وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

پروپرانولول متعلق به گروهی از داروهای مسدود کننده بتا می باشد. این دارو برای درمان مشکلات قلبی استفاده می شود و به اضطراب و پیشگیری از میگرن کمک می کند. اگر شما مشکل قلبی دارید، باید طبق تجویز متخصص قلب، پروپرانولول مصرف کنید تا:

پروپرانولول

اگر شما هورمون تیروئید بیش از حدی در بدن خود دارید، (تیروتوکسی) پروپرانولول می تواند به کاهش علائم کمک کند. شما معمولا آن را به همراه دارو های دیگر برای درمان تیروئید پر کار مصرف خواهید کرد. این دارو را تنها با تجویز پزشک می توان تهیه کرد. پرانول به صورت قرص های کوچک، کپسول یا به صورت مایع قورت دادنی در داروخانه ها موجود است.

مقدار مصرف دارو

مقدار مصرف برای بزرگسالان و کودکان بالاتر از 12 سال به این صورت می باشد:

1- فشار خون بالا

میزان آغازین مصرف معمولا 80 میلی گرم دو بار در روز می باشد. اگر این مقدار به خوبی عمل نکند (اگر فشار خون شما به اندازه کافی پایین نیاید )، پزشک شما ممکن است این دارو را به میزان حداکثر 160 میلی گرم، دو بار در روز افزایش دهد.

2- میگرن یا آنژین (درد قفسه سینه)

مقدار مصرف روزانه 40 میلی گرم 2 تا 3 بار می باشد. این مقدار می تواند تا 120 میلی گرم و 240 میلی گرم 1 بار در روز افزایش یابد. پزشک یا داروساز به شما توضیح خواهد داد که چگونه مقدار مصرف دارو را در طول روز تقسیم بندی کنید.

3- ضربان قلب نامنظم (آریتمی)

مقدار مصرف روزانه 10 میلی گرم تا 40 میلی گرم، 3 یا 4 بار می باشد.

4- اضطراب

مقدار مصرف 40 میلی گرم، یک بار در روز است که می تواند تا 40 میلی گرم، 3 بار در روز افزایش یابد.

5- هورمون تیروئید بیش از حد (تیروتوکسی)

مقدار مصرف روزانه 10 میلی گرم تا 40 میلی گرم، 3 یا 4 بار در روز می باشد. میزان مصرف مجاز معمولا برای افراد مسن یا افراد با مشکل کلیه یا کبد، کمتر می باشد.

عوارض مصرف بیش از حد قرص پرانول

مصرف بیش از حد پروپرانولول می تواند ضربان قلب شما را کند، و تنفس را برای شما دشوار کند. همچنین می تواند باعث سرگیجه و لرزش بدن شما شود. مقدار پروپرانولولی که می تواند منجر به عارضه شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پرانول یکی از مسدود کننده های بتای غیر اختصاصی در نظر گرفته می شود. این دارو می تواند بر پذیرنده های بتای 1 و 2 که موجب تپش قلب سریع و آهسته می شوند، تأثیر بگذارد.

پروپرانولول همچنین دارای توانایی تثبیت کنندگی غشا می باشد که کانالهای  Na میوسیت را مسدود کرده، مدت زمان  QRS را طولانی تر می کند و بر هدایت قلب تأثیر می گذارد. متابولیسم این دارو هپاتیک است و از طریق ادرار دفع می شود.

ضربان قلب

در مصرف بیش از حد داروی پروپرانولول، ما با اثرات مسدود کننده ی بتا و اثرات مسدود کردن کانال Na، سر و کار داریم. از جمله اثرات مسدود کننده ی بتا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افت ضربان قلب: از برادی کاردی سینوسی گرفته تا انسداد های دهلیزی بطنی
 • افت فشار خون: کاهش ضربان قلب و کاهش انقباض قلب
 • اسپاسم برونش
 • هایپرکالمی (افزایش سطح خونی یون پتاسیم در بدن)
 • هیپوگلیسمی (افت قند خون در بدن)

عوارض جانبی پروپرانولول

به طور کلی، قرص پرانول، عوارض جانبی و جدی ایجاد نمی کند. گرچه، امکان وقوع عوارضی هم وجود دارد. اگر شما هرکدام از عوارض جانبی زیر را تجریه کردید، هرچه زودتر جهت کمک گرفتن با پزشک و یا مراکز درمانی تماس بگیرید.

برادی کاردی (ضربان قلب پایین)

پروپرانولول نوعی مسدود کننده ی بتا می باشد، به این معنا که عملکرد هورمون های استرس، همچون آدرنالین را در پذیرنده ی بتای قلب مسدود می کند. این به این معناست که شما ممکن است ضربان قلب کند تری را به هنگام استفاده از پروپرانولول تجربه کنید. اگر پس از مصرف پروپرانولول، ضربان قلب شما کمتر از 50 ضربان در دقیقه باشد (در حین بیداری)، و شما یک ورزشکار آموزش دیده نیستید، باید فورا با پزشک تماس بگیرید. ضربان قلب کمتر از این سطح منجر به خستگی یا غش کردن می شود و معمولاً نیاز به درمان دارد.

احتمال تداخل قرص پروپرانولول با دارو های دیگر بسیار کم می باشد، اما توجه به این امر بسیار مهم می باشد.

هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

مسدود کننده ی بتای غیرانتخابی مانند پروپرانولول، می تواند از گلیکوژنولیز جلوگیری کند (فرآیندی که با آن، بدن شما گلیکوژن را می شکند تا به گلوکز تبدیل کند). این می تواند منجر به هیپوگلیسمی یا قند خون پایین شود. افراد مبتلا به دیابت باید هنگام استفاده از مسدود کننده های بتای غیرانتخابی، همچون پروپرانولول بیشتر مراقب باشند و پروپرانولول را تنها تحت نظر پزشک خود مصرف کنند.

قند خون پایین

یخ شدن دست و پا

پروپرانولول و یا دیگر مسدود کننده های بتا می توانند فشار خون را در اندام های شما کاهش دهند و در نتیجه دست و پای شما را بی حس و سرد کنند. این یکی از عوارض جانبی شناخته شده، اما نادر پروپرانولول می باشد که پدیده ی رینود مربوط به دارو، نامیده می شود. گرچه کاهش دمای دستان و پاهای شما معمولا چیزی نیست که در مورد آن احساس نگرانی کنید، اما در صورت بیحسی، یا دردناک بودن و یا سردی بیش از حد دستان و پاها پس از مصرف پرانول، فورا با پزشک تماس بگیرید.

افزایش وزن سریع/احتباس مایعات

استفاده از مسدود کننده های بتا (به ویژه مسدود کننده های قدیمی مانند آتنولول [تنورمین] و متاپرولول [لوپرسور، توپرول – ایکس ال]، منجر به افزایش وزن میانگین تقریبی 1 کیلوگرم می شود. گرچه برخی از بیماران ممکن است افزایش وزن بیشتری داشته باشند. اگر شما افزایش وزن قابل توجهی را پس از شروع مصرف داروی پروپرانولول تجربه کردید، تماس با پزشک ضروری است.

حالت تهوع، اسهال و یا استفراغ شدید

در موارد نادر، مصرف پروپرانولول می تواند به طور بالقوه باعث اسهال، استفراغ و حالت تهوع شدید در برخی از افراد شود.

حالت تهوع در افراد

تنگی نفس

هورمون های استرس مانند آدرنالین، نقش کمکی مهمی را در  راحت نفس کشیدن شما ایفا می کنند. هنگامی که شما پروپرانولول مصرف می کنید، این دارو می تواند اثرات آدرنالین را بر روی  ریه شما مسدود کند، و باعث ایجاد احساس تنگی نفس شود. مانند دیگر عوارض جانبی پروپرانولول، تنگی نفس شایع نمی باشد. با این حال می تواند بر روی بیمار در صورت داشتن آسم، بیماری ریوی مزمن یا دیگر بیماری هایی که باعث سخت نفس کشیدن شما به ویژه پس از فعالیت جسمانی می شوند، تاثیرات منفی داشته باشد.

مسدود کننده های بتا که به طور ویژه برای مسدود کردن اثرات هورمون های استرس در قلب ساخته شده اند، به طور معمول باعث تنگی نفس نمی شوند و در صورتی که شما درگیر آسم یا دیگر مشکلات تنفسی هستید، می توانند جایگرین مناسب تری برای پروپرانولول باشند.

توهمات بینایی

گرچه، مشخص نیست که پروپرانولول تأثیر خاصی بر بینایی دارد، اما درصد کمی از مصرف کنندگان پروپرانولول، گزارش کرده اند که دچار توهمات بینایی شده اند.

در بررسی های پزشکی، بین 0.3 و 0.6 درصد از مردم که با استفاده از پروپرانول تحت درمان قرار گرفته اند، گزارش کرده اند که دچار توهمات بینایی شده اند. در برخی از بررسی ها ، تا 17.5 درصد شرکت کنندگان پس از مصرف پروپرانولول مشکلات بینایی را گزارش کرده اند.

اگر پس از مصرف پروپرانولول توهمات بینایی را تجربه کردید، شما باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. در مطالعات پزشکی آمده است که توهمات بینایی ناشی از مسدود کننده های بتا پس از قطع کردن دارو یا تغییر دادن آن با یک داروی دیگر فورا از بین می روند.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نهال یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من یه مدت تپش قلب داشتم به دکتر مراجعه کردم اکو دادم گفت مشکل نداری وتپش قلبت عصبی هستش پروپرانول ۱۰ نوشت که دارم استفاده میکنم صبح وشب خیلی بهتر شدم گفتم یه بار در روز استفاده کنم دوباره تپش قلب داشتم الان دوباره دارم دوبار استفاده میکنم و میترسم به این قرص عادت کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   دوزی که مصرف می‌کنید پایین هست و خطر وابستگی به دارو وجود ندارد
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سه ماه پیش رفتم دکتر تیروید واسه چکاپ تیروید پر کاری دارم.. الان دو ماه گذشته نرفتم چکاو همین جوری دارم روز سه بار صبح ظهر شب قرص تیروید مصرف میکنم همراه با قرص پروپرانولول 20.. یه چند وقتیه حالت تهوه و استفراغ دارم میخواستم بدونم بخاطر اینکه روز سه بار قرص پروپرانولول 20 مصرف میکنم همراه با قرص تیرویدم ایجوری میشم یا مال چیزی دیگه است.. ممنون میشم راهنماییم کنین.. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   سلام علائم ما ارتباطی به مصرف پرانول ندارد
 • تصویر کاربر ابلفضل یکشنبه ۶ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من کبد چرب گرید ۲ دارم و هرروز پرانول ۲۰ مصرف میکنم مشکلی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۶ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست
 • تصویر کاربر صدیقه جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقای دکتر خانومی۳۰ ساله هستم با بیماری گشادی دریچه ی میترال و تپش های نامنظم ناگهانی ک حدودا تا۱۳۰ میرسن روزی سه تا پروپرانول۲۰ مصرف میکنم ولی بازم تپش قلبم بالاست دکتر برای کشیدن دندونم رفتم دکتر بهشون گفتم پروپرانول مصرف میکنم از یه نو بی حسی دیگه استفاده کردن ۶ تا بی حسی زدن ولی بازم درد داشتم ایا میشه از همون بی حسی که برای همه استفاده میکنه برای منم استفاده کنه؟و اینکه برای تپش قلبم چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   باید نوار حین طپش شما رویت شود
 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت عالی بخیر، بنده بخاطر استرس و درد در ناحیه پشت گردن پروپرانول ده هر 48ساعت یکی میخورن ولی احساس میکنم قلبم کند میزنه و حالت گرفتگی در برخی موارد احساس میکنم، البته از وقتی پروپرانول مصرف میکنم بیشتر میتونم عصبانیت رو کنترل و در برخی موارد حتی از بین رفته عصبانیت،
  ورزش میکنم خیلی مرتب، 48سالمه، اضافه وزن ندارم، نوار قلب،تست ورزش دادم گفتن قلبت موردی نداره ،
  فقط عصبانیت عذابم میده
  سوالم اینه آیا تپش قلب و افتادگی یه دفع قلبم اثر پروپرانول هست یا خیر ؟ و یک ساله مصرف میکنم هر48ساعت یک ده گرمی، خطری دارد یا خیر ؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام دوری که مصرف می‌کنید بسیار پایین هست و مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند
 • تصویر کاربر sahar یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سردرد شدید دارم یعنی رگهای سرم به خاطر اینکه نمیتونم عطسه کنم شدیدا درد میکنن طوری که حس میکنم میخوام سکته کنم. تمام طول روز به همین شکلم. رفتم دکتر مغز و اعصاب برام پرانول 20 نوشت. مشکل قلبی ندارم. آیا میتونم استفاده کنم؟ یا اینکه دوز پایین ترش رو استفاده کنم؟ به نظرتون به خاطر عدم عطسه، ممکنه دچار سکته بشم؟ خیلی میترسم. حتی دهانم هم که باز میکنم رگهام درد میگیرن.. یه مشکل ارثی هست مادربزرگم هم نمیتونه عطسه کنه ولی چیزیش نیست..با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   پرانول را مصرف کنید مشکلی نیست
 • تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من سه ماهی میشه ک پروپرانولول ۲۰ و سرترالین و پرفنازین مصرف میکنم چند روزی میشه ک احساس میکنم ضربان قلبم پایین اومده و شب ها کل بدنم و هم صورتم کمی‌ ورم میکنه نه درحدی ک با فشار دادن اون به پایین بره الان ادم من به خاطر قرصاییه ک مصرف میکنم یا قلبم مشکل داره یا بیماری خاصی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 4 ماه پیش)
   نوار قلب بگیرید و ارسال کنید
 • تصویر کاربر نادیا شنبه ۱۸ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ، مصرف همزمان دو تا قرص پروپرانولول ۴۰ چه عوارضی داره ؟ چقدر خطرناکه؟ بیهوش شدن میتونه از عوارضش باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۱۸ تیر ۱( 4 ماه پیش)
   افت ضربان و فشار می‌تواند از عوارض باشد
 • تصویر کاربر تکتم جمعه ۱۰ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام..من پرانول ۵۰نصف صب ونص صب مصرف میکنم و الان تپش قلبم و درد قلبم بهتر شده میشه مدام نخورم و هرموقع احساس تپش قلب و درد داشتم بخورم..بعضی روزا مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۰ تیر ۱( 4 ماه پیش)
   پرانول ۵۰ ندارد
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۹ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من تپش قلب دارم و درد قفسه سینه دکتر رفتم قلبم مشکل نداره دکتر پروپرانول ۱۰ هر دوازده ساعت تجویز کرده مورد نداره .یاروز یکی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 4 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر