وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

رگ های واریسی در مچ و قوزک پا، برای بسیاری از افراد می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. حدود یک سوم بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود دچار واریس می شوند. یکی از رایج ترین نواحی که تحت تأثیر واریس قرار می گیرند پاها هستند. رگ های واریسی در مچ پا، می توانند ساده ترین کارها مثل ایستادن و راه رفتن را نیز دشوار کنند.

بیماران نه تنها از علائم جسمی منفی مثل درد و ورم رنج می برند، بلکه ظاهر ناخوشایند این رگ های پیج خورده و برآمده نیز برای آنها آزار دهنده است. درمان واریس مچ پا به چه صورت است؟ خوشبختانه، درمان های مختلفی برای واریس مچ و قوزک پا وجود دارد. در ادامه ی این مقاله، به دلایل ایجاد واریس در مچ و قوزک پا پرداخته و بهترین روش های درمانی را ارائه خواهیم داد.

واریس در مچ پا

علت واریس مچ و قوزک پا چیست؟

فاکتور های مختلفی از جمله علل ژنتیکی، تغذیه نامناسب و استرس، می توانند منجر به واریس مچ و قوزک پا شوند. البته، دو دلیل اصلی این مشکل جاذبه و وزن می باشند. واریس معمولاً زمانی در پاها اتفاق می افتد که وریدهای پا برای اینکه با جاذبه مقابله کرده و خون را به قلب برسانند، مجبور شوند بیش از حد کار کنند. از آنجایی که این رگ ها بار وزن بالاتنه را نیز به دوش می کشند، فشار بیشتری روی آنها است. همین امر می تواند تعادل جریان خون را تحت تأثیر قرار دهد.

ورید ها (سیاهرگ ها) دارای دریچه های یک طرفه ای هستند، که حرکت خون در خلاف نیروی جاذبه را آسان تر می کنند. زمانی که ورید های پا بیش از حد تحت فشار قرار می گیرند، این دریچه ها آسیب دیده و یا تضعیف می شوند. بنابراین، خون به جای حرکت به سمت قلب، به عقب بر می گردد (رفلاکس وریدی) و در سیاهرگ ها تجمع می یابد. در نتیجه، سیاهرگ های شما گشاد و متورم خواهند شد. به این رگ های باد کرده و تغییر رنگ داده شده، رگ های واریسی گفته می شود. از این رو، چاقی یا اضافه وزن می تواند به طور چشمگیری خطر ایجاد رگ های واریسی در مچ و قوزک پا را افزایش دهد. زیرا در بیماران مبتلا به چاقی، دریچه های وریدی آسیب دیده تحت فشار اضافه وزن بدن قرار گرفته و توان کافی برای انتقال خون به قلب را ندارند.

علائم واریس مچ و قوزک پا

علائم واریس مچ و قوزک پا در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. البته، رایج ترین علائم این بیماری شامل موارد زیر می شود:

واریس در مچ پا به چه شکل است

وریدهای آسیب دیده ی مچ و قوزک پا همچنین ممکن است با ظاهری شبیه به تار عنکبوت نمایان شوند، که به آنها رگ های عنکبوتی گفته می شود. رگ های عنکبوتی مشابه رگ های واریسی بوده، اما اندازه ی آنها کوچک تر است و ظاهری مانند تار عنکبوت دارند.

چگونه مطمئن شویم که به واریس مچ و قوزک پا مبتلا هستیم؟

در برخی موارد، شما به وضوح می توانید ناهنجاری های وریدی را در ناحیه ی مچ و قوزک پا مشاهده کنید. واریس ممکن است به صورت رگ های بزرگ و برآمده در بالای مچ پا، یا رگ های کوچک تر شبیه به تار عنکبوت و به رنگ بنفش یا آبی باشد. این نشانه ها در برخی موارد با ورم پا همراه هستند. همچنین گاهی اوقات، بیمار متوجه زخم های سطحی وریدی در نیمه ی پایینی پای خود می شود.

در موارد دیگر، ممکن است بیمار هیچ نشانه ی ظاهری نداشته باشد. البته، در این موارد هم امکان دارد که با وجود نبودن نشانه های واضح جسمی، بیمار احساس درد و نبض را تجربه کند.

آیا واریس مچ و قوزک پا به درمان نیاز دارد؟

رگ های واریسی مچ و قوزک پا در صورت عدم تشخیص یا درمان طولانی مدت، می توانند منجر به مشکلاتی جدی شوند. این مشکلات شامل مواردی مثل اگزما، تغییر رنگ پوست و زخم های شدید در سطح پوست و همچنین سفتی قوزک و نیمه پایینی پا می شود. رگ های واریسی مچ و قوزک پا همچنین، خطر ایجاد لخته های خونی با خطر جانی را افزایش می دهند. به همین دلیل بهتر است بلافاصله پس از مواجهه با واریس، به فکر درمان آن باشید.

بهترین درمان برای واریس مچ و قوزک پا چیست؟

بهترین درمان واریس مچ پا و قوزک، با هدف حذف کامل رگ های آسیب دیده ی واریسی، از ناحیه ی مچ و قوزک پا انجام می شوند. درمان های امروزی نسبت به روش های پیشین بسیار کم تهاجمی می باشند. این روش ها نیاز به بستری ندارند و با کم ترین عوارض جانبی و بالاترین نرخ موفقیت همراه اند.

3 گزینه ی برتر درمان برای مشکل رگ های واریسی:

 ابلیشن لیزر داخل وریدی (EVLA)

ابلیشن لیزر داخل وریدی، یک روش درمانی انقلابی برای واریس مچ و قوزک پا -با نرخ موفقیت 98%- می باشد. این روش درمانی  یکی از پر طرفدارترین درمان های ارائه شده بین بیماران بوده و توسط مرکز ملی کیفیت درمان آمریکا، به عنوان استاندارد طلایی برای از بین بردن رگ های واریسی انتخاب شده است. از فواید پر شمار این درمان می توان به زمان بهبودی کوتاه و تأثیرگذاری بلند مدت آن اشاره کرد.

در این روش، دستگاه لیزر که با امواج اولتراسوند هدایت می شود، پالس های کوتاه انرژی گرمایی را به دیواره ی رگ های آسیب دیده ی واریسی وارد کرده و سپس، کانال وریدی بسته می شود. با گذشت زمان، خون خود به خود به رگ های خونی سالم اطراف رگ بسته شده تغییر مسیر می دهد. نتیجه ی این درمان 4 الی 6 هفته بعد از انجام عمل (زمان مورد نیاز برای تخریب طبیعی کامل رگ ها) خود را نشان می دهد.

درمان برای واریس مچ

اسکلروتراپی مایع و کف

اسکلروتراپی یک درمان تخصصی برای از بین بردن رگ های واریسی کوچک تر، در مچ و قوزک پا است. این روش یک درمان ایده آل برای مشکلات بازگشت پذیر وریدی محسوب می شود. اسکلروتراپی تحت بی حسی موضعی انجام شده و کمتر از 30 دقیقه زمان می برد. در اسکلروتراپی با کف (فوم اسکلروتراپی) از یک کف پزشکی مخصوص به نام اسکلروسانت استفاده می شود، که قابلیت تخریب رگ های واریسی را دارد. این ماده ی چسبناک، تحت هدایت امواج اولتراسوند به ناحیه ی آسیب دیده تزریق می گردد تا این ورید ها را بسته و خون انباشته شده را به بیرون هدایت کند. با گذشت زمان، دیواره ی رگ ها به طور طبیعی نابود می شوند و بدن آن را جذب می کند.

بیشتر بیماران نتیجه ی مثبت این درمان را 3 الی 6 هفته بعد از انجام عمل مشاهده می کنند؛ اما برای ناپدید شدن رگ های بزرگ تر در واریس مچ و قوزک پا، ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد. سازمان ملی کیفیت درمان آمریکا، از این روش درمانی به عنوان جایگزین استاندارد طلایی، برای بیمارانی که قادر به استفاده از EVLA نیستند، نام برده است. روش اسکلروتراپی مایع نیز مشابه اسکلوتراپی کف می باشد؛ به این معنا که با تأثیر روی جداره ی دیواره ی ورید، آن را مسدود می کند. اسکلروتراپی مایع، اغلب برای درمان رگ های کوچک تر -مثل رگ های عنکبوتی- که ناحیه ی کمی از پوست را درگیر کرده است، روشی ایده آل محسوب می شود. اسکلروتراپی کف برای وریدهای نسبتاً بزرگ تر کاربرد دارد. جراح با توجه به شرایط خاص واریس شما، یکی از این دو روش را پیشنهاد می کند.

ابلیشن رادیوفرکانسی

ابلیشن رادیوفرکانسی (RFA) یکی دیگر از درمان های کم تهاجمی برای رگ های واریسی مچ پا است، که تنها 30 الی 90 دقیقه به طول می انجامد. با وجود اینکه اسکلروتراپی کف و EVLA درمان های پر طرفدارتری هستند، اما ابلیشن رادیوفرکانسی برای حذف رگ های آسیب دیده در شرایط خاص، بسیار مؤثر می باشد. در این روش، پزشک از انرژی گرمایی برای از بین بردن رگ های واریسی استفاده می کند.

به مرور زمان رگ های آسیب دیده -در اثر زخم های ایجاد شده- به طور کامل مسدود می شوند. در نتیجه، خون دیگر در کانال رگ های واریسی مربوطه انباشته نشده و باد نمی کند. بعد از چند هفته، ورید مربوطه خود به خود از بین رفته و جذب بدن می شود. بیماران بعد از این عمل در عرض چند هفته، به نتیجه ی مطلوب خواهند رسید.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دریا سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر محترم مادرم چند سال درد در قفسه سینه دارد چند وقت پیش اکو انجام دادالان سه ماه تنگی نفس و درد قفسه سینه بیشتر شده دکتر گفت شلی دریچه دارید تست ورزش هم انجام داد گفتند گرفتگی ندارد اندوسکوپی هم خراش در معده به نظر شما علت چیست نرمی دریچه می تواند درد ایجاد کند سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام مدارک ایشان باید رویت شود تا بتوان اظهار نظر کرد
 • تصویر کاربر هلیا یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۵ سالم هست ده سال پیش عمل vsd مادرزادی انجام دادم هر چند وقت یکبار هم اکو برمیدارم و نرمال بوده.دو روزه احساس میکنم سمت چپ قلبم درد میکنه و ول میکنه.ممکنه گرفتگی عروق داشته باشم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
 • تصویر کاربر آذر یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.با توجه به عکس های ارسالی پیوست شده و نظر متخصصین در مورد عکس ها ئ انجام انژیوکت.خواهشمند است اعلام نظر بفرمائید که باید آنژیو انجام شود یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   تست ورزش نرمال گزارش شده، برای پاسخ بهتر باید تمام صفحات تست ورزش رویت شود و شرح حال دقیق از بیمار اخذ گردد
 • تصویر کاربر گراناز چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر درسته که مصرف بیش از ۳ قرص پروپرانول باعث مرگ میشه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 4 ماه پیش)
   خیر درست نیست
 • تصویر کاربر جلال پنجشنبه ۹ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  بنده حدود بیست سال قبل سکته قلبی داشتم در اکو های انجام شده وجود لخته خون مشاهده می‌گردد امکان از بین بردن این لخته با دارو وجود دارد و یا راه حل دیگری پیشنهاد دارید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۹ تیر ۱( 4 ماه پیش)
   باید ارزیابی شود که این لخته چه زمانی تشکیل شده است سپس در مورد درمان می‌توان اظهار نظر کرد
 • تصویر کاربر اسماعیل جمعه ۱۳ خرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید ببخشید من آقا 37ساله هستم از بوشهر من 12سال پیش مشکل استرس و اضطراب سراغم اومد و مرتب دارو خوردم خانمم فوت کرد افسردگی گرفتم و تا بعد پنج سال باز ازدواج کردم و رفتم سرکار اوضا روحیم خوب بود تا یه روز خود ب خود ای اف شدم ناظر رستوران بودم تو شرکت کم خوابیده بودم ساعت پنج صبح هم تخم مرغ آب پز و لوبیا با قارچ هم خورده بودم ک رفتم بیمارستان بستریم کردن و سینوس ک شدم رفتم شیراز پیش دکتر الکتروفیزیولوژی و دارو فلکائنید بهم دادن تا دوماه پیش مصرف کردم حدود پنج سال خوردم الان دارم کم کم ترکش میکنم زیر نظر خانم دکتر تبریزی ک الان یک سوم صبح یک سوم شب همراه متورال نصف صبح و شب و آلپروزولام مصرف میکنم چون بشدت استرسی هستم ک میترسم برم بیرون فکر میکنم می میرم و حالم بد میشه جای نمیتونم برم الان بعضی وقتها یه ضربانی دقیق رو معده ام میزنه میاد بالا مثل حالت تپش قلب ولی مرتب تست ورزش و اکو و هولتر ریتم هم نصب کردم هیچ مشکلی نداشتم خیلی میترسم حس میکنم پی وی سی شاید باشه ولی تو هولتر هم دوماه پیش بستم چیزی نبود خسته ام کرده آقای دکتر ممنون میشم کمکم کنید ببخشید متن پیام زیاد بود
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۳ خرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر منشا علایم شما استرسی و اضطرابی هست و جای نگرانی وجود نداره
 • تصویر کاربر ندا شنبه ۷ خرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام وقت بخیر من حدود دو ساله مشکل ریه داشتم اسم الان یک هفته س موقع خواب نفسم میگیره از خواب میپرم وسط قفسه سینه م درد های خفیفی دارم لطفا بفرماید واجب به متخصص مراجعه کنم یا نه ممنون از پاسخگویتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۷ خرداد ۱( 5 ماه پیش)
   بله بهتره مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۴ خرداد ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای من 32سال سن دارم چند وقتی هست درد داخل قفسه سینه بیشتر موقعه دراز کشیدن دارن سوزش کمی هم در داخل سینه دارم الان یه چند روزی هم دست چپم قفسه سینه ام داره یه درد ضعیفی می‌کنه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده چهارشنبه ۴ خرداد ۱( 6 ماه پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام
  تقریبا سه ماه درد دست چپم شروع شد وتوی شونهام احساس سنگینی داشتم بعد از دوماه درد قلبم شروع شدنوار قلب واکو سالم فقط خفیف افتادگی دریچه پروپلاس اگه درست گفته باشم ازمایشاتم کلسترول۲۳۰
  LDI136HDI57وقند ۱۱۰ فشارم ۱۳ سر ۷ که بیزوپرولول تجویز کردن وسکن قلب انجام دادن که گفتن گرفتگی نداره ولی تست ورزش ابهام داره دارو زوواستایین ۲۰ واسپرین وبیزوپرولول گفتن تا دوماه مصرف کن آقای دکتر با این توضیحاتی که دادم یعنی گرفتگی رگ دارم چون تست ورزش ابهام داره وبه اسکن نمیشه اعتماد کرد واینکه با استفاده دارو دردم از بین میره یا رگهام اگه گرفتگی داشته باشه رفع میشه ببخشد یادم رف وقتی غذا میخورم بعدش احساس خفگی میکن وفک میکن یه چیزی توی گلوم هست ممکن درد قلبی ودست چپم از معده یا همون ریفلاکس معده باشه سن ۵۰ سال وسابقه بیماری قلبی پدر ومادرم دارن ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   اگر تست ورزش مشکل دارد باید بر اساس شرح حال و نظر پزشک معالج در مورد نیاز به آنژیوگرافی تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر الهام شنبه ۷ خرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید دکتر من حدود شش ماهه که درد قفسه ی سینه پشت قفسه و کتف دارم اکو نوار قلب گرفتم اصلا مشکل قلبی ندارم اما این گرفتگی قفسه ی سینه خیلی اذیتم میکنه ب پزشک مراجعه کردم آسنتورا و کلونازپام داده میگه فقط مشکل اضطراب داری خسته شدم از این درد
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۷ خرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام باید تست ورزش انجام شود
درحال دریافت اطلاعات

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر