وبسایت دکتر مرعشی زاده

آیا وازلین برای واریس مفید است؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

بیشتر افراد واریس را به بالا رفتن سن مربوط می‌دانند. با این حال، وقوع بیماری واریس برای زنان در سنین نوجوانی و 20 سالگی هم دور از ذهن نیست. بر اساس گزارش‌ هاروارد، نیمی‌ از زنان و حدود یک چهارم مردان تا حدودی به این بیماری مبتلا می‌شوند. برای درمان یا کنترل این بیماری روش‌های مختلف وجود دارد. به طور مثال می‌توانید از وازلین برای واریس استفاده کنید. حال باید دید وازلین چطور می‌تواند به درمان واریس کمک کند.

منظور از رگ‌های واریسی چیست؟

رگ‌های واریسی رگ‌های خونی زیر پوست هستند. با این تفاوت که این رگ‌ها نتیجه دریچه‌های ناکارآمدی هستند که باعث برگشت خون می‌شوند. برای اینکه خونتان به قلب برگردد، وریدها باید بر خلاف گرانش زمین کار کنند. اگر دریچه‌های رگ‌های شما خراب باشند، خون در پاهای شما گیر می‌کند. این حوضچه خون به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که ورید از روی پوست هم مشاهده می‌شود.

منظور از رگ‌های واریسی چیست؟

چه چیزی باعث واریس می‌شود؟

دریچه‌های موجود در رگ‌های خونی شما که به اندازه کافی قوی نیستند تا خون را به عقب برگردانند، باعث واریس می‌شوند. عوامل مختلفی نیز می‌توانند فرد را مستعد ابتلا به این رگ‌ های بیرون‌ زده کنند، مثل جنسیت (زنان بیشتر مبتلا می‌شوند)، سن، وزن، ژنتیک و حتی سبک زندگی.

نشستن یا ایستادن طولانی مدت نیز می‌تواند بر جریان خون تأثیر بگذارد و ممکن است باعث به وجود آمدن رگ‌های واریسی شود.

علت استفاده از وازلین برای درمان واریس چیست؟

استفاده از وازلین برای واریس ممکن است کمی غیر واقعی به نظر برسد، اما این ترکیب با خاصیت نرم‌کنندگی و مرطوب‌کنندگی بالایی که دارد، از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند. در نتیجه التهاب و تورم واریس نیز کمتر خواهد شد. التهاب و تورم رگ‌های واریسی در زمان خشک شدن پوست شدید و آزاردهنده می‌شوند. نکته قابل توجه دیگر اینکه به کمک وازلین می‌توان از بروز این بیماری نیز جلوگیری کرد.

روش استفاده از وازلین برای واریس

استفاده از وازلین برای واریس بهتر است به شکل ماساژ انجام شود. در این صورت نتیجه بهبودی زودتر آشکار می‌شود. این استفاده باید به شکل دوره‌ای مثلاً به مدت 3 هفته روزی 2 یا 3 بار انجام شود، چون تنها در این صورت می‌توان تاثیر آن را به خوبی مشاهده کرد. سطح پوست نیز لازم است قبل از استفاده کاملاً تمیز و خشک باشد.

روش استفاده از وازلین برای واریس

مزایای استفاده از وازلین برای واریس

  • متاسفانه پوست پای بیمار واریسی در زمان خشک شدن، خارش دارد و ورم می‌کند. این موضوع به خاطر خشک شدن پوست اتفاق می‌افتد. وازلین با تامین رطوبت و نرمی پوست از خشک شدن و خارش پوست جلوگیری کرده و بدین ترتیب وازلین برای واریس مفید خواهد بود.
  • واقعیت این است که وازلین برای واریس درمان کمک‌کننده است و می‌تواند از بدتر شدن وضع موجود جلوگیری کند. مثلاً بیشتر بیماران واریسی با عوارض این بیماری مثل خشکی بیش از حد پوست یا زخم‌هایی که به خاطر خارش یا خشک شدن بیش از حد پوست به وجود آمدند، مواجه هستند.
  • وازلین برای واریس یک سطح محافظتی به وجود می‌آورد و از سایش یا خراشیده شدن پوست جلوگیری می‌کند.
  • وازلین دارای ترکیبی مثل نیاسینامید است. به همین خاطر می‌تواند مانع تغییر رنگ پوست هم شود.
  • وازلین می‌تواند عوارض واریس را به حداقل ممکن برساند.

معایب استفاده از وازلین برای واریس

  • متاسفانه در رابطه با تاثیرات وازلین برای واریس شواهد علمی چندانی وجود ندارد. چرا که هنوز تحقیقات کافی در این زمینه انجام نشده است.
  • وازلین درمان قطعی واریس نیست و به عنوان یک تسکین‌دهنده موقت استفاده می‌شود.
  • وازلین می‌تواند در بعضی از افراد باعث بروز حساسیت‌های پوستی شود.

درمان‌های اصولی واریس

درمان‌های اصولی واریس

درمان واریس می‌تواند به روش‌های مختلف انجام شود:

تقویت عضلات

تقویت عضلات پا می‌تواند به رگ‌های شما کمک کند تا خون را به عقب برگردانند. گفته می شود که شنا یک ورزش مناسب برای درمان واریس است، چون فشار آب می‌تواند رگ‌ها را فشرده کند. علاوه بر این، شما باید به طور منظم ورزش کنید. حفظ وزن مناسب می‌تواند از فشار آوردن زیاد به پاها جلوگیری کند.

جوراب مخصوص واریس بپوشید

جوراب واریس پا برای درمان واریس، کاربرد زیادی دارد. این جوراب‌ها بر روی رگ‌های پا فشار می‌آورند تا جریان خون را تحریک کنند. جوراب‌ها را اول صبح بپوشید و قبل از رفتن به رختخواب درآورید. توجه داشته باشید هر نوع جوراب تنگی نمی‌تواند درمان مناسبی برای واریس باشد. این جوراب‌ها متناسب با شرایط بیماری که واریس دارد، طراحی شده‌اند. آن‌ها برای درمان کردن واریس خیلی مناسب هستند، چون به اندازه کافی تنگ هستند تا خون را به جریان بیندازند و در عین حال به اندازه کافی الاستیک هستند که عضلات و رگ‌های بدن را محدود نکنند.

لازم است بدانید همه لباس‌های تنگ مانند این جوراب در درمان واریس کارایی ندارند. مثلاً شلوار جین تنگ بر روی جریان خون رگ‌ها و عضلات شما تأثیر منفی می‌گذارد.

کفش مناسب واریس

کفش‌های شما نقش مهمی ‌در پیشگیری و درمان واریس دارند. ضمن اینکه کفش‌های پاشنه بلند بر جریان خون تاثیر می‌گذارند، چون باعث انقباض عضلات ساق پا و بروز مشکلات وریدی می‌شوند. در واقع هر چه پاشنه بلندتر باشد، عملکرد پمپ عضلانی کمتر می‌شود. از طرفی استفاده زیاد از کفش‌های پاشنه بلند باعث افزایش فشار خون وریدی در اندام تحتانی می‌شود که می‌تواند باعث مشکلات وریدی از جمله واریس شود.

کفش‌هایی بخرید که ارگونومیک و راحت هستند و از پاها و بدن شما محافظت زیادی می‌کنند. خوشبختانه، شما در عصری زندگی می‌کنید که تکنولوژی و مد می‌توانند به راحتی در کنار هم انتخاب شوند.

کفش مناسب واریس

لیزر سطح پوست یا درون عروقی

از این روش برای ترمیم رگ‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. اگر وضعیت رگ‌ها چندان وخیم نباشد، لیزر سطح پوست کافی است. در موارد شدید به لیزر درون عروقی نیاز داریم. در مواردی نیز با توجه به تشدید رگ‌های خونی نیاز به جراحی وجود دارد.

جمع‌بندی

تورم می‌تواند باعث خشکی و خارش پوست اطراف رگ‌های واریسی شود که این مسئله منجر به مشکلات بیشتری خواهد شد. بنابراین لازم است به طور مرتب از وازلین برای واریس استفاده کنید. وازلین پوست شما را مرطوب کرده و می‌تواند به تسکین التهاب وریدی نیز کمک کند. از آنجایی که وازلین نیاسینامید دارد، می‌تواند از تغییر رنگ پوست به خاطر بیماری جلوگیری کند.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب و عروق

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.