سوال بیمار:

متخصص قلب من بعد از استنت گذاری، داروی کلوپیدوگرل را به مدت یک سال برایم تجویز کرده است. اکنون یک سال گذشته است و من هیچگونه مشکل خونریزی نداشته ام. آیا باید مصرف آن را ادامه دهم؟

روش استنت گذاری

پاسخ پزشک:

پزشکان معمولاً علاوه بر آسپرین، داروی کلوپیدوگرل (پلاویکس) را برای افرادی که استنت گذاری را انجام داده اند، تجویز می کنند. این لوله های توری شکل فلزی، در رگ های خونی مسدود شده قرار می گیرند تا به بهبود جریان خون کمک کنند. در دستور العمل های فعلی، به طور کلی توصیه می شود تا افراد به مدت یک سال بعد از استنت گذاری، دارو مصرف کنند. این تجویز با پیش فرض این که بیمار، هیچگونه عوارض جانبی مانند خونریزی های غیر معمولی (مانند خون دماغ شدید، یا مشاهده خون در ادرار و مدفوع) ندارد، تجویز می شود. با این وجود، تمام دستورالعمل ها در حال به روز رسانی و پیشرفت هستند. امروزه متخصصان در حال بررسی یافته های جدید، در مورد مزایا و خطرهای مصرف طولانی مدت کلوپیدوگرل و داروهای مشابه هستند.

در عمل های خودم، در برخی موارد به افرادی که هیچگونه مشکل خونریزی نداشته اند -با توجه به علت استنت گذاری آنها برای بار اول- توصیه می کنم تا مصرف کلوپیدوگرل را بیشتر از یک سال ادامه دهند. به عنوان مثال، برای بیماری که پس از حمله ی قلبی، با یک روش پیچیده استنت گذاری انجام شده است، ممکن است مصرف گلوپیدوگرل، بیش از یک سال تجویز شود. اما باید به یاد داشته باشید که مصرف این دارو، فقط باید با تجویز متخصص قلب و عروق و به صورت دوره ای صورت گیرد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب و عروق

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر