لخته های خونی می توانند جریان خون رونده به قلب یا مغز را مسدود کرده و سبب بروز حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. اگر دوز پایین آسپرین به صورت روزانه مصرف شود، از تجمع پلاکت ها و تشکیل لخته های خونی ناخواسته و در نتیجه بروز حملات قلبی یا سکته های مغزی پیشگیری می شود. 

آیا می توان داروی آسپرین را با ضربان قلبی بالا مصرف کرد؟

افراد باید تمامی محصولات بهداشتی و مصرفی از جمله دارو های تجویزی، غیر تجویزی، ویتامین ها و گیاهان دارویی را به اطلاع پزشک برسانند. قبل از مصرف آسپرین یا محصولات حاوی این دارو باید با پزشک مشورت شود.

آیا مصرف روزانه آسپرین به سلامت قلب کمک می کند؟

در صورت داشتن سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی، پزشک مصرف روزانه آسپرین را به بیمار پیشنهاد می دهد. البته، داشتن سابقه خونریزی یا واکنش حساسیتی، مانع پیشنهاد چنین درمانی می شود.

تفاوت مرگ ناگهانی قلبی و حمله قلبی

آیا آسپرین، خون را به سرعت رقیق می کند؟

مصرف آسپرین می تواند با عوارض جانبی همچون خونریزی معده یا مغز نیز همراه باشد.

آیا آسپرین تشکیل پلاک در شریان ها را کاهش می دهد؟

هنگامی که شریان ها از قبل با تجمع پلاک تنگ شده باشند، تشکیل یک لخته خونی می تواند سبب انسداد جریان خون رونده به قلب یا مغز شود. مصرف روزانه آسپرین با تحت تاثیر قرار دادن پلاکت ها، توانایی انعقاد خون را کاهش می دهد.

آیا مصرف آسپرین، فشار خون را کاهش می دهد؟

مصرف مقادیر پایین آسپرین، احتمال بروز حمله قلبی را در بیماران پر خطر کاهش می دهد. همچنین، به نظر می رسد که این دارو بر کاهش فشار خون نیز موثر بوده اما نتایج بدست آمده از مطالعات در تناقض هستند. برخی مطالعات بیان می دارند که مصرف آسپرین، تنها در هنگام خواب فشار خون را کاهش می دهد.

علت افزایش فشار خون در شب

چرا مصرف آسپرین در هنگام شب بهتر است؟

یک مطالعه جدید بیان می کند افرادی که آسپرین را در هنگام شب مصرف می کنند، در برابر ابتلا به سکته مغزی و حملات قلبی مصونیت بیشتری دارند. این تحقیق بر 300 نفر شرکت کننده ای انجام شد که همگی سابقه حمله قلبی را داشته و آسپرین را برای پیشگیری از حمله دوم مصرف می کردند.

آسپرین 81 میلی گرمی چه تاثیری بر بدن دارد؟

چه مقدار آسپرین باید مصرف کرد؟

آسپرین همچون دیگر دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی، سبب افزایش خطر خونریزی می شود. با این حال، خبر خوب این است که افراد، تنها به مقدار اندکی برای مصونیت قلب نیاز دارند. اغلب متخصصان امروزه مصرف آسپرین کودک (81 میلی گرم) را برای پیشگیری از رویداد های قلبی پیشنهاد می کنند.

چه زمانی باید از مصرف آسپرین خودداری کرد؟

علاوه بر افراد مبتلا به خونریزی گوارشی یا حساسیت به آسپرین، مبتلایان به بیماری های کبدی یا کلیوی نیز باید از مصرف این دارو خودداری کنند.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب و عروق در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسا چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  چند وقت احساس درد درقفسه سینه رو دارم آیا می توانم آسپرین مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر Rovshana شنبه ۱ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده مدت ۱۰ روز است شروع به خوردن دارو برای ناراحتی قلبی کرده ام ،پنتوپرازول ۴۰،اسویکس،متورال۵۰ وآ اس آ۸۰.در پوستم کبودی و تورم بی دلیل پیدا میشه .آیا از عوارض داروهاست،میتونه خطرناک باشه؟چکار کنم به نظر شما؟
  پیشاپیش سپاسگزارم بابت پاسخگوئی.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   بله از عوارض داروهاست در مورد نیاز به مصرف دارو از پزشک مربوطه سوال شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر