وبسایت دکتر مرعشی زاده

منظور از سونوگرافی قلب چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

اکوی قلب که سونوگرافی قلب یا استرس اکو نامیده میشود، روشی است که تعیین می کند قلب و رگ های خونی شما تا چه حد خوب کار می کنند. طی اکوی قلب در حالی که شما روی یک تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش می کنید، پزشکتان فشار خون و ضرب اهنگ قلب را کنترل می کند. وقتی ضربان قلبتان به نقطه اوج می رسد، پزشک از قلبتان تصویر اولتراسوند می گیرد تا مشخص شود که در طول ورزش ماهیچه های قلب، اکسیژن و خون کافی دریافت می کنند یا خیر.

ممکن است دکتر در صورت درد قفسه ی سینه درخواست اکوی قلب دهد. تصور پزشک این است که این درد به خاطر بیماری عروق کرونری یا آنفارکتوس میوکارد باشد که همان سکته قلبی است. به علاوه این تست مشخص می کند در صورتی که در وضعیت توان بخشی قلبی هستید، توان تحمل چه مقدار ورزش را دارید. همچنین این تست پزشک را از اثرگذاری درمان هایی مثل پیوند بای پس، آنژیوپلاستی و آنتی آنژینال یا داروهای کاهش دهنده ی آریتمی های قلبی مطلع می کند.

اکوی قلب یا سونوگرافی قلب

خطرات سونوگرافی قلب چیست؟

این تست غیر تهاجمی و بی خطر است. با اینکه عوارض آن بسیار کم است اما ممکن است ریتم غیر طبیعی قلب، سرگیجه یا غش و حمله قلبی را به دنبال داشته باشد.

چگونه آماده ی اکوی قلب شویم؟

معمولا این تست در آزمایشگاه اکوکاردیو گرافی انجام می شود اما می توان آن را در مطب دکتر یا محیط های پزشکی هم انجام داد و معمولا بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه به طول می انجامد.

پیش از انجام تست بهتر است موارد زیر را انجام دهید:

  • پیش از آزمایش به مدت ۳ تا ۴ ساعت از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید.
  • روز آزمایش سیگار نکشید، زیرا نیکوتین باعث اختلال در تپش قلبتان می شود.
  • از نوشیدن قهوه و یا استفاده از هر نوع داروی دارای کافئین بدون صلاحدید پزشکتان خودداری کنید.
  • درصورت مصرف داروی خاصی ، از دکترتان در مورد مصرف آن دارو در روز آزمایش سوال کنید. بهتر است قبل از آزمایش داروهای مربوط به قلب همانند بتابلاکر، ایزوسوربایددی نیترات، ایزوسوربایدمونونیترات و نیتروگلیسرین را مصرف ننمایید. همچنین اگر برای کنترل دیابت دارویی مصرف میکنید به پزشکتان اطلاع دهید.
  • لباس های راحت و گشاد برای ورزش بر تن کنید و حتما کفش مناسب دویدن و پیاده روی بپوشید.

در سونوگرافی قلب چه اتفاقی می افتد؟

اکوکاردیوگرافی در حالت استراحت

برای اینکه پزشکتان اطلاعات دقیقی از عملکرد قلبتان داشته باشد، لازم است در حالت استراحت کارکرد آن را مشاهده کند و این کار را با قراردادن ۱۰ پد کوچک و چسبنده روی قفسه سینه آغاز می کند. به این پدها الکترود می گویند.این الکترودها به یک دستگاه نوار قلب متصل می شوند. الکتروکاردیوگراف فعالیت الکتریکی قلب به ویژه ضربان و منظم بودن ضربان را اندازه گیری میکند.

علاوه بر این احتمالا در طول تست فشارخون هم از شما گرفته می شود. سپس به پهلو دراز می کشید و دکتر درحالت استراحت اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی قلب از قلب شما می گیرد. آن ها ژل مخصوصی را روی پوست شما می مالند و سپس از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کنند .این دستگاه امواج صوتی را ساطع می کند تا تصاویر حرکات قلب و اندام های داخلی را خلق کند.

تست ورزش

پس از اکوکاردیوگرافی در حالت استراحت، پزشکتان شما را وادار میکند روی یک تردمیل یا دوچرخه ثابت به تمرین بپردازید . ممکن است او براساس شرایط بدنیتان از شما بخواهد شدت ورزش را بیشتر کنید . احتمالا نیاز باشد به مدت ۶ تا ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که احساس خستگی کنید به ورزش ادامه دهید تا هرچه بیشتر ضربان قلبتان بالا رود. اگر احساس سرگیجه یا ضعف دارید و یا اگر قفسه ی سینه و سمت چپ آن درد گرفت فورا به پزشک بگویید.

اکو استرس

پزشک بلافاصله بعد از توقف ورزش ،سونوگرافی دیگر را شروع میکند. این کار برای این است که تصاویر بیشتر از عملکرد قلب شما در حالت استرس گرفته شود. سپس شما برای بازگرداندن بدن به حالت طبیعی زمان خواهید داشت و میتوانید به آرامی قدم بزنید تا ضربان قلب به حالت نرمال بازگردد. تا زمانی که ضربان قلب و فشار خون به حالت نرمال برسد، پزشک دستگاه نوار قلب را کنترل میکند.

نتایج تست به چه معناست؟

تست اکو استرس بسیار معتبر است و پزشک نتیجه ی آن را برای شما تفسیر خواهد کرد . اگر جواب تست نرمال باشد یعنی قلب شما به خوبی کار میکند و رگ های خونی به دلیل بیماری عروق کرونری مسدود نشده اند. نتایج مطلوب تست به این معنی هستند که قلب به دلیل انسداد رگ ها خون را به خوبی پمپاژ نمی کند.

دلیل دیگر می تواند آسیب به قلب به خاطر حمله ی قلبی باشد. تشخیص زودهنگام بیماری سرخرگ کرونری و تشخیص خطر حمله قلبی در شما می‌تواند از عوارض بعدی جلوگیری کند.همچنین این تست تعیین کننده ی این است که برنامه کنونی بازتوانی قلبی برای شما موثر است یا خیر.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب و عروق

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.