وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

استنت گذاری هنگامی انجام می شود که یک شریان قلبی تنگ، و جریان خون رونده، به عضله قلب محدود شود. استنت معمولا علائم آنژین یا درد قفسه سینه را بهبود بخشیده است. 

انسداد موقتی جریان خون

بالون زدن در رگ کرونر به علت انسداد موقتی جریان خون و همچنین کشش به جدار عروق، می تواند درد ایجاد کند که ممکن است بیمار درد خفیفی را تا چند ساعت بعد از آنژیوپلاستی تجربه کند، که این درد باید کاهش یابنده باشد. هر چقدر از انجام آنژیوپلاستی می گذرد باید از شدت آن کاسته شود. در صورتی که درد شدید یا افزایش یابنده بعد از آنژیوپلاستی وجود داشته باشد، حتما لازم است که بیمار مجدد ارزیابی شود.

گاها تنگی در عروقی وجود دارد که بسیار باریک هستند و امکان تعبیه استنت در آنها وجود ندارد. در حال حاضر کوچکترین قطر استنت موجود در بازار حدود دو میلی متر است و گاها تنگی، در عروق کرونری وجود دارد که قطر آنها کمتر از دو میلی متر است. فلذا تعبیه استنت در آنها امکان پذیر نبوده ولیکن همین عروق ریز می توانند عاملی برای ایجاد درد در بیمار باشند، یا گاها ممکن است تنگی در شاخه هایی وجود داشته باشد که تعبیه استنت در آنها ممکن است جریان خون در رگ اصلی را در معرض خطر قرار دهد. لذا برای درمان این عروق اغلب از درمان دارویی استفاده می شود.

در صورتی که درمان دارویی کافی نباشد می تواند که عامل درد قفسه سینه باشد .در بعضی مواقع عامل ایجاد درد قلبی علتی غیر از تنگی عروق کرونر دارد مثل جریان خون بسیار آهسته در رگ یا یا بیماری مادرزادی  تحت عنوان ماسل برییج (در این بیماری عضله قلب به روی عروق کر.ونر فشار وارد می کند)  که اینها نیز اغلب نیازمند درمان دارویی می باشند.

تفاوت مرگ ناگهانی و سکته قلبی

در صورتی که چند ماه از آنژیوپلاستی گذشته باشد ممکن است دردهای بیمار به علت تنگی مجدد  در استنت تعبیه شده باشد که آنها نیز نیازمند ارزیابی دقیق توسط پزشک متخصص می باشد.در نهایت علت مهم دیگری که ممکن است عامل  درد سینه بعد از آنژیوپلاستی باشد عوامل غیر قلبی قلبی هستند مثل زخم های معده و … که بایدهر کدام از علل غیر قلبی به صورت مجزا   ارزیابی و در صورت نیاز تحت درمان مناسب قرار گیرند.

درد قلب بعد از استنت گذاری

تعداد قابل ملاحظه ای از بیمارانی که عمل استنت گذاری را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، ممکن است بلافاصله پس از عمل یا چند ماه بعد در صورت عدم تنگی مجدد عروق، درد قفسه سینه را تجربه کنند.

درد دست بعد از آنژیوگرافی

پس از آنژیوگرافی، ممکن است به مدت یک یا دو روز، بازو یا کشاله ران دچار کبودی و درد شود. شما می توانید در اطراف خانه فعالیت های سبک را انجام دهید ولی باید به مدت چند روز کار از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. پزشک ممکن است دستورالعمل های خاصی در مورد زمان از سرگیری فعالیت های معمولی مانند رانندگی و برگشتن به محل کار داشته باشد.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من درناحیه قفس سینه وکمر درد داشتم وآنژیو انجام دادم ومشخص شده دوتا از رگها ی قلبم سی چهل رصد گرفتگی دارد ودکتر فنر نگذاشت ومن هنوز همان دردها را دارم باید چه کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   دردها مربوط به قلب نیست
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با درود و سلام بشما ۷ روز پیش آنژیوگرافی کردم و فنر گذاشته شده فشارم خوب بود روز هشتم دو مرتبه فشارم رفت روی ۱۵بر ۸،۵ و درد قفسه سینه احساس میکنم ۷۳ سال سن قبلا بای پس شدم بیست سال پیش بود چکار کنم ،با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۰ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   سلام حتما با پزشک معالج در میان بگذارید
 • تصویر کاربر بنفشه یکشنبه ۲۶ دی ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز همسر بنده حدود ۲۰ روز است که رگ اصلی استند گذاشته ۲ روز بعد از عمل همچنان درد دارد اورژانس بیمارستان رفته و بعد از آزمایش دادن جوابی ندادن متاسفانه بیمارستان یک ماه دیگه وقت دکتر داده و قسمت اورژانس سر در نیاوردن ممنون می شم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۲۶ دی ۰( 6 ماه پیش)
   سلام حتما باید حضورا ویزیت شوند و نوار قلب گرفته شود
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یه هفته میشه ک انژیو گرافی انجام دادم ولی بعد از ان همیشه درد در قسمت پشت قلب دارم ب نظر شما ایا طبیعی هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۲ دی ۰( 7 ماه پیش)
   سلام حتما با پزشک معالج در میان بگذارید
 • تصویر کاربر قدیرخسروی شنبه ۶ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سردردوسوزش قلب وورم قوزک بیرونی پای چپ
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۶ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   سوال ناقص است
 • تصویر کاربر رضوانی شنبه ۶ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام حدود یک هفته است استنت گذاری کردم . اول صبح و گاهی اوقات درد در قفسه سینه دارم که زمانی زیر زبانی مصرف میکنم بلافاصله درست میشه. آیا این درد طبیعی است ؟ دکترم گفته مشکلی نداره قلبت ولی دلیل این درد چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۶ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   سلام باید فیلم آنژیوگرافی رویت بشه تا اظهار نظر دقیقی بشه کرد
 • تصویر کاربر جوکار سه شنبه ۲ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام مادر من ۴ روز پیش انژیوگرافی کردن دکتر گفته بوده که یه رگ بوده که بسته بوده که با انژیو باز شده الان تا حالا دوبار درد قفسه سینه داشته الان این درد طبیعی یا نیست
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   حتما با پزشک معالج مشورت کنید
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام..یک‌روز بعد از آنژیو زیر قلب گاهی اوقات سیخ میزنه دلیلش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   با پزشک معالج مشورت کنید
 • تصویر کاربر رستمی چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .همسر من چهار روز پیش عمل آنزیو گرافی انجام داده ولی همچنان قلبش درد میکنه ودستراستش هم بیحسه ودرد میکنه .علتش چیه؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 9 ماه پیش)
   با پزشک معالج در میان بگذارید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام، وقتتون بخیر. پدر من آنژیوپلاستی شدن که انژیوشون هم سنگین بود و حدود ۲ ساعت طول کشید ولی شکر خدا رگشون باز شد و حالشون خوب شده بود. فقط ۳ روز بعد از انژیوپلاستی در حد ۱۰ دقیقه زیر قلبش دردگرفت و بعد خود به خود خوب شد، فشارشم ۱۱ و نیم روی ۷ بود. و نوع دردشم متفاوت از همیشه بود. یعنی کل قفسه سینه نبود و به پشت و دستشم نزد، صرفا زیر قلبش بود.
  میخواستم بددنم عادیه این درد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 9 ماه پیش)
   در صورت داشتن درد حتما با پزشک معالج در میان بگذارید
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر