وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

تشخیص گرفتگی عروق قلب با اکو به چه صورت است؟ تشخیص بیماری عروق کرونر مانند تشخیص هر بیماری دیگری با گرفتن یک شرح حال دقیق از بیمار آغاز می شود و در مواردی که پزشک شما به بیماری عروق کرونر مشکوک است، ممکن است بررسی هایی جهت اثبات یا رد این بیماری نیاز باشد. از جمله تست های تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

محل تشکیل لخته های خونی

روش های تشخیص گرفتگی عروق قلب

1- آیا نوار قلب گرفتگی عروق را نشان میدهد؟

نوار قلب معمولا قدم اول بررسی مرحله اول در بررسی های تکمیلی قلبی عروقی می باشد. و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار پزشک قرار می دهد. از جمله در تشخیص سکته های قلبی در گذشته و یا سکته قلبی در حال وقوع بسیار کمک کننده می باشد. هر چند نوار قلب نرمال رد کننده بیماری های قلبی عروقی نیست و ممکن است فردی دچار تنگی های مهمی در عروق قلب خود باشد، ولی نوار قلب وی در حال استراحت کاملا نرمال باشد.

2-استرس تست

از آنجایی که گفتیم در مراحلی از بیماری عروق کرونر بیماران در حال استراحت بی علامت هستند. فقط در حین فعالیت دچار علامت می شوند. تست هایی طراحی شده است که ضربان قلب بیمار را بالا برده و سپس ارزیابی های لازم انجام شود. به این نوع تست ها استرس تست گفته می شود که شامل: تست ورزش ، استرس اکو و اسکن هسته ای قلب می‌باشد.

در این تست ها جهت افزایش ضربان قلب از بیمار خواسته می شود که روی تردمیل یا دوچرخه ی ثابت شروع به فعالیت کرده و در آن دسته از بیماران که امکان فعالیت ورزشی ندارند، می توانند جهت افزایش ضربان از دارو استفاده کرد.

3- اسکن هسته ای قلب

 یک روش تشخیصی غیرتهاجمی جهت تشخیص بیماری عروق کرونر می باشد. در این روش ابتدا یک راه وریدی روی دست شما تعبیه می شود سپس ماده حاجب از این طریق تزریق شده و تصاویری از عروق قلب شما تهیه می شود.

در صورت شک به بیماری عروق کرونر، پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از تست هایی را که ذکر کردیم برای شما درخواست نماید. و در صورتی که بر اساس نتایج به دست آمده از این تست ها بیماری عروق کرونر برای شما مطرح باشد، قدم آخر و قطعی جهت تشخیص آنژیوگرافی عروق کرونر می باشد.

4- آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی یک روش برای تشخیص بیماری عروق کرونر بوده که در آن با استفاده از پرتو ایکس جهت مشاهده عروق قلب استفاده می شود. با این روش تشخیصی امکان بررسی وجود تنگی در عروق قلب فراهم می شود. آنژیوگرافی عروق کرونری در در واقع گروهی از اقدامات تشخیصی است که تحت عنوان کاتتریزایسیون نامیده می شوند.

در صورتی که می خواهید اطلاعات دقیقی در مورد آنژیوگرافی بدست آورید توصیه می کنیم مقاله آنژیوگرافی عروق کرونری را مطالعه نمایید.

5- اکو کاردیوگرافی

دستگاه اکوکاردیوگرافی مانند دستگاه سونوگرافی بوده هر چند در جزئیات تفاوت هایی با هم دارند. اکوکاردیوگرافی قادر به دیدن عروق قلب نبوده و با اکو می توانیم پمپاژ قلب، حرکت دیواره های قلب و همچنین بیماری های دریچه ایی را به خوبی بررسی کنیم. در حین اکوکاردیوگرافی پزشک متوجه می شود که آیا تمام دیواره های قلب حرکت نرمال داشته و عملکرد پمپی قلب شرکت می کنند یا خیر؟ دیواره هایی از قلب که به خوبی حرکت نمی کنند، در حمله ی قلبی در گذشته دچار آسیب شده اند و یا اکسیژن خیلی کمی دریافت می کنند که این می تواند نشانه ایی از بیماری عروق کرونر باشد. لذا اکو می تواند سکته قلبی را که در گذشته رخ داده است را به خوبی تشخیص دهد.

همچنین در صورتی که در عروق خون رسان به عضله قلب که به تازگی ایجاد شده (بیش از 90 درصد) وجود داشته باشد، این میزان تنگی حتی قبل از وقوع سکته باعث می شود که دیواره ای از قلب که از این رگ خون دریافت می کند، به علت عدم دریافت اکسیژن کافی، حرکت مناسب نداشته و با اکو قابل تشخیص می باشد. هر چند اکوی نرمال رد کننده وجود تنگی مهم عروق کرونر نمی باشد. زیرا حتی با وجود تنگی هایی حدود 80 درصد و یا بیشتر، همچنان دیواره قلب در حال استراحت به خوبی حرکت کرده و انقباض مناسبی خواهند داشت.

آیا با اکوکاردیوگرام می ‌توان رگ‌ های مسدود شده را تشخیص داد؟

مواردی وجود دارد که توسط اکوکاردیوگرام مشخص نمی ‌شود. یکی از مواردی که اکو قادر به تشخیص آن نیست، گرفتگی یا انسداد عروق است. تست ‌های پزشکی دیگری وجود دارد که در تشخیص گرفتگی عروق بسیار عالی هستند، اما اکوکاردیوگرافی شامل آن ها نمی‌شود. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چرا اکوکاردیوگرام‌ ها نمی ‌توانند انسداد رگ‌ های قلب را نشان دهند؟

به طور کلی، به علت اینکه شریان ‌های کرونر بسیار کوچک‌ هستند، در اکوکاردیوگرام دیده نمی ‌شوند. فناوری سونوگرافی، طی سال‌ های گذشته به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است. به حدی که ما با تکنولوژی‌ های جدید سونوگرافی، مانند سونوگرافی اولتراسوند (مافوق صوت) سه بعدی و بالا بردن عوامل کیفیت تصویر، مانند Definity، قادر به بررسی برخی از ساختار های قلب -که قبلاً هرگز نتوانسته‌ایم آن ها را ببینیم- هستیم و بعید نیست که به زودی بتوانیم عروق کرونر را به صورت بهتری به تصویر بکشیم و انسداد آن را بهتر تشخیص دهیم.

با این حال، مواردی وجود دارد که ما می ‌توانیم به کمک آنها منشأ شریان کرونر را ببینیم. اما این بخش کوچکی که می ‌توانیم ببینیم محل انسداد نبوده، و برای همه ‌ی افراد قابل مشاهده نیست.

آیا می ‌توانید استنت‌ ها را در اکوکاردیوگرام ببینید؟

متاسفانه نه. استنت‌ ها، در اکوکاردیوگرام دیده نمی ‌شوند، با این حال، تکنسین اکو ممکن است گاهی اوقات، سایه ایجاد شده توسط استنت را مشاهده کند. اما به طور معمول، خیر، شما به همین راحتی نمی ‌توانید استنت را در اکوکاردیوگرام ببینید.

چه چیزی را می ‌توانید در اکوکاردیوگرام ببینید؟

همانطور که قبلاً اشاره کردم، موارد بسیاری وجود دارد که در سونوگرافی قلب یا اکوکاردیوگرام مشاهده می‌ شود.

دریچه های قلب

دریچه ‌های قلب، معمولاً اولین چیزی هستند که مورد توجه بیماران قرار می‌ گیرد و در مورد آن از من سؤال می‌ پرسند.

به این دلیل که دریچه‌ های قلب، در اولین تصاویر گرفته شده کاملاً واضح بوده و حرکت زیادی دارند. بسیاری از مردم می‌ گویند که آن ها، حالتی شبیه دست زدن‌ دارند.

دریچه قلب

محفظه ‌های قلب

مورد دیگری که به وضوح در اکوکاردیوگرام دیده می شود، محفظه‌ های قلب است. بر روی یک اکو، محفظه‌ های قلب، به صورت یک تصویر سیاه بزرگ روی صفحه نمایان خواهد شد. به دلیل اینکه محفظه ‌های قلب، محل نگهداری خون هستند، و خون، امواج صوتی را منعکس نمی ‌کند، بنابراین تصویر آن مناطق سیاه است.

عضله قلب

ویژگی دیگری که می توانید در اکوکاردیوگرام ببینید، عضله قلب است. به علت اینکه این عضلات، همان چیزی است که باعث پمپاژ یا فشردن قلب می‌شود، شما به راحتی می ‌توانید آن ها را مشاهده کنید. شما در طول معاینه، بارها و بارها می ‌توانید فشرده شدن عضلات قلب را ببینید.

نتیجه نهایی

این که آیا با اکوکاردیوگرام، انسداد عروق دیده می ‌شود یا خیر، یکی از متداول ‌ترین سؤالاتی است که از من، به عنوان یک تکنسین اکوکاردیوگرافی پرسیده می‌ شود. من می ‌توانم دلیل آن را درک کنم. برای شما مهم است که بدانید عروق کرونر شما مسدود است یا خیر.

اما تست ‌های بسیار بهتری برای مشاهده‌ی وضعیت و انسداد شریان ‌ها وجود دارد. و اغلب اوقات، در حین همین تست‌ ها، در صورت مسدود بودن شریان، پزشکان از استنت استفاده می‌ کنند.

درمان بیماری عروق کرونر

درمان بیماری عروق کرونر معمولا شامل تغییر سبک زندگی، داروها و بعضاً در موارد لزوم اقدمات تهاجمی از قبیل آنژیوپلاستی یا عمل باز قلب می باشد.

تغییر سبک زندگی

پیروی از یک شیوه ی زندگی سالم می تواند اثرات بسیار چشمگیری داشته باشد. از جمله اقدامات موثر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ترک سیگار
 2. داشتن رژیم غذایی سالم
 3. ورزش منظم
 4. کاهش وزن
 5. کاهش استرس
 6. در صورتی که به فشار خون ، چربی خون و یا دیابت مبتلا هستید، کنترل و درمان مناسب آنها تاثیر بسزایی در کاهش بروز حوادث قلبی و عرقی خواهد داشت.
علائم چربی خون بالا در مردان

درمان دارویی

داروهای متنوعی در درمان بیماری عروق کرونر استفاده می شوند، از جمله :

✅داروهای کاهنده کلسترول

این داروها با کاهش میزان کلسترول خون، خصوصاً LDL (کلسترول بد) منجر به کاهش ماده اولیه ای که در دیواره قلب تجمع پیدا می کند، می شود. همچنین این داروها میزان التهاب در عروق را نیز کاهش می دهند.

✅آسپرین

پزشک شما ممکن است آسپرین یا سایر داروها رقیق کننده ی خون را برای شما تجویز کند. که این امر منجر به کاهش احتمال تشکیل لخته در عروق قلب شما می شود. همچنین در صورتی که شما قبلا حمله ی قلبی را تجربه کرده اید، آسپرین می تواند از بروز حملات بعدی در آینده تا حدی جلوگیری کند.

مواردی وجود دارد که ممکن است آسپرین توصیه نشود. برای مثال: در افرادی که دچار اختلالات خونی هستند یا زخم های گوارشی فعال دارند، یا بیمارانی که از سایر داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، ممکن است آسپرین توصیه نشده و در این موارد حتما از پزشک خود سئوال نمائید.

چندین رده ی دارویی را می توان به این منظور به بیمار تجویز کرد. از جمله این داروها می توان به بتا بلاکرها ، داروهای مهار کننده کانال کلسیم، رانو لازین، داروهای گشاد کننده عروق، مثل نیتروگلیسیرین، اشاره کرد.

همچنین با در نظر گرفتن سایر بیماری های همراه از جمله دیابت ، فشار خون و غیره ممکن است داروهای دیگری نیز به بیمار تجویز شود.

آنژیوپلاستی عروق کرونری

آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش درمانی است که در آن عروقی که دچار تنگی یا انسداد شده اند را باز می کنیم. در آنژیوپلاستی یک بالن را به محل تنگی فرستاده و به صورت موقت باد می کنیم که این امر به بازگشایی عروق کمک می کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونری

عمل باز قلب (بایپس عروق کرونر)

در عمل بایپس شریان یا ورید از محل دیگری از بدن شما برداشته می شود و به رگ قلب شما بعد از محل تنگی اضافه می شود. این عمل نیازمند این است که قفسه ی سینه ی شما باز شده و ریکاوری و دوران نقاهت بعد از عمل بایپس بسیار طولانی تر و سخت تر می باشد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۱۲ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام
  بنده 30 سالمه و 8 ماه پیش قلبم درد گرفت چون تپش قلب دارم رفتم نوار و اکو دادم که هر دو تاش نرمال بود فقط تپش قلب داشتم 4 ماه پیش هم مکث در ضربان قلبم داشتم که متخصص بهم گفت مشکل خاصی نیست فقط فشار دیاستولم گفت که بالاست بعد از یه ماه مشکلم حل شد ولی الان نزدیک 5 ماه میشه که دست چپم بیشتر قسمت بازو میسوزه و یه حالت سوزش مانندی داری و الان چند روز میشه که این سوزشه به سمت چپ گردنم هم زده و زیر دندونای دو طرف فک پایینم هم درد میکنه که البته دندان عقل نهفته دارم دیگه نمیدونم مشکل قلبی دارم یا نه فقط 8 ماه پیش نوار قلب و اکو دادم و به دو تا متخصص نشون دادم گفتن یکم شلی دریچه میترال داری ولی نرماله
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۲ دی ۰( 4 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود باید تست ورزش انجام شود
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۳ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۴ساله به دلیل درد خفیف قلبم که گاهی اوقات تو دست چپم حس میکنم گاهی هم پشت قفسه سینه واحساس گرفتگی سمت چپ گردن ویه ذره تو پای چپم به پزشک مراجعه کردم و نوارقلبم منظم بود و اکوی قلبم شل بودن یک دریچه رو نشون داد و تست ورزشم خیلی خوب بود ولی همچنان درد خفیف دارم ومن به علت خونریزی زیاد ماهیانه روزی دوعدد هماتینیک در دوران عادت ماهیانه میخورم خوردن این قرص که ضرری برای قلبم ایجاد نمیکنه؟و این که دکتر آزمایش برای ذخیره آهن و قند وچربی واین چیزا نوشت قندو چربی میدونم ندارم آیا ذخیره آهن وویتامین د۳ تاثیری روی قلب داره آیا حتما باید آزمایش ذخیره آهن و د۳و آزمایشای دیگه رو بدم؟ ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۳ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   شرح حال شما مطرح کننده بیماری قلبی نمی‌باشد و جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر اریانا چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من برای چکاپ قلب به بیمارستان مراجعه کرده بودن و اینکه نوار قلب هم دادن
  نوار قلبشون خیلی منظم و خوب بود اما دکتر به ایشون گفتن مثل اینکه مشکوک به گرفتگی هستن
  میخواستم بدونم که ایشون حتما باید اسکن را انجام بدن یا در حال حاظر لزومی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 5 ماه پیش)
   سلام برخی مواقع با شرح حال به تنهایی ممکنه که پزشک تشخیص بده نیاز به ارزیابی بیشتر هست
 • تصویر کاربر رحیمی دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام من حدوددوسال است عمل بازکردم گرفتگی عروق چن مدت شد باید برای آزمایش سی تی آنژیو کنم بعدهم بعدازعمل فشارم همیشه بااسترس بدون استرس بین ۸-۹هست ممنون ازپاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   در صورت داشتن علایم قلبی ممکن است لازم باشد ارزیابی مجدد شوید در غیر اینضورت نیازی به سی تی آنژیو نیست
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگه کسی هم اکو هم تست ورزش داده باشه و موردی نباشه نیازی هست
  که برای تشخیص گرفتگی رگها اسکن هسته‌ای انجام شود؟فرد موردنظر خانم هستن و اضافه وزن دارند
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   اگر تست نرمال باشد معمولا نیازی نیست مگر صلاحدید پزشک
 • تصویر کاربر متین شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام‌دکترحدود۴روزپیش‌‌دردشدیدی‌درسمت‌چپ‌قفسه‌سینه‌‌حدود۲دقیقه‌طول‌کشید‌بعدازآن‌حدود‌۴روزدرد‌درپشت‌‌درست‌درپشت‌قلب‌که‌ادامه‌دارد‌مراجعه‌به‌پزشک‌که‌نوارقلب‌‌ گرفته‌شد‌ووبعدازرؤیت‌پزشک‌گفتن‌نوارخوب‌نیست‌و‌دارو‌تجویزشد،استاتین۲۰،متورال۵۰,واسپرین۸۰‌وارجاع‌دادن‌به‌اکو‌.که‌بخاطرتعطیلی‌هنوزنرفتم‌.آیامشکل‌جدی‌دارم‌ممنون‌ازشما.سپاسگزارم‌،مردسن۴۵سال.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   سلام مدارک شما باید رویت بشه
  2. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   سلام مدارک شما باید رویت بشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یه مدته که سرگیجه داشتم بعد از اون دچار تپش قلب درد خفیف قفسه سینه شدم یه شب که درد قفسه سینه با درد دست چپ همراه شد به متخصص قلب مراجه کردم نوار قلب گرفت گفت مشکلی نداری اما بازم ادامه پیدا کرد دوباره مراجعه کردم اینبار اکو گرفتن بازهم گفتن مشگلی نیست یه سری داروهای ضد استرس بهم دادن سعی میکنم خودمو از استرس دور کنم ولی گاهی دوباره درد سراغم میاد که همش فکر میکنم الان سکته میکنم و اخر عمرم هست زندگی برام جهنم شده لطفا راهنماییم کنید باید چیکار گنم این چه دردیه چرا انقدر بهم استرس میده سرگیجه تپش قلب ممنونم از راهنماییتون
  خداحفظتون کنه.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید تست ورزش انجام شود
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من یه دختر ۱۴ ساله هستم که یه چند ماهی میشه قلبم در میگره و جدیدا هم خیلی بیشتر درد میگیره با نفش عمیق کشیدن هم خیلی بدتر میشه به نظرتون چیز جدی باید سریع به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
  2. تصویر کاربر زهرا شنبه ۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   وقتایی هم که استرسی ندارم نگران نیستم کاملا توی حالا عادی هستم یکم درد میگیره به ۱ دقیقه نمی‌کشه
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   مشکل شما قلبی نیست نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام می خواستم بپرسم که آیا تزریق واکسن کرونا(سینو فارم) احتمال لخته کردن عروق قلبی رو داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 7 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید حدود یکسال میشه عمل قلب باز کردم ولی هنوز احساس جای درد در قفسه سینه ودرد وبی حسی از جای رگی که از زیر سینه برداشتم دارم واحساس میکنم با دویدن وبلند حرف زدن نفس کم اورده وخسته میشوم لطفا بنده رو راهنمایی کنید اینا طبیعی است یا خیر داروها سر وقت مصرف میکنم وچکاو هم هر سه یا چهار ماه انجام میدم میگن مشکلی نداری ولی چرا من این مشکلات رو دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 7 ماه پیش)
   درد دیواره قفسه سینه ممکنه تا مدتی‌ادامه پیدا کنه ولی تنگی نفس نیاز به ارزیابی دارد
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر