وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

تست استرس ورزشی می تواند خطر ابتلای فرد به بیماری قلبی را مشخص کرده اما اغلب نیازمند تایید آزمایش های دیگر است. در گذشته انجام هر ساله تست ورزش قلب، با هدف بررسی وضعیت سلامت قلب در میان افراد میانسال یا مسن رایج بود. با این حال، امروزه متخصصان پیروی از این روند را توصیه نمی کنند. این تست نقش ارزشمندی در تشخیص علت علائم نگران کننده ای همچون درد قفسه سینه دارد.

این توانایی تشخیصی در افراد مسن و دارای عوامل خطر ابتلا به حمله قلبی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تست استرس ورزش همچون هر آزمایش پزشکی دیگری، 100 درصد دقیق نبوده اما می تواند به تصمیم گیری درباره اقدامات بعدی کمک کند.

انجام تست ورزش

تست استرس ورزش چیست؟

در این آزمایش فرد بر روی یک تردمیل راه می رود تا قلب عملکرد بیشتری داشته و سریع تر تپش کند. همچنین، یک دستگاه الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب، ریتم های الکتریکی قلب فرد را پایش می کند. پزشک فشار خون بیمار را سنجش و بروز علائمی همچون خستگی یا درد قفسه سینه را ارزیابی می کند. ناهنجاری های موجود در فشار خون، ضربان قلب، نوار قلب یا بدتر شدن علائم جسمی، می تواند بیانگر ابتلا به بیماری شریان های کرونری باشد.

در صورتی که تست ورزش قلب، دقتی کامل داشت، انجام متداول آن به همه توصیه می شد اما این آزمایش همه موارد بیماری شریان های کرونری را تشخیص نداده و گاهی اوقات بیانگر بیماری در افرادی است که در واقع سالم هستند. نتایج این آزمایش هیچ گاه به تنهایی کافی نبوده و تنها می توانند احتمال ابتلا به بیماری شریان های کرونری را کاهش یا افزایش دهند.

تست ورزش قلب بیانگر چه نکاتی است؟

در بیمارانی که به علائمی همچون درد قفسه سینه در حین فعالیت، یا تنگی نفس بدون علت، دچار هستند، نتایج غیر عادی تست استرس می تواند احتمال ابتلا به بیماری شریان های کرونری را بیشتر کند. نتیجه نامطلوب در این تست، در افراد دارای عوامل خطر، همچون سن بالا، اضافه وزن یا کلسترون خون بالا، بیشتر نگران کننده بوده و احتمال ابتلا به این بیماری را به شدت بالا برده و بیانگر نیاز به انجام آزمایش های بیشتر می باشد.

در صورت داشتن علائم و طبیعی بودن نتیجه آزمایش، احتمال ابتلا کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است که طبیعی بودن نتیجه تست استرس ورزشی، به معنای رد احتمال پارگی یا انسداد شریانی ناشی از پلاک در آینده نیست. این تست بیماری شریان هایی را تشخیص می دهد که دچار انسداد های 70 درصدی یا بیشتر هستند. حملات قلبی ممکن است در اثر انسداد هایی ایجاد شوند که درصد کمتری از شریان را گرفته و سبب پارگی و تشکیل لخته خونی می شوند.

اسکن هسته‌ای قلب چیست؟

چه زمانی باید تست استرس ورزشی را انجام داد؟

پزشکان بنا بر توصیه انجمن های پزشکی، از تجویز متداول این تست، برای افراد غیر مبتلا به علائم یا عوامل خطر شدید بیماری شریان های قلبی، خودداری می کنند. از آن جایی که شرایط بیماری در هر فرد متفاوت است، تصمیم در این باره به نظر پزشک و خود بیمار بستگی خواهد داشت.

با این که تست استرس ورزشی معمولا برای افراد دارای احتمال ابتلا به خطرات قلبی انجام می شود اما دستور العمل های پزشکی بیان می دارند که افراد مسن و نسبتا کم تحرکی که تمایل به شروع یک برنامه ورزشی سنگین را دارند، می توانند تست استرس ورزشی را انجام دهند.

نتایج تست استرس

تست ورزش قلب برای تشخیص ته نشینی پلاک های چربی و انسداد بیش از 70 درصد شریان های خون رسان به قلب طراحی شده است. البته، جهت دستیابی به یک تشخیص مناسب اغلب به تایید آزمایش های دیگر نیز نیاز است.

نتیجه آزمایش

چه تفسیری می تواند داشته باشد؟

چه اتفاقی می تواند رخ دهد؟

اقدام بعدی چیست؟

طبیعی

فرد به انسداد قابل توجه (70 درصد یا بیشتر) شریان های کرونری مبتلا نیست.

حتی با وجود انسداد های کمتر، باز هم پارگی شریان و تشکیل لخته خونی امکان پذیر است.

در صورت داشتن دیگر عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی، پزشک می تواند انجام آزمایش های بیشتر را توصیه کند.

غیر طبیعی

فرد احتمالا به انسداد قابل توجه (70 درصد یا بیشتر) شریان های کرونری مبتلا است.

نتیجه غیر طبیعی آزمایش می تواند هشداری نا به جا بوده و برای تایید، به آزمایش های بیشتر نیاز باشد.

پزشک می تواند جهت تایید تشخیص ابتلا به بیماری شریان های کرونری، انجام آزمایش های دیگر را توصیه کند.


دکتر آرمین مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۱۸ تیر ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام چند وقتی است در قفسه سینه احساس سوزش میکنم کنار قوزیک پام باد کرده کمی که فعالیت میکنم احساس خستگی میکنم وقتی زیاد راه میرم عرق سرد مزکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۸ تیر ۱( 4 هفته پیش)
   سلام بهتره از نظر قلبی ارزیابی شوید
 • تصویر کاربر رحمت شنبه ۷ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز بیشتر اوقات درد ریزی در قفسه سینه دارم کمی بی حال وعرق
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۷ خرداد ۱( 2 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر فریال دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من دخترم ۱۷ ساله دانش آموز کنکوری من از بچگی تپش قلب داشتم و کمی درد قفسه سینه اما خب دکتر عمومی میرفتم ومیگفتن هیچی نیس وای طی دو سال اخیر علائم شدید شده و من حدود ۵ ماه پیش به دکتر قلب رفتم ونوار قلب از من گرفتن گفتن تقریبا نرمال و گفتن شاید مشکل معده باشه به پزشک رفتم گفتن مشکلی نیس ولی الان دوماه هر روز قفسه سینم درد میکنه
  نفس تنگی دارم نمیتونم از پله ها برم بالا خیلی برام سخت شده
  و همچنین دیدون وقتی درد میگرتم حس میکنم کل بدنم سست میشه بازوها دستها پاهام ایستادن گاهی سخت میشه و گاهی چشمام خسته میشن و زیرشون گود میوفته از نظر خوانادگی هم مادرم و برادرم مشکل بزرگ شدن قلب دارم و من تو بعضی درسا که معدلم ۲۰ بود الان برام سخت شه از دست این علائم و نمی تونم خیلی درس بخونم مثل سابق
  من مشکل قلبی دارم بنظرتون
  و اینکه دوست دارم اینها از دست من بردارن تا تو کنکور موفق بشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 3 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست در صورت تداوم علائم اکو کنید
 • تصویر کاربر رقیه دوشنبه ۲۳ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیـر،دکترتپش قلبی که دوماه طول بکشه وبا مصرف داروی پروپرانولول وپوکساید این تپش ازبین نره،آیا خطرناکه؟وچ علتی میتونه داشته باشـه؟درضمن خانوم هستم25سالمه،وسابقه هیچ بیماری قلبـی هم نداشتـم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲۳ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   در قورت تداوم علائم هولتر نوار قلب ببندید
 • تصویر کاربر عابد جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت دکتر عزیز خسته نباشید
  من خانم ۳۵ ساله ۶ ماه قبل یکباره دچار تپش قلب و اریتمی شدم که با متورال ۵۰ نصف صبح و شب تقریبا تحت کنترل بود البته احساس دلشوره و سردی پا همچنان برقرار است. اکو نرمال بود اما حدود دو هفته است دوچار صدای شنیدن کوبش قلب هنگام دراز کشیدن و خواب و گاهی گر گرفتگی میشم در دست راست و کتفم هم دور روز است کمی درد دارم. تست ورزش دادم. نظر شما چیست و چه درمانی رو پیگیری کنم. دکتر اعصاب رفتم حدود یک هفته است لوکسیتین و یک ماه است پوکساید۵ میخورم احساس دلشوره ها فقط کمی کمتر شده
  تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   سلام با توجه به نرمال بودن نوار و اکو و تست ورزش نرمال جای نگرانی نیستو علائم شما قلبی نیست
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر