وبسایت دکتر مرعشی زاده

در این مقاله مطالعه می کنید:

ورید های واریسی و عنکبوتی اغلب همگام با افزایش سن بروز می دهند. این ورید ها به دلیل شیوع بالا، اغلب به عنوان بخشی طبیعی از فرایند پیری به شمار می آیند. با این حال، برخی افراد این پدیده را از نظر زیبایی ناخوشایند می دانند. آیا واریس کشنده است؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

ورید واریسی چیست؟

ورید ها نقشی مهمی را در سیستم گردش خون بر عهده دارند. این رگ ها، خون را از اندام ها جمع آوری کرده و جهت دریافت اکسیژن و مواد مغذی به سمت قلب هدایت می کنند. با توجه به این که انسان ها به صورت ایستاده و بر دو پای خود راه می روند، ورید ها از یک سیستم دریچه ای پیشرفته برخوردارند تا با نیروی جاذبه مقابله کرده و خون را در گردش نگه دارند. ورید ها علاوه بر خون، مواد زائد را نیز از اندام ها به سمت کبد و کلیه می برند تا پس از سم زدایی از بدن دفع شوند.

با گذشت زمان، برخی ورید ها توانایی خود در حفظ جریان خون رونده به قلب را از دست می دهند. این پدیده سبب می شود بافت ها در دفع مناسب مواد زائد خود ناتوان شده و آسیب ببینند. هنگامی که خون وریدی امکان بازگشت به قلب را نداشته باشد، مسیر خون پر اکسیژن و حاوی مواد مغذی نیز مسدود شده و به بافت های بدن نخواهد رسید. تجمع خون در ورید ها، با عنوان نارسایی مزمن وریدی شناخته شده و سبب بروز برجستگی و آبی رنگ شدن این رگ ها می شود.

ورید واریسی

این ورید ها گاهی بدون علامت بوده و گاهی نیز با مواردی همچون درد، سوزش، خارش و طیفی از احساسات ناخوشایند همراه هستند. علاوه بر این، ورید های واریسی معمولا متورم، پیچ خورده و آبی رنگ بوده و به همین دلیل ظاهری ناخوشایند دارند. افراد بسیاری به دلیل داشتن این ورید ها احساس ناخوشایندی را تجربه می کنند.

خطرات ابتلا به ورید های واریسی

در رابطه با اینکه واریس کشنده است یا خیر، باید گفت ورید های واریسی به طور کلی خطری برای مبتلایان ندارند اما می توانند با برخی عوارض همراه باشند. علاوه بر این، این ورید های ناخوشایند می توانند بیانگر ابتلا به دیگر مشکلات سلامتی باشند. افراد مبتلا به ورید های واریسی از نظر ابتلا به ترومبو فلبیت، در معرض خطر بالاتری قرار دارند. ترومبو فلبیت به زمانی گفته می شود که یک لخته خون در یک ورید سطحی گیر کرده و سبب تورم و درد در آن ناحیه می شود. مبتلایان به این مشکل، 6 مرتبه بیشتر از دیگران به ترومبوز ورید های عمقی (DVT) مبتلا می شوند.

در ترومبوز ورید های عمقی، خون در ورید های عمیق پا تجمع کرده و لخته خونی تشکیل می دهد. این لخته ها می توانند به قلب، ریه و مغز انتقال یافته و با انسداد جریان خون سبب مرگ سلولی شوند. این پدیده یک مشکل اورژانسی و کشنده است. ورید های واریسی نمایان در سطح پوست قرار داشته و به همین دلیل نمی توانند عامل بروز ترومبوز های یاد شده باشند. با این حال، این ورید ها نشانه های آشکاری از عدم کارکرد مناسب عروق خونی در اندام های تحتانی بدن هستند.

این موضوع همواره باید یک مشکل جدی در نظر گرفته شود. تجمع خون در پا ها، احتمال خونریزی و ابتلا به زخم ها را افزایش می دهد. ورید های واریسی ضعیف بوده، به آسانی آسیب دیده و طیفی از مشکلات را در پا ها به وجود می آورند. در صورت مشاهده این ورید ها در بدن خود یا دیگران، مراجعه به پزشک و در صورت نیاز درمان آن ها ضروری است. این اقدام، خطر ابتلا به عوارض را کاهش داده و ظاهر ناخوشایند این ورید ها را بهبود می بخشد.

مشکلات پزشکی مرتبط با ورید های واریسی و عنکبوتی

در صورت ابتلا به ورید های واریسی، مراجعه به پزشک جهت معاینه یک اقدام ضروری به شمار می رود. در برخی موارد، ظاهر این ورید ها می تواند بیانگر وجود بیماری هایی باشد که به خوبی درمان نشده اند. بسیاری از افراد همگام با افزایش سن، افزایش وزن و باردار شدن، بروز ورید های واریسی را تجربه خواهند کرد.

بروز این ورید ها در افراد جوان و سالم، می تواند بیانگر وجود یک مشکل ژنتیکی همچون مشکلات وریدی یا بیماری بافت همبند باشد. ورید های واریسی می توانند بیانگر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و حتی دیابت باشند. بسیاری از افراد در مراحل اوایل بیماری، از ابتلای خود اطلاعی ندارند.

روش های درمان مشکلات وریدی

روش های مختلفی جهت مدیریت و درمان اختلالات وریدی همچون ورید های واریسی وجود دارند. بسیاری از افراد داشتن فعالیت و پوشیدن جوراب های فشاری را روشی برای کاهش تورم و ناراحتی خود می دانند. هر دوی این روش ها، فشار درون پا را افزایش داده و به حفظ گردش خون رونده به قلب کمک می کنند. با این حال، داشتن فعالیت و جوراب های فشاری، توانایی رفع ورید های واریسی را ندارند.

جراحی لیزری، درمان با امواج فراصوت و ابلیشن، درمان های کم تهاجمی هستند که ورید های واریسی را از بین می برند. این درمان ها علاوه بر رفع ظاهر ناخوشایند ورید های واریسی، خطر ابتلا به عوارض مرگ بار آن ها را نیز کاهش می دهند. در حالی که بسیاری از گذشتگان با ورید های واریسی و عنکبوتی زندگی کرده اند، افراد امروزه تمایلی به تحمل این مشکل ندارند. افراد همچنین می دانند که این ورید ها را باید به عنوان یک علامت جدی از مشکلات وریدی در نظر گرفت. روش های درمانی متعدد در این زمینه درد، ناراحتی و مشکلات زیبایی افراد را رفع کرده و یک زندگی سرشار از سلامتی را به آن ها هدیه می دهند.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

رزرو وقت ملاقات

پرسش از دکتر

تماس با مطب

مشاوره تلفنی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.
پرسش از دکتر