تشخیص و درمان بیماری عروق کرونر

تشخیص بیماری عروق کرونر مانند تشخیص هر بیماری دیگری با گرفتن یک شرح حال دقیق از بیمار آغاز می شود و در مواردی که پزشک شما به بیماری عروق کرونر مشکوک است، ممکن است بررسی هایی جهت اثبات یا رد این بیماری نیاز باشد.

از جمله تست های تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نوار قلب : نوار قلب معمولا قدم اول بررسی مرحله اول در بررسی های تکمیلی قلبی عروقی می باشد. و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار پزشک قرار می دهد. از جمله در تشخیص سکته های قلبی در گذشته و یا سکته قلبی در حال وقوع بسیار کمک کننده می باشد.

هر چند نوار قلب نرمال رد کننده بیماری های قلبی عروقی نیست و ممکن است فردی دچار تنگی های مهمی در عروق قلب خود باشد، ولی نوار قلب وی در حال استراحت کاملا نرمال باشد.

 1. اکو کاردیوگرافی: دستگاه اکوکاردیوگرافی مانند دستگاه سونوگرافی بوده هر چند در جزئیات تفاوت هایی با هم دارند. اکوکاردیوگرافی قادر به دیدن عروق قلب نبوده و با اکو می توانیم پمپاژ قلب، حرکت دیواره های قلب و همچنین بیماری های دریچه ایی را به خوبی بررسی کنیم. در حین اکوکاردیوگرافی پزشک متوجه می شود که آیا تمام دیواره های قلب حرکت نرمال داشته و عملکرد پمپی قلب شرکت می کنند یا خیر؟ دیواره هایی از قلب که به خوبی حرکت نمی کنند، در حمله ی قلبی در گذشته دچار آسیب شده اند و یا اکسیژن خیلی کمی دریافت می کنند که این می تواند نشانه ایی از بیماری عروق کرونر باشد. لذا اکو می تواند سکته قلبی را که در گذشته رخ داده است را به خوبی تشخیص دهد. و همچنین در صورتی که در عروق خون رسان به عضله قلب که به تازگی ایجاد شده (بیش از ۹۰ درصد) وجود داشته باشد، این میزان تنگی حتی قبل از وقوع سکته باعث می شود که دیواره ای از قلب که از این رگ خون دریافت می کند، به علت عدم دریافت اکسیژن کافی، حرکت مناسب نداشته و با اکو قابل تشخیص می باشد.

هر چند اکوی نرمال رد کننده وجود تنگی مهم عروق کرونر نمی باشد. زیرا حتی با وجود تنگی هایی حدود ۸۰ درصد و یا بیشتر، همچنان دیواره قلب در حال استراحت به خوبی حرکت کرده و انقباض مناسبی خواهند داشت.

 1. استرس تست: از آنجایی که گفتیم در مراحلی از بیماری عروق کرونر بیماران در حال استراحت بی علامت هستند. فقط در حین فعالیت دچار علامت می شوند. تست هایی طراحی شده است که ضربان قلب بیمار را بالا برده و سپس ارزیابی های لازم انجام شود. به این نوع تست ها استرس تست گفته می شود که شامل: تست ورزش ، استرس اکو و اسکن هسته ای قلب می‌باشد. در این تست ها جهت افزایش ضربان قلب از بیمار خواسته می شود که روی تردمیل یا دوچرخه ی ثابت شروع به فعالیت کرده و در آن دسته از بیماران که امکان فعالیت ورزشی ندارند، می توانند جهت افزایش ضربان از دارو استفاده کرد.
 2. Error! Hyperlink reference not valid.: یک روش تشخیصی غیرتهاجمی جهت تشخیص بیماری عروق کرونر می باشد. در این روش ابتدا یک راه وریدی روی دست شما تعبیه می شود سپس ماده حاجب از این طریق تزریق شده و تصاویری از عروق قلب شما تهیه می شود.

در صورت شک به بیماری عروق کرونر، پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از تست هایی را که ذکر کردیم برای شما درخواست نماید. و در صورتی که بر اساس نتایج به دست آمده از این تست ها بیماری عروق کرونر برای شما مطرح باشد، قدم آخر و قطعی جهت تشخیص آنژیوگرافی عروق کرونر می باشد.

آنژیوگرافی عروق کرونری

آنژیوگرافی یک روش برای تشخیص بیماری عروق کرونر بوده که در آن با استفاده از پرتو ایکس جهت مشاهده عروق قلب استفاده می شود. با این روش تشخیصی امکان بررسی وجود تنگی در عروق قلب فراهم می شود. آنژیوگرافی عروق کرونری در در واقع گروهی از اقدامات تشخیصی است که تحت عنوان کاتتریزایسیون نامیده می شوند.

 

در صورتی که می خواهید اطلاعات دقیقی در مورد آنژیوگرافی بدست آورید توصیه می کنیم مقاله آنژیوگرافی عروق کرونری را مطالعه نمایید.

 

درمان بیماری عروق کرونر

درمان بیماری عروق کرونر معمولا شامل تغییر سبک زندگی ، داروها و بعضاً در موارد لزوم اقدمات تهاجمی از قبیل آنژیوپلاستی یا عمل باز قلب می باشد.

تغییر سبک زندگی

پیروی از یک شیوه ی زندگی سالم می تواند اثرات بسیار چشمگیری داشته باشد. از جمله اقدامات موثر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ترک سیگار
 2. داشتن رژیم غذایی سالم
 3. ورزش منظم
 4. کاهش وزن
 5. کاهش استرس
 6. در صورتی که به فشار خون ، چربی خون و یا دیابت مبتلا هستید، کنترل و درمان مناسب آنها تاثیر بسزایی در کاهش بروز حوادث قلبی و عرقی خواهد داشت.

درمان دارویی

داروهای متنوعی در درمان بیماری عروق کرونر استفاده می شوند، از جمله :

 1. داروهای کاهنده کلسترول : این داروها با کاهش میزان کلسترول خون، خصوصاً LDL (کلسترول بد) منجر به کاهش ماده اولیه ای که در دیواره قلب تجمع پیدا می کند، می شود. همچنین این داروها میزان التهاب در عروق را نیز کاهش می دهند.
 2. آسپرین: پزشک شما ممکن است آسپرین یا سایر داروها رقیق کننده ی خون را برای شما تجویز کند. که این امر منجر به کاهش احتمال تشکیل لخته در عروق قلب شما می شود. همچنین در صورتی که شما قبلا حمله ی قلبی را تجربه کرده اید، آسپرین می تواند از بروز حملات بعدی در آینده تا حدی جلوگیری کند.

مواردی وجود دارد که ممکن است آسپرین توصیه نشود. برای مثال: در افرادی که دچار اختلالات خونی هستند یا زخم های گوارشی فعال دارند، یا بیمارانی که از سایر داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، ممکن است آسپرین توصیه نشده و در این موارد حتما از پزشک خود سئوال نمائید.

 1. داروهایی که منجر به کاهش بروز درد در بیمار می شود:

چندین رده ی دارویی را می توان به این منظور به بیمار تجویز کرد. از جمله این داروها می توان به بتا بلاکرها ، داروهای مهار کننده کانال کلسیم، رانو لازین، داروهای گشاد کننده عروق، مثل نیتروگلیسیرین، اشاره کرد.

همچنین با در نظر گرفتن سایر بیماری های همراه از جمله دیابت ، فشار خون و غیره ممکن است داروهای دیگری نیز به بیمار تجویز شود.

اقدامات تهاجمی جهت باز کردن عروق قلب (آنژیوپلاستی عروق کرونری)

آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش درمانی است که در آن عروقی که دچار تنگی یا انسداد شده اند را باز می کنیم. در آنژیوپلاستی یک بالن را به محل تنگی فرستاده و به صورت موقت باد می کنیم که این امر به بازگشایی عروق کمک می کند.

 

اگر مایل هستید که در مورد آنژیوپلاستی اطلاعات دقیقی داشته باشید توصیه می کنیم مقاله آنژیوپلاستی عروق کرونر را مطالعه نمایید.

 

عمل باز قلب (بایپس عروق کرونر)

در عمل بایپس شریان یا ورید از محل دیگری از بدن شما برداشته می شود و به رگ قلب شما بعد از محل تنگی اضافه می شود. این عمل نیازمند این است که قفسه ی سینه ی شما باز شده و ریکاوری و دوران نقاهت بعد از عمل بایپس بسیار طولانی تر و سخت تر می باشد.

تشخیص و درمان بیماری عروق کرونر مهمترین اهمیت و بالاترین اولویت را برای هرکسی که دچار این مشکل یا بیماری می شود را خواهد داشت. اما یک عامل بسیار مهم بنام عامل انسانی در رفع یا عدم رفع این مشکل بسیار می تواند تاثیر داشته باشد. در نتیجه باید سعی شود به بهترین متخصص در این حوزه مراجعه شود. اما شاید سوال شود که چطور بتوانیم این تشخیص دهیم که بهترین متخصصان در این حوزه چه کسانی هستند. ما در این سایت مقاله ای تحت عنوان بهترین متخصص قلب را برای شما به نگارش درآورده ایم و در آن ۶ فاکتور که باید درنظر داشت را ذکر کرده ایم.