ورید های واریسی، عروق خونی برجسته و دارای ظاهری نامطلوب هستند که به رنگ آبی یا بنفش بر روی پوست دیده می شوند. در صورت عدم درمان، این عروق علاوه بر ظاهر نامطلوب، می توانند خطرناک نیز باشند. با این که کلمه خطرناک اندکی مبالغه آمیز است اما در صورت عدم مراجعه به متخصص عروق، این ورید ها می توانند مشکل ساز باشند.

در این مطلب به خطرات احتمالی عدم درمان رگ های واریسی پرداخته شده است. ورید های واریسی علاوه بر ایجاد ظاهر نامطلوب بر روی پوست می توانند نشانه ای از مشکلات زمینه ای عمیق تر باشند.

رگ های واریسی

ترومبوز ورید های عمقی (DVT)

بنا بر تعریف دانشکده پزشکی هاروارد، ترومبوز ورید های عمقی به لخته خونی گفته می شود که در یک ورید عمیق تشکیل شده است. با این که لخته های خونی بیشتر در ورید های ران یا ساق پا تشکیل می شوند اما ممکن است در عروق لگن یا دست ها نیز به وجود آیند. عوامل مختلفی در ابتلای فرد به ترومبوز ورید های عمقی نقش دارند که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

این لخته خونی در صورت حرکت کردن و انتقال یافتن به ریه ها می تواند یکی از شریان های این اندام را مسدود و زندگی فرد را تهدید کند. جهت شناسایی ترومبوز ورید های عمقی پیش از انتقال لخته خونی باید به علائم آن توجه کرد. این علائم معمولا در پا، پشت ساق و کف آن بروز داده و به شرح زیر هستند:

  • تورم
  • گرمی
  • قرمز شدن
  • درد
  • ناراحتی
درمان واریس پا با ۵ ورزش خاص

در صورتی که این علائم به مدت بیش از چند ساعت احساس شوند، باید آن ها را جدی گرفته و پیگیر درمان شد. در حالی که ترومبوز ورید های عمقی، کشنده ترین عارضه عدم درمان ورید های واریسی است اما عوارض دیگری نیز در اثر عدم درمان به وجود می آیند.

عدم درمان رگ های واریسی، چه مشکلاتی را در پی خواهد داشت؟

تورم

در حالی که این عارضه ممکن است چندان مهم به نظر نرسد اما عوارض تورم ناشی از ورید های واریسی فرا تر از حد تصور هستند. تورم پا در اثر تجمع فشار در ورید ها و نشت مایع خون به بافت های اطراف ورید های آسیب دیده می شود. عوارض تورم پا معمولا به صورت احساس ناخوشایند و سفتی پوست هستند.

زخم های پوستی

همانطور که در بالا گفته شد، تورم طولانی مدت می تواند پوست را تغییر دهد. این وضعیت نه تنها بافت و رنگ ظاهر پا را تغییر داده بلکه ترمیم زخم های کوچک پا را با مشکل مواجه می کند.

چرا این اتفاق بروز می دهد؟

تورم، دسترسی بافت های آسیب دیده به مواد مغذی را کاهش داده و در فرایند طبیعی ترمیم اختلال وارد می کند. در نتیجه این شرایط پوست شکسته شده و بافت زیرین خود را به نمایش می گذارد که از آن تحت عنوان زخم وریدی یاد می شود. در صورت عدم درمان، زخم یاد شده گسترش یافته و ناراحتی یا درد بیشتری را در پا ها به وجود می آورد.

تورم پا واریسی

ترومبوفلبیت

در ترومبوفلبیت، ورید های زیر سطح پوست در اثر آسیب دیدگی و کاهش جریان خون، ملتهب می شوند. ترومبوفلبیت می تواند خود را به صورت قرمزی پوست، افزایش حساسیت به لمس در ورید ها و درد یا تورم پا ها نشان دهد.

خونریزی

از آن جایی که رگ های واریسی نسبت به ورید های سالم خون بیشتری را در خود جای می دهند، یک برش کوچک در سطح پوست می تواند سبب خونریزی شدید شود. همچنین، به دلیل آسیب دیدگی ورید ها، کبودی های شدید تری نیز پس از خونریزی به وجود خواهد آمد. این مشکل در ظاهر چندان بزرگ نبوده اما با گذشت زمان ممکن است سبب از دست رفتن خون زیادی شود.

لیپو درماتو اسکلروزیس

هنگامی که بافت های پا برای مدتی طولانی ملتهب باشند، دچار سفتی و سنگینی می شوند. به دلیل درد و حساسیت فزاینده پا ها در این بیماری، ممکن است حرکت کردن یا استراحت دادن به پا ها برای بیمار مشکل باشد. ورید های واریسی همواره خطرناک نبوده و ممکن است هرگز مشکلی فراتر از یک مشکل زیبایی نباشند.

با این حال، افراد خود قادر به بررسی خطرناک بودن ورید ها نیستند. بنابراین، در صورت رنج بردن از رگ های واریسی یا هر گونه علائم یاد شده باید جهت اطمینان از خطرناک نبودن مشکل، به دکتر متخصص عروق مراجعه کرد.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر