وبسایت دکتر مرعشی زاده

هولتر مانیتورینگ چه دستگاهی است؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

پایشگر هولتر یک دستگاه دارای باتری و قابل حمل است که فعالیت قلب را در مدت 24 تا 48 ساعت یا بیشتر سنجش و ثبت می کند. این دستگاه به اندازه یک دوربین کوچک بوده و از طریق الکترود هایی سکه مانند به پوست بیمار متصل می شود. پایشگر هولتر و دیگر دستگاه های ثبت نوار قلب تداخلی با زندگی روزمره نداشته و افراد می توانند در طول روز به فعالیت های خود بپردازند.

چرا باید از هولتر مانیتورینگ استفاده کرد؟

آزمایش های متداول نوار قلب، به پزشک کمک می کنند تا در یک بازه زمانی کوتاه فعالیت قلب را بررسی کند. با این حال، ریتم های غیر طبیعی و علائم مشکلات قلبی می توانند به صورت گاه به گاه بروز دهند. به همین دلیل پزشک برای بررسی این ضربان ها در یک بازه زمانی طولانی تر، استفاده از پایشگر هولتر را پیشنهاد می دهد. به کمک این دستگاه می توان ابتلای فرد به ضربان های آهسته، سریع یا غیر طبیعی (آریتمی) را تشخیص داد. نتایج به دست آمده از این دستگاه می توانند موارد زیر را برای پزشک روشن کنند:

 • اثر بخشی دارو های مصرفی
 • علت وجود علائمی همچون گیجی، غش کردن، تپش قلب و آریتمی
 • دریافت اکسیژن کافی توسط قلب
چرا باید از هولتر مانیتورینگ استفاده کرد؟

خطرات استفاده از پایشگر هولتر چیست؟

پوشیدن یک هولتر مانیتورینگ با هیچ گونه درد یا خطری همراه نیست. پزشک ابتدا تعدادی صفحه فلزی کوچک (الکترود) را بر روی سینه بیمار چسبانده و پایشگر های هولتر جهت دریافت اطلاعات با استفاده از چند سیم به آن ها متصل می شود. از آن جایی که الکترود ها به کمک چسب به بدن بیمار چسبانده می شوند، امکان بروز اندکی حساسیت پوستی وجود دارد. در صورت حساسیت به چسب، این موضوع را باید با پزشک خود در میان گذاشت.

چه انتظاری می توان از پایشگر هولتر داشت؟

در طول این مدت با این که می توان فعالیت های متداول خود را انجام داد اما باید از موارد زیر خودداری کرد:

 • از حمام رفتن، دوش گرفتن یا شنا کردن به همراه دستگاه هولتر خودداری کنید.
 • در حین پوشیدن دستگاه هولتر از قرار گیری در معرض اشعه ایکس اجتناب کنید.
 • از برق های فشار قوی، فلزیاب ها و آهنربا های قوی دوری کنید.
انواع مختلف کسر جهشی

کارشناس در خصوص نحوه ثبت فعالیت ها و علائم خود در طول این مدت به بیمار آموزش می دهد. ثبت درست و دقیق رویداد ها اهمیت دارد. در صورت احساس علائمی همچون درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان غیر طبیعی یا گیجی باید زمان شروع و نوع فعالیت خود در آن مدت را یادداشت کرد. این نوشته ها با تغییرات نوار قلب در دستگاه هولتر مقایسه خواهند شد.

پس از اتمام آزمایش پایشگر هولتر

پس از این مدت، باید دستگاه را به پزشک یا کارشناس مربوطه تحویل داد. او فعالیت های قلبی ثبت شده را بررسی کرده و گزارشی برای پزشک آماده می کند. این گزارش نوشته های خود بیمار را نیز در بر خواهد داشت. نتیجه بررسی ها ظرف مدت 1 تا 2 هفته آماده خواهند شد.

چگونه می توان درباره پایشگر هولتر اطلاعات بیشتری کسب کرد؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توان با پزشک خود صحبت کرد. در پایین چند نمونه سوال مناسب در این زمینه بیان شده اند:

این دستگاه را به چه مدت باید استفاده کنم؟

نتایج به دست آمده چه اطلاعاتی درباره قلب من خواهند داد؟

پس از اتمام این آزمایش، چه آزمایش ها یا درمان های احتمالی دیگری تجویز خواهند شد؟

نکاتی کوتاه درباره هولتر:

هولتر مانیتورینگ جهت بررسی آهستگی، تندی یا غیر طبیعی بودن ضربان قلب استفاده می شود. همچنین، پزشک می تواند جهت بررسی اثر دارو ها بر بیمار، استفاده از این دستگاه را تجویز کند. در افرادی که دارای ضربان ساز قلبی بوده و احساس گیجی می کنند، پزشک جهت بررسی عامل زمینه ای، استفاده از هولتر را پیشنهاد خواهد کرد.

این پایشگر هیچ گونه خطری نداشته و پوشیدن آن دردناک نیست. نتایج به دست آمده از این دستگاه در زمینه بررسی نیاز به آزمایش های بیشتر، دارو های بیشتر، ضربان ساز یا فرایند کاردیوورژن، به پزشک کمک می کنند. فرایند کاردیوورژن با هدف احیای ضربان قلب طبیعی انجام می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اقبال یکشنبه ۲۷ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده گاهی اوقات وسط قفسه سینه ام بدجوری درد می کنه در حد سی ثانیه احساس درد شدیدی می کنم البته این قضیه یکی دوبار در ماه اتفاق میفته در موقع درد چن تا سرفه شدید میزنم یه کم بهتر میشم ولی دردرو به صورت کمتر حس می کنم تا نیم ساعت...میشا لطف کنین راهنمایی کنین که علت این قضیه چیست
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۲۷ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   شرح حال شما مطرح کننده بیماری قلبی نمی‌باشد
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.