وبسایت دکتر مرعشی زاده

آیا درد قلبی شما ناشی از مشکلات گوارشی است؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

علت های زیادی برای درد قفسه سینه وجود دارند که می توانند ناشی از دستگاه گوارش، به خصوص مری و لوله ی عضلانی که غذا را از دهان به معده منتقل می کند، باشند. درد مری را می توان در مرکز قفسه سینه، از اپی گاستریوم (بالای قسمت نرم شکم، زیر استخوان سینه) تا گلو احساس کرد. درد مری می تواند به هر دو طرف قفسه سینه سرایت کند.

وقتی این درد به قسمت پایین و سمت چپ قفسه سینه کشیده می شود، درد گاهی اوقات با درد قلب، مانند آنژین یا حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. اگر شما نگران سلامت دستگاه گوارش خود هستید، با یک متخصص صحبت کنید. درد معده و قلب چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ آیا درد مری محرک های متعددی دارد؟ چه ارتباطی بین گاز معده و فشار به قلب وجود دارد؟ برای دیدن ادامه مطالب با ما همراه باشید.

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

 زمانی که این مواد شیمیایی در محل اتصال مری به معده بالا می آیند (یک دریچه فیزیولوژیکی که مری و معده را از هم جدا می کند)، پوشش پایین مری را تحریک و ملتهب می کنند. علائم  GERD شامل سوزش قلب، سوزش یا احساس درد یا احساس فشار در مرکز قفسه سینه و نیز برگشت محتوای اسیدی معده، به گلو یا دهان می باشد که می تواند باعث گلو درد یا ایجاد طعم ترشی در دهان شود.

پایین مری نیز می تواند آسیب ببیند، از قرمزی یا التهاب خفیف گرفته تا خراشیدگی و زخم های شدید، خونریزی و زخم، همراه با سفت شدن مری می تواند موجب مشکلات بلع و درد شود.

ازوفاژیت ائوزینوفیلی (EOE)

یک نوع بیماری رفلاکس گوارشی مری می باشد که مربوط به آلرژی، نسبت به گروههای غذایی مختلف یا دیگر آلرژن های محیطی است. گلبولهای سفید خون، به نام ائوزینوفیل به صورت واکنش آلرژیک بدن، به پوشش مری نفوذ می کنند. این شرایط که به ازوفاژیت ائوزینوفیلی شناخته شده است، موجب سوزش معده و التهاب پوشش پایین مری و نازک شدن مری می شود. مانند مورد  GERD، این نوع اختلال نیز باعث درد و مشکل در بلع می شود.

دیگر علل التهابی کمتر شایع، شامل موارد زیر می شوند:

علل شایع

سرطان مری

سرطان می تواند در سلولهای سنگفرشی مری فوقانی و میانی یا سلولهای اپیتلیال ستونی مری تحتانی یا پوشش معده ایجاد شود. مورد اول که مربوط به سیگار کشیدن و نوشیدن مایعات سوزاننده می باشد، کمتر شایع می باشد. از سوی دیگر، مورد دوم که مرتبط با رفلاکس اسیدی و سیگار کشیدن است، شایع تر می باشد.

در سرطانی که به مرور زمان پیشرفت می کند، مشکل در بلع و دیسفاژی نیز بیشتر می شود. در ابتدا، قورت دادن لقمه های غذای درشت سخت می باشد و در نهایت نوشیدن آب نیز غیر ممکن می شود.

سرطان قسمت فوقانی معده

این سرطان می توان ورودی غذا به معده را مسدود کند. زمانی که غذا به مری بر می گردد، فشار می تواند موجب درد در قفسه سینه شود.

ازوفاژیت

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، مری می تواند هم به علت التهاب پوشش و هم بعلت زخم ناشی از رفلاکس اسیدی شدید، باریک شود. غذاهایی که در مری گیر می افتند نیز می توانند موجب درد شوند.

علائم و نشانه های حمله قلبی

اختلالات حرکتی مری

حرکت مری اصطلاحی است که برای توصیف انقباض عضلات، در مجرای گوارشی استفاده می شود. اختلالات حرکتی مری مانند اسپاسم منتشر مری یا مری فندق شکن، موجب انقباضات نامنظم در مری می شود که بلع را دشوار و دردناک می کند.

یک اختلال حرکتی کمتر شایع آشالازی می باشد، شرایطی که در آن عضلات بخش پایینی مری، در حین بلعیدن به غذا اجازه عبور نمی دهند. آشالازی ممکن است در کودکی یا در بزرگسالی رخ دهد. برخی از افراد با این مشکل متولد می شوند، در حالیکه برخی دیگر، زمانی که بیماری دیگری به اعصاب درون مری آسیب می زند، دچار آن می شوند.

سندرم پلامر وینسون (اختلال بلع ناشی از فقر آهن)

این بیماری اغلب از زمان تولد اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات مربوط به رفلاکس یا فقر آهن آنمی نیز می باشد. سندرم پلامر وینسون یا سندرم پترسون کلی، اغلب با سه علامت ظاهر می شود: آنمی فقر آهن، دیسفاژی یا مشکل در بلع و یک پرده مری که می توان آن را در تست بلع باریم مشاهده کرد.
(یک تست تصویر برداری که از اشعه های ایکس برای بررسی مجرای گوارش فوقانی شما استفاده می کند.)
درد قفسه سینه مربوط به مری می تواند ناشی از داروها باشد:

برخی از داروها اگر به طور مناسب قورت داده نشوند، ممکن است در مری گیر کنند. داروهایی مانند قرص های پتاسیم، قرص های مولتی ویتامین بزرگ و قرص های آکنه مانند تترا سایکلین و دوکسی سایکلین را اگر به درستی قورت ندهید یا آب کافی همراه با دارو ننوشید، مواد شیمیایی موجود در داروها می تواند به مری آسیب برساند. در چنین مواردی، درد قفسه سینه معمولاً چندین ساعت پس از مصرف دارو ایجاد می شود.

اشیاء خارجی که در مری جمع شده اند می توانند باعث درد قفسه سینه شوند.

کودکان ممکن است اسباب بازی های یا دیگر اشیاء را قورت دهند. بزرگسالان نیز گاهی اوقات ممکن است بی اختیار اشیاء خارجی مانند خلال دندان را قورت دهند.

عفونت های مری نیز می توانند باعث درد شوند.

در حالی که عفونت های مری غیر معمول هستند،  بیشتر احتمال دارد این اتفاق در افرادی با سیستم های ایمنی ضعیف، مانند افراد مبتلا به دیابت، ایدز یا کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، برای بیماری های دیگر مصرف می کنند، اتفاق بیفتد. عفونت های ناشی از مخمر (کاندیدا) یا ویروس  های تبخالی نیز می توانند باعث التهاب در مری با درد بسیار شوند.

چه زمانی باید از پزشک درخواست کمک کرد.

 یک علت قلبی همچون حمله قلبی را باید به سرعت در تشخیص پزشکی رد کرد. پس از آن می توان به دنبال علل کم خطر تر گشت. درصورتی که درد قفسه سینه خفیف باشد و به آسانی با خوردن ضد اسیدها (داروهایی که اسید معده را خنثی می کنند) تسکین داده شود، مورد اورژانسی نمی باشد.

گرچه، در صورتی که اقدامات ساده ای همچون ضد اسیدها موجب تسکین نشوند، درد شدیدتر یا مداومتر می شود و شما باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی، هرچه درد شدید تر باشد، فوریت مراجعه به پزشک یا حتی رفتن به اورژانس بیشتر می شود.

تشخیص

متخصص گوارش برای پیدا کردن نوع اختلال گوارشی که موجب درد قفسه سینه شما شده، ممکن است برای بررسی مری، معده و یا روده ی کوچک شما، آندوسکوپی انجام دهد.

امروزه آندوسکوپی پیشرفته، تشخیص علل علائم مجرای گوارشی همچون درد قفسه سینه را امکان پذیر می کند. اگر به اقدامات درمانی نیاز باشد، تکنیک های زیادی در دسترس هستند. برای مثال، گشاد گردن یک بخش تنگ شده ی مری، با استفاده از لیزر یا پرتوی آرگون پلاسما، برای از بین بردن انسداد محلی ناشی از سرطان مری و استفاده از وسایلی برای خارج کردن شیء یا غذای جمع  شده در مری امکان پذیر می باشد.

در رابطه با اختلالات حرکتی مری، در جایی که یافته های تصویری با اندوسکوپ، اطلاعات کافی را ارائه نمی دهند، دستگاههای پیشرفته تری برای اندازه گیری فشار در قسمتهای مختلف مری، رفلاکس اسید به مری و جریان یافتن مایعات به مری وجود دارند. تحلیل این اندازه گیری ها می تواند به پزشکان برای تشخیص نوع اختلال مری که موجب بروز علائم شده کمک کند.


دکتر مرعشی زاده متخصص قلب در تهران

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر معصومه پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  امروز زمین خوردم هم تپش دارم هم نفسم میگیره. بدنم لرزش از داخل داره جون ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   باید توسط پزشک معاینه شوید
 • تصویر کاربر صنعان شنبه ۲۶ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من تا حالا دکتر نرفتم یه کم ورم معده دارم بعد قسمت چپ بدنم با سرشونه وپشت شونه هام وبازوی سمت چپم درد میگیره مشکل گوارشی دارم قلبی ممنونم
  1. تصویر کاربر صنعان چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   سلام دکتر خسته نباشید پاسخ ندادین
  2. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۶ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   سلام بنده به علت سفر کاری چند روز امکان پاسخگویی برایم فراهم نبود
  3. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۶ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهتاب جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.... من مشکل رفلاکس معده وورم معده دارم و اعصاب معده
  گاهی اوقات تپش قلب درقفسه سینه تا گلو دارم... آیا بخاطر مشکلات گوارشی یا از قلب.. موقع فعالیت درد نه کم میشه نه زیاد.... ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما مشکل شما قلبی نیست
 • تصویر کاربر ش شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من بعد ازکرونا ودرگیری۱۰درصد ریه فشارخونم۱۶شدودکترداخلی لوزارتان۲۵روزی یک عددتجویزکردبعدازیک هفته فشارم شد۱۳شدولی بعددوباره۱۶شد دکتردیگه متروال تجویز کردکه به لوزارتان اضافه کنم متروال۵۰روزی یک عدد نصف صبخ ونصف شب بعدازدوهفته فشارم۱۴/۵وگاهی۱۴میشودمیتوانم لوزارتان رافقط مصرف کنم ودوعدد روزی برسانم ومتروال راقطع کنم یانه؟ضمنادرازمایش خون هیچ مشکلی ندارم ولی بعدازمصرف این داروها گرفتگی لگن سمت چپ پیداکردم ایاازعوارض داروهست؟وکتف سمت راست هم گرفتی پیداکرده است ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر مربم یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما...تقریباودو سه سالی هس ک ب محضی ک کمی عصبی میشم یا حرص میخورم .درد قلبم رو حس میکنم و همراه آن احساس تنگی نفس و لرز،کردن و ...تپش قلب حس کردن سردی دستها هم هستش،..حالا خواستم بدونم ک نشونه های ناراحتی قلبی.یا استرس هستش؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)
   سلام در صورتیکه درد یا سوزش قفسه سینه به دنبال فعالیت تشدید می‌شود حتما باید از نظر قلبی بررسی شوید
 • تصویر کاربر هستی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من کد رهگیری میزنم میگه صفحه موجود نیست چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   سوالتان را مجدد مطرح کنید
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۲۰ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  باسلام
  جناب دکتر من ۳۳ سالمه اخیرا بعلت خون در مدفوع به دکتر گوارش مراجعه و تحت آزمایش کلونوسکپی قرار گرفتم و نمونه برداری شد نهایتا کولون عادی تشخیص داده شد و دکتر داروهایی چون نولپازا۴۰ و مب اکتیو ۲۰۰ میلی و فستوور۱۲۰ و مزالوور ۵۰۰ تجویز کردند که پس از یک هفته مصرف این داروها احساس سینه درد بعدش معده درد (دقیقا بالای معده و زیر سر جناغ ) داشتم که رفته رفته سینه سنگین و درد کم کم بیشتر میشه البته خون در مدفوع هم گه گاه دیده میشه. درصورت ممکن راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده جمعه ۲۰ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   سلام بهتره از نظر قلبی هم ارزیابی شوید
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  پیگیر سوال قبلی یادم رفت بگم ک حتی درد ب کتف و زیربغل سمت چپ هم میرسه
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من حدود ۵ماه پیش عمل قلب انجام دادم البته اریتمی بود تپش قلب داشتم هینه انجام ورزش کردن وفوتبال بعدش رفتم دکتر بعداز کلی نوار قلب و اکو بهم گفت باید عمل بشی یه رگ اضافه بغل رگ اصلی قلب که باید سوزنده بشه ک بعدش بهم گفت ولف داشتی حالا بعداز گذر چند ماه بازم سمت چپ قفسه سینم تیر میکشه درد میکنه هم سی تی انژیو قلب هم تست ورزش هم اکو مجدد دادم دکتر میگه چیزی نیست مشکلی هم نداری ممکنه از گوارش باشه تیرک کشیدن قلبت میخاستم نظر شمارو هم بدونم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 2 سال پیش)
   اگر سی تی آنژیو نرمال بوده جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر مرادی دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من یه مدت مداوم قلبم تیر میکشه سنم هم ۲۷سالمه مشکل قلبی هم نداریم تو خانواده ولی وقتی میگیره نمیتونم کاری بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرمین مرعشی زاده دوشنبه ۲۹ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام مشکل شما بیشتر مسائل استرسی اضطرابی هست و مشکل قلبی برای شما مطرح نیست
درحال دریافت اطلاعات
جستجو

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

نیاز به راهنمایی دارید؟ به سادگی سوالات خود را از دکتر بپرسید.