وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

دریچه ی آئورت بین بطن چپ و شریان آئورت (شریان اصلی که خون را از قلب به سراسر بدن منتقل می کند) قرار دارد. این دریچه جریان خون را از قلب خارج کرده و مانع از بازگشت خون به بطن چپ می‌ شود. به ‌عبارت دیگر، وظیفه ی دریچه آئورت، هدایت جریان خون از بطن چپ به ‌سمت شریان آئورت است. زمانی که شما به تنگی دریچه ی آئورت مبتلا می شوید، دریچه ی آئورت شما به خوبی باز و بسته نمی شود. در نتیجه، بطن چپ باید سخت تر کار کند، تا بتواند خون را به کل بدن شما برساند. همین امر باعث ایجاد فشار مضاعف روی قلب شما خواهد شد.

علائم تنگی دریچه آئورت شامل تنگی نفس، تورم مچ پا، درد قفسه سینه، سرگیجه و در برخی موارد بیهوشی (غش کردن) می باشد. پزشکان معمولاً برای درمان مشکلات دریچه ی آئورت، جراحی باز دریچه را توصیه می کنند. اما جراحی باز قلب، برای افرادی که بیماری های زمینه ای و یا سایر مشکلات سلامتی را دارند ممکن است بسیار خطرناک باشد.

تعویض دریچه آئورت

تعویض دریچه آئورت چگونه انجام می شود؟ TAVI (ایمپلنت دریچه آئورت به کمک کاتتر) یا تعویض دریچه آئورت به روش ترنس کاتتر (TAVR) روشی است که در آن یک دریچه سالم به کمک لوله ای باریک، بلند و انعطاف پذیر به نام کاتتر در ناحیه آسیب دیده قرار می گیرد. پزشک کاتتر را از طریق یک شریان خونی بزرگ در کشاله ران، و یا از طریق یک برش کوچک در قفسه سینه وارد بدن شما می کند.

دریچه های آئورتی ترانس کاتتر، به طور خاص برای این روش طراحی شده اند. این دریچه ها از بافت های طبیعی مثل قلب گاو یا خوک ساخته شده است. بافت مورد نظر تغییر یافته و به یک قاب مشبک و انعطاف پذیر متصل می گردد. دریچه ی ساخته شده به منظور ایمپلنت یا کاشت در قلب انسان، درون یک کاتتر قرار داده می شود. پزشک کاتتر را وارد بدن شما کرده و به سمت قلب (جایی که دریچه ی آئورت وجود دارد) هدایت می کند. زمانی که دریچه ی جدید کاشته شد، کاتتر از بدن شما خارج می گردد. دریچه ی جدید به سرعت کار خود را آغاز می کند.

پزشک پیش از انجام TAVI، ممکن است چندین آزمایش برایتان تجویز کند. این آزمایشات عبارتند از: نوار قلب، اکوکاردیوگرام، سی تی اسکن (CT) و آنژیوگرافی. برای رزرو وقت برای انجام روش TAVI پزشک با شما تماس خواهد گرفت و در مورد عمل و مراقبت های بعد از آن با شما و خانواده تان صحبت خواهد کرد.

روش انجام ایمپلنت دریچه آئورت به کمک کاتتر

  • شما روز قبل از عمل در بیمارستان یا کلینیک قلب مربوطه بستری می شوید.
  • از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید.
  • در روز عمل، شما را به آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلب می برند.
  • عمل شما تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، تا شما در طول عمل بخوابید و هیچ دردی حس نکنید.
  • عمل شما توسط یک تیم متخصص شامل متخصص قلب، جراح قلب، متخصص بیهوشی و متخصص عکسبرداری اولتراسوند قلب انجام خواهد شد.
  • پزشک با استفاده از اولتراسوند مخصوص و تصویربرداری اشعه ایکس، کاتتر مجهز به دریچه را به سمت دریچه آئورت قلب شما هدایت می کند.
  • زمانی که کاتتر در جای درست قرار گرفت، دریچه ی جدید روی دریچه ی فعلی ایمپلنت (کاشته) می شود.
  • سپس پزشک کاتتر را از بدن شما خارج می کند. بلافاصله پس از ایمپلنت، دریچه جدید شروع به کار می کند.

شما 24 ساعت بعد از انجام عمل، در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان بستری می شوید. زمانی که وضعیت شما پایدار (استیبل) شد، پزشک شما را به بخش منتقل می کند. بعد از حدود 5 تا 10 روز بستری شدن در بخش، بهبود پیدا کرده و مرخص می شوید.

دستورالعمل های لازم برای بیماران

  • هنگام مراجعه به بیمارستان تمام داروهای خود (از جمله داروهای بدون نسخه و مکمل ها) را به همراه داشته باشید.
  • 6 ماه قبل از تعیین وقت TAVI، برای رفع هرگونه مشکل در دندان هایتان به دندانپزشک مراجعه کنید.

سایر اطلاعات

برخی از بیمارانی که عمل تعویض دریچه را انجام می دهند ممکن است بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به عفونت دریچه قلب و بافت اطراف آن (به نام اندوکاردیت) قرار داشته باشند. بنابراین در زمان هر گونه اقدامات پزشکی مثل دندانپزشکی، پزشک مربوطه را در جریان عمل TAVI خود قرار دهید. ممکن است پیش از اقدامات پزشکی نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر