متوپرولول یا متورال همراه با دارو های دیگر یا بدون آنها، برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. پایین آوردن فشار خون بالا به پیشگیری از سکته، حمله قلبی و مشکلات کلیه کمک می کند. این دارو همچنین برای درمان درد قفسه سینه (آنژین) و بهبود زندگی پس از حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

متوپرولول به گروهی از دارو ها به نام مسدود کننده های بتا (بتا بلاکرها) تعلق دارد. این دارو با تاثیر گذاری در روند مواد خاصی در بدن همچون اپینفرین، بر روی قلب و رگ های خونی اثر می گذارد. این اثر، ضربان قلب، فشار خون و فشار بر روی قلب را کاهش می دهد. آیا می دانید بهترین زمان مصرف قرص متورال چه زمانی است؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

بهترین زمان مصرف قرص متورال و جلوگیری از افزایش فشار خون

نحوه استفاده از متوپرولول تارترات

طبق تجویز پزشک، این دارو خوراکی است و همراه با غذا یا پس از آن، معمولاً ۳-۱ بار در روز مصرف می شود. دوز مصرفی دارو براساس شرایط جسمانی و پاسخ به درمان، متفاوت می باشد. برای کاهش احتمال خطر عوارض جانبی، پزشک شما ممکن است توصیه کند که مصرف دارو را با دوز کمتری شروع کنید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا از حداکثر مزایای آن بهره مند شوید. برای کمک به یادآوری، این دارو را در زمان های خاصی در روز مصرف کنید. به طور ناگهانی مصرف این دارو را بدون دستور پزشک قطع نکنید. در زمانی که مصرف دارو به طور ناگهانی قطع شود، احتمال دارد که شرایط شما بدتر شود.

بهره مندی از مزایای کامل این دارو، ممکن است چندین هفته طول بکشد. اگر احساس بهتری پس از مصرف دارو دارید، استفاده از آن را ادامه دهید. اکثر افراد با فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند. برای پیشگیری از درد قفسه سینه، حمله قلبی دوم یا سردرد های میگرنی، بسیار مهم است که این دارو به طور منظم و طبق تجویز پزشک مصرف شود. در زمان بروز میگرن، نباید متورال مصرف شود.

طبق توصیه متخصص قلب، از دارو های دیگر برای تسکین حمله های ناگهانی استفاده کنید (برای مثال، قرص های نیتروگلیسیرین زیر زبانی برای درد قفسه سینه، داروهای “تریپتان” همچون سوماتریپتان برای میگرن).

با این حال اگر شرایط شما بهبود نیافت، یا اگر بدتر شد (برای مثال، اگر میزان فشارخون معمول شما بالاست یا افزایش می یابد، اگر اغلب اوقات درد قفسه سینه یا میگرن برای شما اتفاق می افتد) به پزشک خود اطلاع دهید.

اثرات جانبی متورال

بهترین زمان مصرف قرص متورال

متوپرولول به صورت ۲ نوع قرص مختلف وجود دارد: آزادسازی استاندارد و آهسته رهش که آهسته رهش آزاد سازی پایدار (SR) نیز نامیده می شود.

۱- آزادسازی استاندارد: متوپرولول را در بدن شما به سرعت آزاد می کند (بسته به دوز مصرفی، ممکن است نیاز باشد چند بار در روز آن را مصرف کنید).

۲- آهسته رهش: به آرامی حل می شود، بنابراین شما نمی توانید آن را به دفعات مصرف کنید (یک بار در روز معمولاً کافی است).

پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که اولین دوز مصرفی خود را قبل از خواب بخورید، چرا که این دارو می تواند باعث احساس سرگیجه در شما ایجاد کند. اگر پس از مصرف اولین دوز، احساس سرگیجه نداشتید، متوپرولول را در صبح مصرف کنید. اگر متورال برای شما، یک بار بیشتر در روز تجویز شده است، سعی کنید دوزها را به طور مساوی در طول روز مصرف کنید.

با چند ساعت فاصله می توانید متروپرولول را مصرف کنید؟

برای دوز خوارکی معمولا ۲۵ میلی گرم صبح و ۲۵ میلی گرم برای شب تجویز می شود. در شرایط سکته ممکن است، میزان دوز تا ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت یک بار به مدت ۲ روز و سپس به ۱۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز نیز برسد.

زمان مناسب مصرف قرص متورال

آیا متورال باید به همراه غذا مصرف شود؟

برای دارو های فشار خون که به عنوان مسدود کننده های بتا شناخته می شوند، همچون قرص پروپرانول (ایندرال) و متوپرولول (لوپرسور)، مصرف آنها همراه با غذا، عوارض جانبی ناخوشایند را کاهش خواهد داد. شما دارو را بسیار آهسته تر از زمانی که با معده خالی مصرف می شود، جذب خواهید کرد.

آیا می توانید موز را همراه با مسدودکننده های بتا خورید؟

پتاسیم بسیار زیاد می تواند منجر به ریتم نامنظم قلبی و نارسایی کلیه شود. اگر شما مسدوده کننده ی بتا مصرف می کنید، پزشک شما ممکن است توصیه کند که مصرف موز و دیگر غذا هایی با پتاسیم بالا همچون: پاپایا، گوجه فرنگی، آواکادو و کلم پیچ را محدود کنید.

از عوارض قرص پروپرانولول چه می دانید؟

چه داروهایی را نباید با متورال مصرف کرد؟

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد،  فینگولیمود می باشد. دیگر دارو هایی که می توانند بر دفع متوپرولول از بدن شما کمک کنند، ممکن است بر نحوه عملکرد متوپرولول نیز تأثیر بگذارند. به عنوان مثال می توان به لومفنترین، پروپافنون، کوینیدین، داروهای ضد افسردگی  SSRI (همچون فلوکستین، پاروکستین)، گیاه سنت جونز ورت و غیره اشاره کرد.

آیا می توانم داروی ایبوپروفن را با متوپرولول مصرف کنم؟

ترکیب این دارو ها می تواند اثرات متوپرولول را در کاهش فشار خون، کاهش دهد. به ویژه اگر شما اغلب اوقات یا به طور منظم ایبوپروفن مصرف می کنید (برای مثال، برای درمان آرتروز یا درد مزمن). شما برای استفاده ایمن از هر دو دارو، نیاز به تنظیم دوز یا نظارت مکرر توسط پزشک دارید.

آیا می توانیم به همراه متورال، ویتامین مصرف کنم؟

استفاده از متوپرولول به همراه مولتی ویتامین دارای مواد معدنی، می تواند اثرات متوپرولول را کاهش دهد. زمان مصرف متوپرولول و مولتی ویتامین دارای موادمعدنی را حداقل با دوساعت فاصله، از هم جدا کنید.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

فهرست مطالب