آیا عسل برای فشار خون بالا مفید است یا خیر؟ از تاثیر عسل بر فشار خون، چه می دانید؟ مطالعات نشان داده اند که مصرف هر چه بیشتر این ماده باعث کاهش فشار خون می شود. فشار خون بالا می تواند شما را در معرض مشکلات جدی قلبی قرار دهد، بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که سلامتی شما را به خطر می اندازند، کنترل کردن فشار خون از اهمیت بالایی برخوردار است. 

برخی از مواد غذایی برای کاهش فشار خون بالا بسیار موثر هستند، از جمله برخی مواد مصرفی در وعده ی صبحانه. چنان تاثیری دارند. فشار خون بالا، بی سر و صدا، مکانیزمی را در بدن شما فعال می کند که در نهایت می تواند منجر به حمله قلبی شود. 

تاثیر عسل بر فشار خون

این عمل با افزایش تدریجی فشار خون جریان یافته در عروق انجام می شود که باعث تنگ و باریک شدن عروق شما می شود و در نتیجه جریان خون و اکسیژن کمتری به قلب شما می رسد. رفته رفته قلب دچار کمبود خون و اکسیژن می شود و در نهایت فرد دچار حمله ی قلبی می شود. خوشبختانه، این روند در طی یک دوره طولانی مدت انجام می شود، بنابراین شما فرصت کافی برای کنترل و درمان فشار خون بالا را دارید.

حتی کاهش متوسط فشار خون نیز می تواند از این روند جلوگیری کند، بنابراین پیگیری اقدامات لازم برای کاهش میزان فشار خون از اهمیت زیادی برخوردار است. برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و متعادل مطمئن ترین راه برای کاهش فشار خون بالا و خطرات ناشی از آن است. تحقیق در مورد خواص غذاهای مختلف نشان داده است که برخی از اقلام خوراکی به دلیل مزایای محافظتی آنها، از دیگر اقلام خوراکی برتری دارند.

یکی از مواد خوراکی طبیعی که به دلیل مزایای کاهش فشار خون از بقیه ی اقلام خوراکی جدا شده است، عسل است. مطالعات انجام شده بر روی موش و انسان، در رابطه با تاثیر عسل بر فشار خون، کاهش متوسط فشار خون در اثر مصرف عسل را نشان داده است. 

تاثیر آلپرازولام بر قلب و فشار خون

محققان مزایای عسل را، به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی آن می دانند که با کاهش فشار خون ارتباط دارد. آنتی اکسیدان ها، ترکیباتی هستند که تصور می شود می توانند از فرد در برابر ابتلا به بیماری های قلبی محافظت کنند. نشان داده شده است که مصرف عسل می تواند با تقویت آنتی اکسیدان ها، سطح کلسترول LDL (چربی موجود در خون که خطر ابتلا به عوارض قلبی را نیز افزایش می دهد) را کاهش دهد.

همچنین نشان داده شده است که مصرف عسل می تواند میزان HDL را افزایش دهد.

به عنوان مثال، طی یک مطالعه در ۵۵ بیمار، مصرف عسل با قند مورد مقایسه قرار گرفت و نتایج نشان دادند که مصرف عسل باعث کاهش ۵.۸ درصدی LDL و افزایش ۳.۳ درصدی HDL شده است. نتایج همچنین نشان دادند که مصرف عسل منجر به کاهش وزن افراد در حدود ​​۱.۳ درصد شده است.

نتایج به دست آمده قابل توجه هستند، چرا که اضافه وزن نیز باعث افزایش فشار خون می شود. در ادامه توضیح داده شده که: ‘اضافه وزن، قلب شما را مجبور می کند بیشتر کار کند تا بتواند خون مورد نیاز را، در بدن پمپاژ کند و همین می تواند فشار خون شما را افزایش دهد.’

سایر نکات مهم برای کاهش فشار خون بالا

تحرک و ورزش منظم باعث ایجاد شرایط مناسب برای قلب و رگ های خونی می شود و همین امر فشار خون را کاهش می دهد. ورزش کردن به طور منظم همچنین می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند و کاهش وزن در کاهش فشار خون نیز موثر است.

آیا فشار خون ۱۴ خطرناک است؟

چقدر باید ورزش کنم؟

بزرگسالان باید حداقل ۱۵۰ دقیقه (دو ساعت و سی دقیقه) فعالیت هوازی با شدت متوسط، مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی سریع را هر هفته انجام دهند

آبلیمو و عسل برای فشار خون

هم عسل و هم لیمو برای فشار خون عالی هستند. آنها به آرام کردن رگ های خونی شما کمک می کنند و همچنین خطر حملات قلبی به دلیل فشار خون بالا را کاهش می دهند. یک لیوان شیر گرم بردارید و مقداری عسل و آبلیمو به آن اضافه کنید.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب و عروق

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر