وبسایت دکتر مرعشی زاده

پروپرانولول و کاهش استرس

در این مقاله مطالعه می کنید:

قرص پرانول چه کاربردی دارد و پرانول 10 چگونه باید مصرف شود؟ در این مطلب تجربیات کاربران از مصرف پروپرانولول در دوزهای مختلف را (مانند قرص پروپرانولول ۱۰) برای شما بیان خواهیم کرد. 

✔️ من به مدت 4 روز است پروپرانولول مصرف می کنم و باید از دوز 10 میلی گرم، دو بار در روز استفاده می کردم. اما این میزان حالم را بسیار بد کرد به همین خاطر دوز مصرفی ام را به 5 میلی گرم کاهش دادم و حالا عوارض جانبی از بین رفته اند. امیدوارم این دارو موثر باشد. نمی توانم مثل قبل با آشفتگی (لرزش) زندگی کنم.

پروپرانولول

✔️ من آتنولول نیز مصرف کرده ام. اما حس می کنم پروپرانولول به اضطراب و اعصاب بهتر کمک می کند.


✔️ برای من پروپرانولول 10 میلی گرم برای مصرف در هنگام نیاز، تجویز شده بود. اما من هر صبح آن را مصرف می کردم زیرا برای تمام روز اثر گذار بود و من می توانستم برای اولین بار در طی سال ها بدون اضطراب در اجتماع حاضر شوم. متعجب شده ام. من می توانم آرام باشم. دیگر خبری از تپش قلب، لرزش، لکنت زبان و عرق کردن نیست. می توانم در چشم های مردم نگاه کنم. من می توانم به راحتی خونسرد باشم. خیلی سپاسگزارم. متوجه هیچ عارضه جانبی ای نشده ام. و یک هفته است که این دارو را مصرف می کنم.


✔️ پروپرانولول زندگی من را نجات داده است. من مشکل تیروئید دارم که باعث ایجاد اضطراب می شود؛ زیرا قلبم همیشه، حتی وقتی عصبی نیستم، دچار تپش بالاست و این موضوع وقتی در اکثر مواقع عصبی به نظر می رسم، اساسا من را دچار اضطراب کرده است، با این که واقعا مضطرب نیستم. از زمانی که یک دوز کم پروپرانولول را مصرف می کنم، تپش قلبم نرمال شده است و جهان به حالت همیشگی خود بازگشته است! واقعا داروی خوبی است.


✔️ دکترم گفته بود اضطراب من بیش از حد و در مقیاس 0-100 است. میزان اضطراب من همیشه 150 است که در شرایط خاص بدتر هم می شود، قبلا چند بار مصرف کردم و حالا خیلی بهتر هستم و نمی توانم بدون این ها زندگی کنم.


✔️ من یک هفته است که پروپرانولول مصرف می کنم. پزشک برای من 10 میلی گرم در روز تجویز کرده اما من فقط 5 میلی گرم استفاده می کنم. ماه گذشته برای من پر از استرس و اضطراب بدی بود. بنابراین دکتر به من گفت که اگر نمی خواهم 10 میلی گرم مصرف کنم، می توانم 5 میلی گرم در روز بخورم و من هم همین کار را می کنم.

بیشتر بدانید…

تترالوژی فالوت

اضطراب

این دارو به کاهش ضربان قلب و فشار خون که قطعا به دلیل اضطراب ایجاد می شود، کمک کرده است. یک روز دارو را مصرف نکردم، زیرا فشار خونم نرمال بود و تمام روز حس خوبی داشتم، روز بعد ساعت 5:30 صبح با تپش قلب بالا بیدار شدم. دست چپم سرد شده بود و مچ دستم هم کمی درد می کرد. وحشت زده شدم زیرا این حالت شبیه علائم حمله قلبی بود اما نمی دانم این اتفاق به خاطر یک روز مصرف نکردن دارو بوده است یا اضطراب در حال خواب؛ چرا که تا به حال چنین حسی را در دستم تجربه نکرده بودم.

مصرف این 5 میلی گرم به من کمک می کند که آرام شوم اما دستم هنوز احساس سردی دارد. با پزشکم در این مورد صحبت خواهم کرد تا ببینم انجام چه کاری را به من توصیه می کند یا شاید بخواهم به یک متخصص قلب مراجعه کنم زیرا آن حس در دستم مرا به شدت ترساند.

✔️ من قبل از رفتن به دانشگاه پروپرانولول با دوز 30 میلی گرم مصرف می کنم تا اضطرابم در اجتماع را که باعث تپش قلب شدید و درد قفسه سینه می شود، کمتر کند. این دارو برای جنبه های روانی اضطراب من کاری نکرده ولی علایم فیزیولوژیکی که با آن ایجاد می شود را قطع کرده است. بعد از حدود 5 ساعت باید یک دوز دیگر بخورم. روانپزشکم می گوید که اگر احساس کنم می خواهم دچار حمله عصبی شوم باید یکی بخورم اما این کار به کنترل حملات عصبی من کمک نکرده است.


✔️ من دو سال است که پروپرانولول مصرف می کنم و به طور شگفت انگیزی اضطراب من را کاهش داده است.


✔️ خوب من سه سال است که از این داروی پروپرانولول برای اضطراب استفاده می کنم. من 40 میلی گرم سه بار در روز میخورم و این کار به از بین رفتن اضطراب من کمک می کند. قبلا که این دارو را مصرف نمی کردم دچار حملات شدید اضطرابی می شدم تا جایی که علایم فیزیکی مثل تپش قلب و درد قفسه سینه را تجربه می کردم. از وقتی این دارو را میخورم احساس ارامش بیشتر و گیجی دارم. اگرچه دچار یک عارضه جانبی شده ام و آن خستگی است اما این طبیعی است. من می توانم با این عارضه به زندگی ادامه دهم. از پرانول بسیار راضی ام و اگر دچار اضطراب یا ترس از صحنه هستید، شدیدا آنرا توصیه میکنم.


✔️ من یک خانم با وزن 125 کیلو هستم که 10 میلی گرم پروپرانولول برای اضطراب مصرف میکنم. این دارو برای بهبود تپش قلب بالای من هنگام اضطراب عملکرد خوبی داشته است. (120-145 ضربان در دقیقه) من برای استفاده از این دارو بخاطر نگرانی از عوارض جانبی آن، مردد بودم، اما تاکنون هیچ عارضه جانبی ای نداشته ام. به نظر من بهتر است این دارو را قبل از آنکه وارد موقعیتی شوید که می دانید برایتان اضطراب آور است، مصرف کنید

بیشتر بدانید…

درمان واریس در بارداری

تپش قلب

 با این حال اگر آنرا صبح بخورید، در تمام طول روز به شما کمک میکند. هنگامی که دچار حمله عصبی می شوم، دو قرص 10 میلی گرمی می خورم و در مدت 5- 10 دقیقه پاسخ می دهد. فکر می کنم این دارو قطعا یک راه موقت برای درمان اضطراب است اما به مصرف آن ادامه می دهم چرا که در موارد زیادی مرا نجات داده است.


✔️ حدودا یک هفته این دارو را مصرف کردم و عاشقش شدم. این دارو برای من بخاطر مشکل اضطراب به همراه سیتالوپرام تجویز شد و من از روز اول مصرف، متوجه اثرات آن شدم. ضربان قلبم در یک موقعیت پر استرس، بالا نمیرفت، خون رسانی به مغز افزایش نمی یافت و اضطرابی وجود نداشت. تمرکز من بالا رفت. به علاوه تاکنون هیچ عارضه جانبی نداشتم. این دارو یک فرستاده از طرف خداست! من مجددا تجربه خود را بعد از یک یا دو ماه با شما در میان می گذارم.


✔️ من فقط چند روز پروپرانولول مصرف کردم. این دارو بخاطر تپش قلب مقاوم ناشی از اضطراب، برای من تجویز شد با این حال نمی توانم جلوی آن را بگیرم. این تپش قلب ها چند سال است که برای من مشکل ساز شده اند اما هرگز به این بدی نبوده است. این دارو تا حد زیادی از بروز تپش قلب من جلوگیری کرده است یا اگر نتواند از بروز این مشکل به طور کامل جلوگیری کند، تا حد زیادی باعث کاهش آن شده است به طوری که می توانم آرامشم را حفظ کنم. استفاده از این دارو را واقعا توصیه می کنم.


✔️ پروپرانولول واقعا هنگامی که عصبی ام پاسخ می دهد. فقط یک دوز 10 میلی گرمی در روز مصرف می کنم اما واقعا خوب عمل میکند. نه عرق میکنم نه از درون استرس دارم.


✔️ داروی پروپرانولول برای اضطراب در  دوز  10 میلی گرم، دوبار در روز برای من به خوبی موثر است. با این حال دوز بالاتر 20 میلی گرم دو بار در روز وحشتناک بود. من در آن دوز، تمام عوارض جانبی که در کتاب ذکر شده بود را داشتم. دوز دارو تفاوت زیادی ایجاد میکند. همسرم 40 میلی گرم دو بار در روز برای میگرن مصرف می کند و هیچ عارضه ای ندارد. حدس می زنم ما خیلی با هم متفاوتیم.

تاثیر پروپرانولول

✔️ زندگی من در چند ماه اخیر مجموعه ای از مصیبت ها بوده و به همین دلیل اضطراب من به شکل علایم فیزیکی ظاهر شد. دکترم، بخاطر داشتن تپش قلب و احساس خارش یا سوزش در صورت، برایم پروپرانولول تجویز کرد. او به من گفت که این دارو را می توانم در هنگام نیاز مصرف کنم. معمولا وقتی علایم اضطراب ایجاد می شود، آنرا مصرف می کنم و متوجه شده ام که این دارو به کاهش آنها کمک می کند. برای مثال اگر بخواهم وارد موقعیتی شوم که می دانم سبب ایجاد اضطراب می شود (مثل مراجعه به پزشک) یک ساعت قبل، یک عدد از آن می خورم و با علایم اضطرابم مواجه نمی شوم.


✔️ من اضطراب دارم و وقتی در موقعیت های اجتماعی مثل رفتن به مغازه، شام با دوستان، و… قرار میگیرم اضطرابم واقعا بد می شود. برای من پروپرانولول تجویز شده است و فهمیده ام که دوز 40-60 میلی گرم بسیار موثر است. این دارو مرا آرام نگه می دارد. همچنین وقتی در موقعیت هایی که گفتم قرار می گیرم بسیار آرام تر به نظر می رسم. من فرم مایع پروپرانولول را مصرف می کنم.


✔️ من از ارائه دادن متنفرم و وقتی این کار را می کنم صدایم میگیرد و ضربان قلبم به سرعت بالا می رود. با این داروی پروپرانولول من همچنان حس اضطراب دارم اما علایم مضطرب بودن دیگر در من نیست (نه تپش قلب بالا، نه گرفتگی صدا، نه لرزش بدن و …). متوجه شده ام که وقتی این دارو را مصرف می کنم به شدت عرق می کنم اما تفکرم آرام تر می شود و پراکنده نیست. برای مثال حس می کنم با این دارو وقتی تحت فشار قرار دارم، بهتر می توانم تصمیم گیری کنم.

آیا قرص پروپرانولول خواب آور است؟

عوارض اصلی مصرف پروپرانولول شامل احساس گیجی و خستگی، سردی دست و پا، مشکل در خواب و کابوس دیدن می شوند. این عوارض جانبی معمولا خفیف بوده و دوام کوتاهی دارند. قرص های خوراکی پروپرانولول سبب خواب آلودگی می شوند. به همین دلیل، باید تا زمان کسب آگاهی از نحوه اثر این دارو از رانندگی کردن، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر گونه فعالیت نیازمند هوشیاری ذهنی خودداری کرد.

بیشتر بدانید…

علائم مشکلات قلبی

آیا قرص پروپرانولول خواب آور است؟

بهترین زمان مصرف قرص پروپرانولول

این دارو معمولا برای کنترل فشار خون و دیگر مشکلات قلبی تجویز شده اما می تواند به رفع علائم فیزیکی اضطراب همچون تعریق و لرز کمک کند. از آن جایی که اولین مقدار مصرف پروپرانولول می تواند سبب احساس گیجی شود، باید آن را در هنگام خواب مصرف کرد. پس از این مرتبه، در صورت عدم احساس گیجی، مصرف دارو در هنگام صبح مشکلی نخواهد داشت.

پرانول 20

قرص پرانول 20 یک داروی نسخه ای است که در درمان افسردگی و در صورت تجویز پرشک متخصص، استفاده می شود. این داروی ترکیبی، با کاهش فعالیت غیرطبیعی و بیش از حد سلول های عصبی، مغز را آرام می کند. پرانول 20 با افزایش تعداد پیام رسان های شیمیایی در مغز که خلق و خو را بهبود می بخشند، می تواند در کنترل آرامش فرد تاثیر داشته باشد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جوادی دوشنبه ۱۷ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترخسته نباشید۶۵ساله دوساله دچارلرزش دست شدم وروزبروزبیشترمیشه داروی فشار ومتورال مصرف میکنم به متخصص مغزواعصاب مراجعه نمودم پروپنالولول۱۰روزی پوعددولی لرزش دستهایم بهترنشده حدوددو ماهه مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۷ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   لرزش دست در حیطه کاری من نیست با متخصص مربوطه مشورت کنید
 • تصویر کاربر عایشه جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من ۱۳ ساله هر روز بایک پلوک ستین این دارو را مسرف میکنم ایا این دارو اوارضی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   با متخصص روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر محمدابراهیم پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام،من استرس زیادی دارم،قرص پروپرانولول۱۰،دوبار در روز،فتوکسین۲۰،یک بار مصرف میکنم،معدم دردمیکنه تمام دست وپا گردنم و سرم میسوزه،به نظرشمامشکلم از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من ۱۶ سالمه من به ورزش رزمی ووشو علاقه مندم خیلی ولی از مبارزه کردن و درکیری های فیزیکی و اسیب دیدن میترسم و قبل از رفتن به باشگاه اظطراب دارم و احساس بی عرضه گی میکنم و و تکرر ادرارمیگیرم قبل باشگاه و تمرکز ندارم در حین تمرین اگه میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   با متخصص روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دختری 17ساله هستم
  دچار درد در ناحیه قلب بودم که پرولاپس دریچه بود و گفتن چیزی نیست یکم استرسه
  با مراجعه اولم به پزشک گفت که دوتا پروپرانولول 10بخورم
  برای بار سوم که رفتم پیش پزشکی دیگه گفت که یک دونه 20بخور
  ولی تا زمانی که اثرش بود حالم خوب بود بعدش یکم باز خوب نبودم
  گفتم روزی دوبار بخورم
  مشکلی به وجود میاد با مصرف دوبار در روز ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   خیر مشکلی نیست
 • تصویر کاربر عالی چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام من حدودا ۵۵ سال سن دارم بعضی وقتها نزدیک صبح تپش قلب شدید دارم و با دستگاه فشار خون که دارم فشارم هم
  میگیرم پایین میاید در حد ۱۰ به روی ۶ در این حالت بهترین دارویی که تاثیر بزاره چیست و چه اقدامی انجام بدهم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید از زمان طپش قلب نوار بگیرید
 • تصویر کاربر فاخته یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام.من۷۹ سال دارم و۲سال پیش عمل قلب باز عروق کرنری تعویض ۴رگ انجام دادم پس از ترخیص از ببمارستان قرص متازیرو۴۷/۵ تجویز وتاکنون مصرف میکردم چون زود خسته ونفسم کمی سنگین میشد به دکتر قلب مراجعه وابشان قرص متازیرو را حذف وقرص پروپرانول ۴۰ نصف صبح وشب تجویز نمودند چون وضعیتم تغیر نکرده لطفآ بفرمائید این دوقرص چه تفاوتی دارندومن برای بهتر شدن وضعیتم وتقویت بنیه ام چه داروئی را جایگذین کنم.سپاس ازلطف ومرحمت شما پایدار باشید
  1. تصویر کاربر فاخته شنبه ۲۵ تیر ۱( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   در بیماری قلبی متازیرو ارجح هست جهت تنظیم و تجویز دارو حتما باید معاینه شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من مدتیه مخصوصا موقع خواب احساس فشار. رو قفسه سینه ام دارم و احساس تپش قلب و اضطراب دارم دکتر هم رفتم از نظر قلب مشکلی ندارم مدتها پیش دکتر بهم قرص پروپرانولول تجویز کرده اما من مصرف نکردم
  میشه الان بخورم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۶ تیر ۱( 1 سال پیش)
   بله مشکلی نیست
 • تصویر کاربر K چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من دختری بیست ساله هستم که اضطراب و‌استرس شدید دارم که باعث تپش قلب شدیدم میشه دکتر برام پروپرانولول۱۰دوبار در روز تجویز کرده ولی بازم تپش قلب دارم ولی ضربانم رو کاهش میده و اثر قرص روی من ۶ ۷ساعته
  به نظرتون میتونم دز مصرفیمو‌افزایش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 سال پیش)
   با متخصص روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر مبینا چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام، من خیلی دوست دارم شناکردن رویاد بگیرم، امامتاسفانه ازشناکردن میترسم که درآب خفه بشم ونتونم خودم ازآب استخر بکشم بیرون، مربی شنادارم، اماوقتی به همراه مربی داخل استخر میرم ازترس خفه شدن نمیتونم ازکناراستخروازکنارمربی فاصله بگیرم، نمیتونم تمرکزکنم وهردوپام به کف استخر بزنم وخودموبالا بکشونم که زیرآب نمونم، ازترس وقتی وارداستخرمیشم تمام جونم میلرزه، شبهاازترس اینکه فرداش میخوام برم استخر، ازترس ونگرانی فرداش خوابم نمیبره.شماچه پیشنهادی میدین که دیگه ازآب استخر وخفه شدن درآب نترسم، تابتونم شناکردن بدون ترس واضطراب واسترس یادبگیرم؟؟ آیامیتونم پراپرانول بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 1 سال پیش)
   پروپرانولول مشکلی ندارد می‌توانید مصرف کنید، در مورد مشکلتان با متخصص روانپزشک مشورت کنید
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.