وبسایت دکتر مرعشی زاده

تشخیص گرفتگی عروق قلب با اکو

در این مقاله مطالعه می کنید:

ایا گرفتگی رگ قلب با اکو مشخص میشود؟ تشخیص گرفتگی عروق قلب با اکو به چه صورت است؟ تشخیص بیماری عروق کرونر مانند تشخیص هر بیماری دیگری با گرفتن یک شرح حال دقیق از بیمار آغاز می شود و در مواردی که پزشک شما به بیماری عروق کرونر مشکوک است، ممکن است بررسی هایی جهت اثبات یا رد این بیماری نیاز باشد. از جمله تست های تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

محل تشکیل لخته های خونی

روش های تشخیص گرفتگی عروق قلب

1- آیا نوار قلب گرفتگی عروق را نشان میدهد؟

نوار قلب معمولا قدم اول بررسی مرحله اول در بررسی های تکمیلی قلبی عروقی می باشد. و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار پزشک قرار می دهد. از جمله در تشخیص سکته های قلبی در گذشته و یا سکته قلبی در حال وقوع بسیار کمک کننده می باشد. هر چند نوار قلب نرمال رد کننده بیماری های قلبی عروقی نیست و ممکن است فردی دچار تنگی های مهمی در عروق قلب خود باشد، ولی نوار قلب وی در حال استراحت کاملا نرمال باشد.

2-استرس تست

از آنجایی که گفتیم در مراحلی از بیماری عروق کرونر بیماران در حال استراحت بی علامت هستند. فقط در حین فعالیت دچار علامت می شوند. تست هایی طراحی شده است که ضربان قلب بیمار را بالا برده و سپس ارزیابی های لازم انجام شود. به این نوع تست ها استرس تست گفته می شود که شامل: تست ورزش ، استرس اکو و اسکن هسته ای قلب می‌باشد.

در این تست ها جهت افزایش ضربان قلب از بیمار خواسته می شود که روی تردمیل یا دوچرخه ی ثابت شروع به فعالیت کرده و در آن دسته از بیماران که امکان فعالیت ورزشی ندارند، می توانند جهت افزایش ضربان از دارو استفاده کرد.

3- اسکن هسته ای قلب

 یک روش تشخیصی غیرتهاجمی جهت تشخیص بیماری عروق کرونر می باشد. در این روش ابتدا یک راه وریدی روی دست شما تعبیه می شود سپس ماده حاجب از این طریق تزریق شده و تصاویری از عروق قلب شما تهیه می شود.

در صورت شک به بیماری عروق کرونر، پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از تست هایی را که ذکر کردیم برای شما درخواست نماید. و در صورتی که بر اساس نتایج به دست آمده از این تست ها بیماری عروق کرونر برای شما مطرح باشد، قدم آخر و قطعی جهت تشخیص آنژیوگرافی عروق کرونر می باشد.

4- آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی یک روش برای تشخیص بیماری عروق کرونر بوده که در آن با استفاده از پرتو ایکس جهت مشاهده عروق قلب استفاده می شود. با این روش تشخیصی امکان بررسی وجود تنگی در عروق قلب فراهم می شود. آنژیوگرافی عروق کرونری در در واقع گروهی از اقدامات تشخیصی است که تحت عنوان کاتتریزایسیون نامیده می شوند.

در صورتی که می خواهید اطلاعات دقیقی در مورد آنژیوگرافی بدست آورید توصیه می کنیم مقاله آنژیوگرافی عروق کرونری را مطالعه نمایید.

5- اکو کاردیوگرافی

دستگاه اکوکاردیوگرافی مانند دستگاه سونوگرافی بوده هر چند در جزئیات تفاوت هایی با هم دارند. اکوکاردیوگرافی قادر به دیدن عروق قلب نبوده و با اکو می توانیم پمپاژ قلب، حرکت دیواره های قلب و همچنین بیماری های دریچه ایی را به خوبی بررسی کنیم. در حین اکوکاردیوگرافی پزشک متوجه می شود که آیا تمام دیواره های قلب حرکت نرمال داشته و عملکرد پمپی قلب شرکت می کنند یا خیر؟ دیواره هایی از قلب که به خوبی حرکت نمی کنند، در حمله ی قلبی در گذشته دچار آسیب شده اند و یا اکسیژن خیلی کمی دریافت می کنند که این می تواند نشانه ایی از بیماری عروق کرونر باشد. لذا اکو می تواند سکته قلبی را که در گذشته رخ داده است را به خوبی تشخیص دهد.

همچنین در صورتی که در عروق خون رسان به عضله قلب که به تازگی ایجاد شده (بیش از 90 درصد) وجود داشته باشد، این میزان تنگی حتی قبل از وقوع سکته باعث می شود که دیواره ای از قلب که از این رگ خون دریافت می کند، به علت عدم دریافت اکسیژن کافی، حرکت مناسب نداشته و با اکو قابل تشخیص می باشد. هر چند اکوی نرمال رد کننده وجود تنگی مهم عروق کرونر نمی باشد. زیرا حتی با وجود تنگی هایی حدود 80 درصد و یا بیشتر، همچنان دیواره قلب در حال استراحت به خوبی حرکت کرده و انقباض مناسبی خواهند داشت.

آیا با اکوکاردیوگرام می ‌توان رگ‌ های مسدود شده را تشخیص داد؟

مواردی وجود دارد که توسط اکوکاردیوگرام مشخص نمی ‌شود. یکی از مواردی که اکو قادر به تشخیص آن نیست، گرفتگی یا انسداد عروق است. تست ‌های پزشکی دیگری وجود دارد که در تشخیص گرفتگی عروق بسیار عالی هستند، اما اکوکاردیوگرافی شامل آن ها نمی‌شود. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چرا اکوکاردیوگرام‌ ها نمی ‌توانند انسداد رگ‌ های قلب را نشان دهند؟

به طور کلی، به علت اینکه شریان ‌های کرونر بسیار کوچک‌ هستند، در اکوکاردیوگرام دیده نمی ‌شوند. فناوری سونوگرافی، طی سال‌ های گذشته به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است. به حدی که ما با تکنولوژی‌ های جدید سونوگرافی، مانند سونوگرافی اولتراسوند (مافوق صوت) سه بعدی و بالا بردن عوامل کیفیت تصویر، مانند Definity، قادر به بررسی برخی از ساختار های قلب -که قبلاً هرگز نتوانسته‌ایم آن ها را ببینیم- هستیم و بعید نیست که به زودی بتوانیم عروق کرونر را به صورت بهتری به تصویر بکشیم و انسداد آن را بهتر تشخیص دهیم.

با این حال، مواردی وجود دارد که ما می ‌توانیم به کمک آنها منشأ شریان کرونر را ببینیم. اما این بخش کوچکی که می ‌توانیم ببینیم محل انسداد نبوده، و برای همه ‌ی افراد قابل مشاهده نیست.

آیا می ‌توانید استنت‌ ها را در اکوکاردیوگرام ببینید؟

متاسفانه نه. استنت‌ ها، در اکوکاردیوگرام دیده نمی ‌شوند، با این حال، تکنسین اکو ممکن است گاهی اوقات، سایه ایجاد شده توسط استنت را مشاهده کند. اما به طور معمول، خیر، شما به همین راحتی نمی ‌توانید استنت را در اکوکاردیوگرام ببینید.

چه چیزی را می ‌توانید در اکوکاردیوگرام ببینید؟

همانطور که قبلاً اشاره کردم، موارد بسیاری وجود دارد که در سونوگرافی قلب یا اکوکاردیوگرام مشاهده می‌ شود.

دریچه های قلب

دریچه ‌های قلب، معمولاً اولین چیزی هستند که مورد توجه بیماران قرار می‌ گیرد و در مورد آن از من سؤال می‌ پرسند.

به این دلیل که دریچه‌ های قلب، در اولین تصاویر گرفته شده کاملاً واضح بوده و حرکت زیادی دارند. بسیاری از مردم می‌ گویند که آن ها، حالتی شبیه دست زدن‌ دارند.

دریچه قلب

محفظه ‌های قلب

مورد دیگری که به وضوح در اکوکاردیوگرام دیده می شود، محفظه‌ های قلب است. بر روی یک اکو، محفظه‌ های قلب، به صورت یک تصویر سیاه بزرگ روی صفحه نمایان خواهد شد. به دلیل اینکه محفظه ‌های قلب، محل نگهداری خون هستند، و خون، امواج صوتی را منعکس نمی ‌کند، بنابراین تصویر آن مناطق سیاه است.

عضله قلب

ویژگی دیگری که می توانید در اکوکاردیوگرام ببینید، عضله قلب است. به علت اینکه این عضلات، همان چیزی است که باعث پمپاژ یا فشردن قلب می‌شود، شما به راحتی می ‌توانید آن ها را مشاهده کنید. شما در طول معاینه، بارها و بارها می ‌توانید فشرده شدن عضلات قلب را ببینید.

نتیجه نهایی

این که آیا با اکوکاردیوگرام، انسداد عروق دیده می ‌شود یا خیر، یکی از متداول ‌ترین سؤالاتی است که از من، به عنوان یک تکنسین اکوکاردیوگرافی پرسیده می‌ شود. من می ‌توانم دلیل آن را درک کنم. برای شما مهم است که بدانید عروق کرونر شما مسدود است یا خیر.

اما تست ‌های بسیار بهتری برای مشاهده‌ی وضعیت و انسداد شریان ‌ها وجود دارد. و اغلب اوقات، در حین همین تست‌ ها، در صورت مسدود بودن شریان، پزشکان از استنت استفاده می‌ کنند.

درمان بیماری عروق کرونر

درمان بیماری عروق کرونر معمولا شامل تغییر سبک زندگی، داروها و بعضاً در موارد لزوم اقدمات تهاجمی از قبیل آنژیوپلاستی یا عمل باز قلب می باشد.

تغییر سبک زندگی

پیروی از یک شیوه ی زندگی سالم می تواند اثرات بسیار چشمگیری داشته باشد. از جمله اقدامات موثر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ترک سیگار
 2. داشتن رژیم غذایی سالم
 3. ورزش منظم
 4. کاهش وزن
 5. کاهش استرس
 6. در صورتی که به فشار خون ، چربی خون و یا دیابت مبتلا هستید، کنترل و درمان مناسب آنها تاثیر بسزایی در کاهش بروز حوادث قلبی و عرقی خواهد داشت.
علائم چربی خون بالا در مردان

درمان دارویی

داروهای متنوعی در درمان بیماری عروق کرونر استفاده می شوند، از جمله :

✅داروهای کاهنده کلسترول

این داروها با کاهش میزان کلسترول خون، خصوصاً LDL (کلسترول بد) منجر به کاهش ماده اولیه ای که در دیواره قلب تجمع پیدا می کند، می شود. همچنین این داروها میزان التهاب در عروق را نیز کاهش می دهند.

✅آسپرین

پزشک شما ممکن است آسپرین یا سایر داروها رقیق کننده ی خون را برای شما تجویز کند. که این امر منجر به کاهش احتمال تشکیل لخته در عروق قلب شما می شود. همچنین در صورتی که شما قبلا حمله ی قلبی را تجربه کرده اید، آسپرین می تواند از بروز حملات بعدی در آینده تا حدی جلوگیری کند.

مواردی وجود دارد که ممکن است آسپرین توصیه نشود. برای مثال: در افرادی که دچار اختلالات خونی هستند یا زخم های گوارشی فعال دارند، یا بیمارانی که از سایر داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، ممکن است آسپرین توصیه نشده و در این موارد حتما از پزشک خود سئوال نمائید.

چندین رده ی دارویی را می توان به این منظور به بیمار تجویز کرد. از جمله این داروها می توان به بتا بلاکرها ، داروهای مهار کننده کانال کلسیم، رانو لازین، داروهای گشاد کننده عروق، مثل نیتروگلیسیرین، اشاره کرد.

همچنین با در نظر گرفتن سایر بیماری های همراه از جمله دیابت ، فشار خون و غیره ممکن است داروهای دیگری نیز به بیمار تجویز شود.

آنژیوپلاستی عروق کرونری

آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش درمانی است که در آن عروقی که دچار تنگی یا انسداد شده اند را باز می کنیم. در آنژیوپلاستی یک بالن را به محل تنگی فرستاده و به صورت موقت باد می کنیم که این امر به بازگشایی عروق کمک می کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونری

عمل باز قلب (بایپس عروق کرونر)

در عمل بایپس شریان یا ورید از محل دیگری از بدن شما برداشته می شود و به رگ قلب شما بعد از محل تنگی اضافه می شود. این عمل نیازمند این است که قفسه ی سینه ی شما باز شده و ریکاوری و دوران نقاهت بعد از عمل بایپس بسیار طولانی تر و سخت تر می باشد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام‌خدمت دکتر عزیز گرامی بنده ۳۳ سال سن دارم مدتی هست درد دست چپ و قفسه سینه هم قسمت بالا قفسه سینه چپ و هم گاهی زیر سینه چپ درد دارم نوار قلب گرفتم گفتند مشکل داری ازمایش خون که برای تشخیص سکته است هم دادم که خدا روشکر چیزی نبود بعضی وقتها یهو قفسه سینه م درد میگیره زیر دو دقبقه ضربان قلبم تند میشه و رنگم میپره و احساس سرما با خوردن اب و پردمرانول ۲۰ و اسپرین بهتر میشم اکو دادم گفتن مشکلی نداری فقط کمی افتادگی خفیف خیلی خفیف دریچه میترال داری...راهنمایی کنید لازمه سیتی انژو انجام بدم ؟؟؟ممکنه این درد بع خاطر گرفتگی عروق باشه ؟؟؟چاق نیستم وزتم ۶۰ و قدم ۱۶۰
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام نوار مشکل مهمی ندارد اگر در حین فعالیت درد دارید بهتره از نظر عروق قلب هم ارزیابی شوید تست ورزش هم می‌تواند کمک کننده باشد هر چند سی‌تی آنژیو دقیق تر هست ولیکن هزینه بیشتری دارد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دکتر خداخیرت بده .علائم بیماری بنده :کف پاهام داغ میشه خودمم گرمم میشه ریه ام حس میکنم کمی نفس کشیدنم گاها درگیره . جدیدا درد های ریز موج داره . معده ام نیز تحت فشار قرار داده . خیلی ممنونم دردمو بگید بهم 💐
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما مشکل شما قلبی نیست
 • تصویر کاربر صفری سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من یک سال پیش حمل قلبی داشتم وعمل باز انجام دادم دکترگفت دیگه قرص اسویکس مصرف نکن آیا دیگه مشکلی بارم ایجاد نمیشه نخورم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)
   خیر مشکلی نیست
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۷ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .پدرم دو سه روزه گردن و کتف چپشون درد دارن .پنج سال پیش عمل قلب باز داشتن سه ماه قبل هم به خاطر بالا رفتن فشارخون بستری شدن اما آزمایش و اکو و نوار قلب مشکلی نداشت .الان این دردی که در گردن دارن باید پیگیری بشه یا رفع میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۷ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۹ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.من چند ماهی هست که اغلب احساس درد قلب دارم.نوار قلب و اکوم خوب بود ولی چربی خون خیلی بالایی داشتم.بعد از چند وقت مصرف دارو الان چربی خونم هم پایین اومده ولی باز گاه گدار درد دارم.بعد از تست ورزش پزشک گفت احتمال گرفتگی رگ داری و باید اسکن قلب انجام بدی.تا اونموقع هم فنوفیبرات و آسپرین رو ادامه بده.چند تا سوال داشتم.آیا اسکن قلب دقیق هست یا نه??? خوردن روزانه نصف لیوان معجون لیمو و سیر با روزی 1 عدد آسپرین تداخل داره یا نه???? و اینکه آیا خوردن این معجون رو شما صلاح میدونید یا نه???? ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۹ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام معجون که فرمودید تاثیری در باز کردن عروق قلب ندارد
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۹ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ممنون میشم جوابم بدین من ۱۵سالمه نزدیک به ۱۰روزی هست قفسه سینم درد میکنه و هم راست و چپ بیشتر هم راست و وقتی هم ک لمس میکنم قفسه سینم هم درد میگیره و نوار قلب دادم گفت خوبه مشکلی نداری و وقتی هم ک نفس عمیق میکشم قفسه سینم درد میگیره ب خصوص وسط قفسه سینم باید چیکار کنم مشکلم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۹ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
 • تصویر کاربر حمزه سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن یک ساله پنیک دارم وچندماهه استرس میگیرم یا عصبی میشم قفسه سینم دردمیگیره،میترسم یه وقت ازشدت استرس وناراحتی قلبم بگیره،میشه کمکم کنید دوبارهم نوارقلب دادم گفتن مشکلی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر ز.ش سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون میشه بگید این عکس زیر قفسه سینه سمت چپمه ضربه اینا هم نخوره به مقداری هم احساس درد دارم دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش)
   عروق عنکبوتی هست و اهمیتی ندارد، درد هم مربوط به این ضایعه نیست
 • تصویر کاربر نیک شنبه ۲۱ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،من خانمی ۳۷ ساله که دچار استرس و اضطراب شدید هستم و سابقه ی حمله پانیک،یک ماه و نیم پیش اکو قلب دادم که گفتن مشکلی نداره و چند روز بعد نوار قلب موقع تپش گرفتن که بالا بود ضربان قلبم و فشارم بالا بود که سایقه ی فشار نداشتم البته صبحش قهوه خورده بودم،دو هفته ی پیش به دنبال فوت یکی از اقوام نزدیکم دچار تپش قلب و پانیک شدم،که حالت پانیکم دو هفته طول کشید،سه روز پیش با علائم آنفولانزا لرز و تبی که داشتم و استرس شدید به دکتر قلب مراجعه کردم که نوار و اکو گرفتن ضربان قلبم بالا بود ولی گفتن اکو مشکلی نداره و فشارم ۱۴/۹ بودو ضربانم ۱۳۰.دکتر گفتن اکو مشکلی نداره ولی شاید التهاب عضله ی قلب باشه که برام آزمایش cbc,تیرویید و آنزیم قلب نوشتن و قرص متوپرولول ۲۳ دادن روزی یکبار که من واقعا استرس گرفتم،و هنوز از نظر تب و لرز خوب نشدم می خواستم بدونم اگه تو این حالت تب آزمایش بدم مشکلی نداره؟و اینکه من تا حالا مشکل تیروئید نداشتم و آذر ماه پارسال چکاپ کلی دادم و مشکلی تا حالا نداشتم البته یکی از کلیه هام یه آتروفی خفیف داره که اسکن و آزمایش هام خوب بوده و مرداد امسال سونو دادم که مشکلی نداشته،می خواستم نظر شما رو بدونم،نوار و سونو یکی برای یک ماه و نیم پیش و یکی دیگه برای سه روز پیش هست
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 1 سال پیش)
   سلام اکو انجام شده مشکل خاصی گزارش نکرده انجام آزمایش در شرایط فعلی شما بلامانع هست
  2. تصویر کاربر نیک یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 1 سال پیش)
   ممنونم آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 1 سال پیش)
   🌺
  4. تصویر کاربر نیک سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش)
   ببخشید آقای دکتر نظرتون رو راجع به جواب آزمایشم لطف می کنید
  5. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۱ آبان ۱( 1 سال پیش)
   آزمایش رویت نشد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Mothrehhosseini شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  هفته قبل یه لحظه احساس کردم انگار قلب مورد فشار قرار گرفته و نفس کشیدن برام سخت شد و بعد گذشت چند دقیقه هم دستهام و پاهام شروع کرد به لرزش که با اورژانس تماس گرفتم و راهی بیمارستان شدم که با وصل کردن اکسیژن و دادن قرص پروپرانول مرخصم کردن؛قبلا هم هر از گاهی این فشرده شدن قلبم رو احساس می کردم ولی تنگی نفس و لرز رو به همراه نداشت.خواستم بدونم مشکل از چی میتونه باشه و نیاز هست به پزشک متخصص مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.