وبسایت دکتر مرعشی زاده

همه چیز درباره درمان واریس پا

در این مقاله مطالعه می کنید:

داشتن رگ های واریسی یا رگ های عنکبوتی تأثیری فراتر از ظاهری ناخوشایند به همراه دارند. این رگ ها می توانند باعث ایجاد ناراحتی های جدی ای شوند. برخی از موارد رگ های واریسی منجر به بروز زخم های باز در پا ها یا لخته سازی خون می گردند.

درمان های کم تهاجمی می توانند این رگ ها را ناپدید کرده یا شدت آن را کاهش دهند. همچنين، این درمان ها می توانند به از بین رفتن علائم رگ های عنکبوتی مثل درد و خستگی ختم شده و از بروز عوارض آتی پیشگیری کنند.

رگ های عنکبوتی پا

علت به وجود آمدن واریس چیست؟

رگ های عنکبوتی یا رگ های واریسی، رگ های آسیب دیده می باشند. رگ های عنکبوتی زمانی شکل می گیرد که دریچه های کوچک یک طرفه ی درون رگ مربوطه ضعیف شده باشد. در یک رگ سالم، این دریچه ها وظیفه دارند از حرکت خون در یک جهت (به سمت قلب) اطمینان حاصل کنند. زمانی که این دریچه ها تضعیف شده باشند، مقداری از خون به عقب برگشته و در رگ مربوطه انباشته می شود. وجود مقادیر بیش از حد خون در رگ باعث اعمال فشار مضاعف به رگ آسیب دیده می شود.

با ادامه دار شدن این فشار، دیواره های رگ ضعیف شده و رگ متورم می شود. با گذر زمان، رگ های عنکبوتی یا واریسی به وجود می آید. برخی از افراد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی قرار دارند. به عنوان مثال سابقه ی خانوادگی ابتلا به رگ های عنکبوتی می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

بسیاری از افراد به علت نشستن یا ایستادن مداوم و طولانی مدت در بیشتر روز های هفته، به رگ های عنکبوتی دچار می شوند. همچنین، زنان در زمان بارداری بیشتر از همیشه در خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی قرار دارند. رگ های عنکبوتی می تواند تحت اثر حضور طولانی مدت زیر نور خورشید، تغییرات هورمونی یا آسیب دیدگی نیز ایجاد شود.

رگ های عنکبوتی پا

متخصص واریس برای درمان واریس پا چه می کند ؟

گزینه های درمانی ارائه شده برای رگ های عنکبوتی متعدد بوده و مواردی مثل مراقبت شخصی و عمل جراحی کم تهاجمی را در بر می گیرد. متخصص پوست شما می تواند از یک یا چند روش زیر برای درمان رگ های عنکبوتی پا های شما استفاده کند:

1-مراقبت های شخصی

پزشک می تواند با گوشزد کردن نکات زیر به ارتقاء جریان خون بدن شما کمک کند:

نکات مراقبت شخصی تنها می تواند از شکل گیری موارد جدید رگ های عنکبوتی پیشگیری کند. این نکات برای درمان موارد فعلی رگ های عنکبوتی مؤثر نخواهد بود.

2- جوراب واریس

این جوراب ها با اعمال فشار مستمر، به جریان خون از پا ها به سمت قلب شما کمک می کند. جوراب های فشاری همچنین، ورم پاها کاسته و احتمال ایجاد لخته های خونی را کاهش می دهند. البته، شما همچنان رگ های واضح عنکبوتی خود را خواهید داشت. در صورت نیاز به این پوشش های جذب، پزشک می تواند با معاینه ی شما، یک پوشش در اندازه و میزان فشار مناسب به شما پیشنهاد دهد.

3-اسکلروتراپی

این گزینه مرسوم ترین روش درمان واریس پا برای رگ های عنکبوتی است. با گذشت زمان و پیشرفت های حاصل شده در این روش درمانی، امروزه اسکلروتراپی ایمن تر از همیشه بوده و بهترین نتایج را برای بیماران فراهم می کند. در اغلب اوقات، متخصصین پوست از اسکلروتراپی برای درمان رگ های عنکبوتی و رگ های کوچک واریسی استفاده می کنند.

شرح مراحل درمان اسکلروتراپی در ادامه آمده است:

▪️متخصص پوست شما یک ماده شیمیایی به داخل رگ های عنکبوتی یا رگ های واریسی مربوطه تزریق می کند که باعث آسیب دیدن دیواره ی رگ های مربوطه می گردد. این ماده به نواحی مختلف رگ تزریق می شود.

▪️پس از اتمام تزریق، ممکن است متخصص پوست ناحیه ی مربوطه را کمی ماساژ دهد.

▪️ سپس یک جوراب فشرده سازی برای پا های شما تجویز می شود.

▪️شما برای مدتی تحت نظر خواهید ماند و سپس مرخص می شوید.

▪️ برای پیشگیری از علائم آزار دهنده ی این روش، باید روزانه زمانی را به قدم زدن اختصاص داده و طبق تجویز پزشک، پوشش فشاری خود را بپوشید. بیشتر بیماران به مدت 2 الی 3 هفته باید از این پوشش استفاده کنند.

▪️ یک روز بعد از انجام عمل می توانید به کار یا فعالیت های روزمره ی خود بازگردید.

اسکلروتراپی باعث می شود که دیواره های رگ های مربوطه به هم چسبیده تا جریان خون این رگ های آسیب دیده قطع شود. این کار باعث ارتقاء جریان خون در پا های شما شده و از ورم آنها کم می کند. رگ های عنکبوتی معمولاً طی 3 الی 6 هفته از بین می روند. طول این دوره برای رگ های واریسی 3 الی 4 ماه می باشد.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، ممکن است به 2 یا 3 جلسه ی درمانی نیاز داشته باشید. متخصص پوست درمان اسکلروتراپی را در مطب انجام می دهد. این درمان نیازی به بیهوشی ندارد.

4- درمان واریس پا با لیزر

  • این درمان معمولا در کلینیک واریس  انجام می شود.
  • در رابطه با درمان واریس با لیزر باید گفت که متخصص پوست می تواند با کمک لیزر مشکل رگ های عنکبوتی یا رگ های واریسی شما را تحت درمان قرار دهد. طی این درمان، پزشک شما رگ های مربوطه را تحت هدف نور لیزر قرار می دهد.
  • نور لیزر می تواند بدون آسیب رساندن به پوست شما، رگ های آسیب دیده را تخریب کند.
  • رگ های عنکبوتی کوچک معمولاً بلافاصله پس از اعمال درمان لیزری ناپديد می شوند. موارد بزرگتر رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی در ابتدا تیره رنگ شده و بعد از 1 الی 3 ماه ناپدید می شوند. برای از بین رفتن کامل ظاهر این موارد ممکن است به 3 جلسه ی درمانی نیاز داشته باشید.
  • بیشتر بیماران می توانند یک روز بعد از درمان لیزری رگ های عنکبوتی یا واریسی خود به کار یا فعالیت های روزانه ی خود بازگردند.
  • بعد از هر جلسه ی درمانی، پوشیدن جوراب های فشاری برای مدت اندکی توصیه می شود.
  • تمامی بیماران باید به مدت 3 الی 4 هفته ی بعد از درمان لیزری، ناحیه ی تحت درمان را دور از نور خورشید نگه دارند تا از پدیدار شدن نقاط تیره ی پوستی پیشگیری شود. علاوه بر این، پرهیز از نور خورشید به طور کلی می تواند به پیشگیری از ابتلای شما به سرطان و رگ های عنکبوتی یا واریسی نیز کمک کند.
  • درمان لیزری درون وریدی (EVLT) و فرسایش بسامد رادیویی (RFA): دو روش درمانی لیزر درون وریدی (EVLT) و فرسایش بسامد رادیویی (RFA) از گزینه های درمانی نوین رگ های عنکبوتی و واریسی می باشند. به کمک این روش ها معمولاً نیاز به عمل جراحی خروج رگ های آسیب دیده نمی باشد.
  • هر دو روش نام برده شده، رگ های مربوطه را از داخل نابود می کنند. RFA برای درمان رگ های واریسی بزرگ به کار گرفته می شود.

مراحل درمان واریس پا با لیزر (EVLT)

برای پیشگیری از بروز علائم آزار دهنده باید روزانه زمانی را به قدم زدن اختصاص داده و طبق تجویز پزشک، پوشش فشاری خود را بپوشید. بیشتر بیماران به مدت 1 الی 2 هفته باید از این پوشش استفاده کنند. یک روز بعد از انجام عمل می توانید به کار یا فعالیت های روزمره ی خود بازگردید.

در هر دو درمان لیزری درون وریدی (EVLT) و فرسایش بسامد رادیویی (RFA) شما برای ناپدید شدن کامل این رگ ها به حدود یک سال زمان نیاز خواهید داشت. همچنين، برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل ممکن است به بیش از یک جلسه ی درمانی نیاز داشته باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.