود
 • تصویر کاربر نوشین پنجشنبه ۹ تیر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  در رابطه با ویزیت و انجام آنژیوگرافی مادرم در بیمارستان لواسانی باید چه زمانی خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 3 ماه پیش)
   سلام ما در لواسانی آنژیو نمیکنیم
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۴ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام‌جناب دکترارادت حدود۵سال‌انژیوودوتافنرگذاشتم تادوسال اسویکس وا اس ا استفاده کردم.سه سال که استفاده نمیکنم تازه اسویکس شروع کردم نظرتون چیست ا اس ااستفاده کنم منظورهردوتا
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۴ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   باید مدارک زمان آنژیوپلاستی رویت شود تا بتوان اظهار نظر کرد
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.